Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 10. 4. 2020 svátek má Darja

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
5
Dominik Čech
26. červenec 2019, 19:55
Čas čtení: 5:25

Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace

Muže přezdívaného BoJo lidé buď vroucně milují, anebo z duše nenávidí.

Dominik Čech
26. červenec 2019, 19:55
Čas čtení: 5:25
Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Před několika dny byl po demisi Theresy May zvolen do čela britských konzervativců a také britské vlády zvolen bývalý starosta města Londýn a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Současný premiér je v Británii jednou z mediálně nejznámější a nejkontroverznějších politických figur.

 

Politický komentátor britského týdeníku The Economist Adrian Wooldridge popisuje Johnsona jako „muže dvou tváří“ – na jedné straně je to kosmopolitní člověk s liberálními názory, který vyzdvihuje své turecké a židovské kořeny, na druhé straně konzervativec a jeden z hlavních zastánců tvrdého Brexitu. Pojďme se společně podívat na několik klíčových momentů v osobním životě a politické kariéře Borise Johnsona.

 

Populární kluk z Etonu 

Boris Johnson sám sebe popisuje jako „one-man mellting pot“, což by se dalo přeložit jako „muž mnoha kultur“. Ambivalence, o které mluví Woolrdige, se projevuje v Johsonově rodinném původu i rodinném zázemí. Johnson se narodil v roce 1964 na Upper East Side v New Yorku britským rodičům Stanley Johnsonovi a Charlotte Fawcett. Narodil se tak do rodiny s historickou prestiží spojenou se slavnými předky jak z otcovské, tak mateřské strany, které dokonce vzdáleně zahrnují britskou královskou rodinu.

 

Rodinná genealogie Johnsonů se jen hemží šlechticy, umělci, politiky a intelektuály. Johnsonovým pradědečkem byl Ali Kemal, známý turecký novinář, autor a liberální politik či Borisův otec Stanley, konzervativní politik a známý literární autor. Dnes rodinný klan Johnsonů, který tvoří také Borisovi sourozenci, obsahuje politiky, žurnalisty i podnikatele. 

 

 

Ačkoliv se Boris Johnson často snaží působit jako „obyčejný Brit“, který tak trochu stojí mimo politické a společenské elity, je jejím dokonalým představitelem. Po udělení Královského stipendia začal studovat na soukromé internátní škole v Etonu, na které studovali mimo jiné oba dnešní angličtí princové a dohromady 13 předchozích ministerských předsedů. 

 

Abhisit Vejjajiva, bývalý thajský premiér s Johnsonem navštěvoval jak Eton, tak později Oxford a v rozhovoru pro Sky News popisuje Johnsona jako „výběrového stipendistu, který ale nikdy nebyl nerdem“. Podle Vejjajiva byl Johnson vždy velmi inteligentním a ve škole populárním klukem s velkými ambice, který se dokázal rychle adaptovat. 

 

Lživý novinář a MP 

Po studiu na Oxfordu začal Johnson díky rodinným konexím svoji kariéru v žurnalistice, kdy začal pracovat jako redaktor v britském celostátním deníku Times.  Z něho byl však záhy vyhozen za vymýšlení si vlastních citací a odešel do deníku The Daily Telegraph, který vedl jeho spolužák z Oxfordu, Max Hastings. Zde se Johnson etabloval jako editor píšící pro konzervativní, anglickou střední třídu. 

 

Johnson pak do roku 1994 pracoval pro redakci v Bruselu, kde se proslavil velmi útočnými a kritickými články vůči tehdejšímu prezidentovi evropské komise Jacquesovi Delorsovi. V těchto článcích si Johnson podle některých tehdejších žurnalistů často vymýšlel a používal zavádějící či přímo nepravdivé informace

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 815 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Antikoncepce jménem koronavirus. Zeptali jsme se pracovníků se sexem a sexualitou, jak nákaza ovlivnila jejich práciAntikoncepce jménem koronavirus. Zeptali jsme se pracovníků se sexem a sexualitou, jak nákaza ovlivnila jejich práci
Koronavirus měl v Severní Koreji zabít skoro 200 vojáků, přesný počet nakažených ale neznáme (Rozhovor)Koronavirus měl v Severní Koreji zabít skoro 200 vojáků, přesný počet nakažených ale neznáme (Rozhovor)
Alexis Crystal nám prozradila, jak začala s pornem a proč si založila Tinder (Rozhovor)Alexis Crystal nám prozradila, jak začala s pornem a proč si založila Tinder (Rozhovor)
VÍCE

 

V roce 2001 vstoupil Boris Johnson po rodinném vzoru do politiky. Osm let byl Johnson MP za konzervativní baštu v obvodu Henley v Oxfordshire. Do politiky vstupoval Johnson s nálepkou poměrně liberálního konzervativce, a to především kvůli jeho sérii čláků, ve kterých brojil za práva homosexuálních párů, včetně práva na manželství. Jak je však zřejmé z jeho hlasovacích záznamů shrnutých deníkem The Independent, mimo téma sexuální rovnosti, je Johnson tvrdým konzervativcem. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Boris Johnson (@borisjohnsonmp) on

 

Johnson hlasitě podporoval zapojení Velké Británie do války v Iráku, včetně neschváleného návrhu premiéra Davida Camerona na bombardování Sýrie. Dále hlasoval proti opatřením, která bojovala proti globálnímu oteplování, imigraci a větší integraci Velké Británie do Evropské unie. 

Kontroverzní londýnský starosta

V roce 2008 rezignoval na svojí funkci v parlamentu a stal se navzdory všem očekáváním starostou Londýna. Johnson ukázal, že je extrémně talentovaným ve vedení kampaně, ve veřejných projevech a v budování mediální image.

 

V kampani vyzdvihoval kosmopolitní povahu Londýna a prezentoval se jako potenciální starosta všech kultur. Zároveň vyzdvihoval svoji civilnost, jejímž symbolem se stala jeho záliba v cyklistice a podpora bike-sharingové iniciativy, kterou obyvatelé Londýna překřtili na „Boris Bikes“. 

 

Boris se odjakživa prezentoval jako tak trochu neohrožený chlap, který je pro každou srandu. Jeho odpůrci by řekli šašek. YouTube je plný videí Borise Johnsona, na kterých Boris padá do řeky při sběru odpadků, líbá ryby, ostře zajíždí do protihráče během charitativního fotbalového zápasu či sráží malého kluka během zápasu v ragby. Možná že ale nejlepší svědectví o tom, jak talentovaný je v budování vlastní image Boris Johnson, je příběh britského moderátora Jeremyho Vina. 

 

 

Vine v roce 2006 moderoval ceremionál předávání cen za služby ve finančnictví. Sál byl plný vlivných a bohatých osobností a Boris Johnson měl přednést proslov. Do sálu dorazil méně než pět minut před začátkem svého projevu a viditelně zcela nepřipravený přednesl improvizovaný projev, který se stal zlatým hřebem celého večera.

 

Vine píše, že si tehdy uvědomil, že Boris je přesným opakem toho, co si lidé představují pod pojmem politik a génius. Příběh končí na jiné podobné ceremonii, kde se celá situace včetně improvizovaného projevu Johnsona zcela identicky opakovala. 

 

Boris Johnson je génius v práci s vlastní popularitou. Jeho oblíbenou strategií je například „taktika mrtvé kočky“, jak uvedl v interview v roce 2013. Pokud je prý člověk postaven do situace, kdy jsou všechny argumenty proti němu, měl by prý použít manévr mrtvé kočky. Pokud při večeři vhodíte na stůl mrtvou kočku, nezáleží na tom, o jakém tématu a v jak svízelné pozici jste byli, protože si každý řekne: „Ježiši kriste, na stole je mrtvá kočka!“ 

 

Johnson je mistrem manipulace nejen ve veřejném prostoru, ale také v online prostoru. Boris Johnson během kampaně za Brexit operoval s autobusem, na němž byl minimálně zavádějící nápis informující o tom, že Velká Británie posílá do EU 350 milionů liber ročně, které by mohla raději investovat do vlastního zdravotnictví. Za tento slogan měl dokonce Johnson čelit žalobě. 

 

 

Nějakou dobu poté nahlásil Johsonův soused brzy ráno hádku, která se měla udát v bytě Johnsonových. Boris poté do médií přiznal, že trpí stresem a že pro relax doma vyrábí ze starých bedýnek modely autobusů. Pokud jste dříve hledali v Googlu heslo „Boris bus“  našlo vám to kauzu lživého nápisu, dnes vám to najde, že Boris dělá modely. 

 

Boris Johnson se často chlubí velkými úspěchy, kdy měl jako starosta Londýna vyřešit problémy s kriminalitou, dostupností bydlení a dopravou. Jak ale vychází z článku BBC, většina jeho „úspěchů“ je přinejmenším diskutabilní. Kriminalita klesala již během jeho předchůdců, situace s bydlením a nájmy je dnes v Londýně téměř kritická a doprava kromě „Boris bikes“ nepocítala žádnou větší úlevu. 

 

Nový britský premiér 

Johnson pak působil jako ministr zahraničí. Často jej doháněly jeho dřívější kontroverzní výroky o světových politických elitách, jako když se ještě coby londýnský starosta vyjádřil o Baracku Obamovi jako o „částečném Keňanovi“ a v souvislosti s tureckým prezidentem Erdoganem v jedné provokativní básni hovořil o sexu s kozou. Poté se dostal do veřejného povědomí především jako jeden z nejhlasitějších zastánců Brexitu

 

Jako nový premiér Johnson slíbil vyřešení otázky Brexitu do konce října, kdy uvedl, že se po Brexitu Británie stane „nejlepším místem na zemi“. Ani ne 24 hodin po jeho jmenování už musí ale řešit další průšvih, když vyzradil obsah rozhovoru s královnou Alžbětou, což je hrubým porušením protokolu

 

Porovnání Borise Johnsona s Donaldem Trumpem je sice díky jejich podobným účesům nasnadě, avšak jinak jsou si navzájem velmi nepodobní. Oba způsobují kontroverzy, kamkoliv přijdou a oba rozhodně pomáhají definovat, co dnes znamená „populismus“, avšak chaotický a nevyrovnaný Trump stojí v ostrém protikladu vůči politickému zvířeti, které dokáže využít jakoukoli situaci ve svůj prospěch a pro svojí osobní moc dokáže tvrdit v podstatě cokoliv. 

 

Jeho nový kabinet, který je složený především z jeho kamarádů z Oxfordu a Etonu a v němž mimo jiné sedí i Borisův vlastní bratr, je důkazem toho, že Boris Johnson není žádným zachráncem obyčejných Britů. Je jen dalším členem britské elity se svojí vlastní agendou. Tou bylo donedávna stát na vrcholu. Co přijde teď, zůstává otázkou. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/AP Photo/Frank Augstein Tagy: Velká Británie, politika, boris
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.