Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 12. 4. 2021 svátek má Julius

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace

Muže přezdívaného BoJo lidé buď vroucně milují, anebo z duše nenávidí.

26. červenec 2019, 19:55 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham
Zajímavosti
5
Dominik Čech
26. červenec 2019, 19:55

Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace

Muže přezdívaného BoJo lidé buď vroucně milují, anebo z duše nenávidí.

Dominik Čech
26. červenec 2019, 19:55
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kdo je nový britský premiér Boris Johnson? Zneuznaný novinář a mistr mediální propagace
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

Před několika dny byl po demisi Theresy May zvolen do čela britských konzervativců a také britské vlády zvolen bývalý starosta města Londýn a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Současný premiér je v Británii jednou z mediálně nejznámější a nejkontroverznějších politických figur.

 

Politický komentátor britského týdeníku The Economist Adrian Wooldridge popisuje Johnsona jako „muže dvou tváří“ – na jedné straně je to kosmopolitní člověk s liberálními názory, který vyzdvihuje své turecké a židovské kořeny, na druhé straně konzervativec a jeden z hlavních zastánců tvrdého Brexitu. Pojďme se společně podívat na několik klíčových momentů v osobním životě a politické kariéře Borise Johnsona.

 

lang_BOX_READ_ALSO_CAPTION_1 lang_BOX_READ_ALSO_CAPTION_2
Kdo byl Winston Churchill?Kdo byl Winston Churchill?Kdo byl Winston Churchill?

Populární kluk z Etonu 

Boris Johnson sám sebe popisuje jako „one-man mellting pot“, což by se dalo přeložit jako „muž mnoha kultur“. Ambivalence, o které mluví Woolrdige, se projevuje v Johsonově rodinném původu i rodinném zázemí. Johnson se narodil v roce 1964 na Upper East Side v New Yorku britským rodičům Stanley Johnsonovi a Charlotte Fawcett. Narodil se tak do rodiny s historickou prestiží spojenou se slavnými předky jak z otcovské, tak mateřské strany, které dokonce vzdáleně zahrnují britskou královskou rodinu.

 

Rodinná genealogie Johnsonů se jen hemží šlechticy, umělci, politiky a intelektuály. Johnsonovým pradědečkem byl Ali Kemal, známý turecký novinář, autor a liberální politik či Borisův otec Stanley, konzervativní politik a známý literární autor. Dnes rodinný klan Johnsonů, který tvoří také Borisovi sourozenci, obsahuje politiky, žurnalisty i podnikatele. 

 

 

Ačkoliv se Boris Johnson často snaží působit jako „obyčejný Brit“, který tak trochu stojí mimo politické a společenské elity, je jejím dokonalým představitelem. Po udělení Královského stipendia začal studovat na soukromé internátní škole v Etonu, na které studovali mimo jiné oba dnešní angličtí princové a dohromady 13 předchozích ministerských předsedů. 

 

Abhisit Vejjajiva, bývalý thajský premiér s Johnsonem navštěvoval jak Eton, tak později Oxford a v rozhovoru pro Sky News popisuje Johnsona jako „výběrového stipendistu, který ale nikdy nebyl nerdem“. Podle Vejjajiva byl Johnson vždy velmi inteligentním a ve škole populárním klukem s velkými ambice, který se dokázal rychle adaptovat. 

 

Lživý novinář a MP 

Po studiu na Oxfordu začal Johnson díky rodinným konexím svoji kariéru v žurnalistice, kdy začal pracovat jako redaktor v britském celostátním deníku Times.  Z něho byl však záhy vyhozen za vymýšlení si vlastních citací a odešel do deníku The Daily Telegraph, který vedl jeho spolužák z Oxfordu, Max Hastings. Zde se Johnson etabloval jako editor píšící pro konzervativní, anglickou střední třídu. 

 

Johnson pak do roku 1994 pracoval pro redakci v Bruselu, kde se proslavil velmi útočnými a kritickými články vůči tehdejšímu prezidentovi evropské komise Jacquesovi Delorsovi. V těchto článcích si Johnson podle některých tehdejších žurnalistů často vymýšlel a používal zavádějící či přímo nepravdivé informace

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1883 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněnímiJak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněními
Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahyNejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
Top 10 fashion momentů supermodelky Alessandry AmbrosioTop 10 fashion momentů supermodelky Alessandry Ambrosio
VÍCE

 

V roce 2001 vstoupil Boris Johnson po rodinném vzoru do politiky. Osm let byl Johnson MP za konzervativní baštu v obvodu Henley v Oxfordshire. Do politiky vstupoval Johnson s nálepkou poměrně liberálního konzervativce, a to především kvůli jeho sérii čláků, ve kterých brojil za práva homosexuálních párů, včetně práva na manželství. Jak je však zřejmé z jeho hlasovacích záznamů shrnutých deníkem The Independent, mimo téma sexuální rovnosti, je Johnson tvrdým konzervativcem. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Boris Johnson (@borisjohnsonmp) on

 

Johnson hlasitě podporoval zapojení Velké Británie do války v Iráku, včetně neschváleného návrhu premiéra Davida Camerona na bombardování Sýrie. Dále hlasoval proti opatřením, která bojovala proti globálnímu oteplování, imigraci a větší integraci Velké Británie do Evropské unie. 

Kontroverzní londýnský starosta

V roce 2008 rezignoval na svojí funkci v parlamentu a stal se navzdory všem očekáváním starostou Londýna. Johnson ukázal, že je extrémně talentovaným ve vedení kampaně, ve veřejných projevech a v budování mediální image.

 

V kampani vyzdvihoval kosmopolitní povahu Londýna a prezentoval se jako potenciální starosta všech kultur. Zároveň vyzdvihoval svoji civilnost, jejímž symbolem se stala jeho záliba v cyklistice a podpora bike-sharingové iniciativy, kterou obyvatelé Londýna překřtili na „Boris Bikes“. 

 

Boris se odjakživa prezentoval jako tak trochu neohrožený chlap, který je pro každou srandu. Jeho odpůrci by řekli šašek. YouTube je plný videí Borise Johnsona, na kterých Boris padá do řeky při sběru odpadků, líbá ryby, ostře zajíždí do protihráče během charitativního fotbalového zápasu či sráží malého kluka během zápasu v ragby. Možná že ale nejlepší svědectví o tom, jak talentovaný je v budování vlastní image Boris Johnson, je příběh britského moderátora Jeremyho Vina. 

 

 

Vine v roce 2006 moderoval ceremionál předávání cen za služby ve finančnictví. Sál byl plný vlivných a bohatých osobností a Boris Johnson měl přednést proslov. Do sálu dorazil méně než pět minut před začátkem svého projevu a viditelně zcela nepřipravený přednesl improvizovaný projev, který se stal zlatým hřebem celého večera.

 

Vine píše, že si tehdy uvědomil, že Boris je přesným opakem toho, co si lidé představují pod pojmem politik a génius. Příběh končí na jiné podobné ceremonii, kde se celá situace včetně improvizovaného projevu Johnsona zcela identicky opakovala. 

 

Boris Johnson je génius v práci s vlastní popularitou. Jeho oblíbenou strategií je například „taktika mrtvé kočky“, jak uvedl v interview v roce 2013. Pokud je prý člověk postaven do situace, kdy jsou všechny argumenty proti němu, měl by prý použít manévr mrtvé kočky. Pokud při večeři vhodíte na stůl mrtvou kočku, nezáleží na tom, o jakém tématu a v jak svízelné pozici jste byli, protože si každý řekne: „Ježiši kriste, na stole je mrtvá kočka!“ 

 

Johnson je mistrem manipulace nejen ve veřejném prostoru, ale také v online prostoru. Boris Johnson během kampaně za Brexit operoval s autobusem, na němž byl minimálně zavádějící nápis informující o tom, že Velká Británie posílá do EU 350 milionů liber ročně, které by mohla raději investovat do vlastního zdravotnictví. Za tento slogan měl dokonce Johnson čelit žalobě. 

 

 

Nějakou dobu poté nahlásil Johsonův soused brzy ráno hádku, která se měla udát v bytě Johnsonových. Boris poté do médií přiznal, že trpí stresem a že pro relax doma vyrábí ze starých bedýnek modely autobusů. Pokud jste dříve hledali v Googlu heslo „Boris bus“  našlo vám to kauzu lživého nápisu, dnes vám to najde, že Boris dělá modely. 

 

Boris Johnson se často chlubí velkými úspěchy, kdy měl jako starosta Londýna vyřešit problémy s kriminalitou, dostupností bydlení a dopravou. Jak ale vychází z článku BBC, většina jeho „úspěchů“ je přinejmenším diskutabilní. Kriminalita klesala již během jeho předchůdců, situace s bydlením a nájmy je dnes v Londýně téměř kritická a doprava kromě „Boris bikes“ nepocítala žádnou větší úlevu. 

 

Nový britský premiér 

Johnson pak působil jako ministr zahraničí. Často jej doháněly jeho dřívější kontroverzní výroky o světových politických elitách, jako když se ještě coby londýnský starosta vyjádřil o Baracku Obamovi jako o „částečném Keňanovi“ a v souvislosti s tureckým prezidentem Erdoganem v jedné provokativní básni hovořil o sexu s kozou. Poté se dostal do veřejného povědomí především jako jeden z nejhlasitějších zastánců Brexitu

 

Jako nový premiér Johnson slíbil vyřešení otázky Brexitu do konce října, kdy uvedl, že se po Brexitu Británie stane „nejlepším místem na zemi“. Ani ne 24 hodin po jeho jmenování už musí ale řešit další průšvih, když vyzradil obsah rozhovoru s královnou Alžbětou, což je hrubým porušením protokolu

 

Porovnání Borise Johnsona s Donaldem Trumpem je sice díky jejich podobným účesům nasnadě, avšak jinak jsou si navzájem velmi nepodobní. Oba způsobují kontroverzy, kamkoliv přijdou a oba rozhodně pomáhají definovat, co dnes znamená „populismus“, avšak chaotický a nevyrovnaný Trump stojí v ostrém protikladu vůči politickému zvířeti, které dokáže využít jakoukoli situaci ve svůj prospěch a pro svojí osobní moc dokáže tvrdit v podstatě cokoliv. 

 

Jeho nový kabinet, který je složený především z jeho kamarádů z Oxfordu a Etonu a v němž mimo jiné sedí i Borisův vlastní bratr, je důkazem toho, že Boris Johnson není žádným zachráncem obyčejných Britů. Je jen dalším členem britské elity se svojí vlastní agendou. Tou bylo donedávna stát na vrcholu. Co přijde teď, zůstává otázkou. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/AP Photo/Frank Augstein Tagy: Velká Británie, politika, boris
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
2 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
3 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
4 V úterý začne sněžit, během týdne napadne až 25 cm nového sněhu, varuje ČHMÚ
5 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
3 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
4 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
5 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Matka ženicha v Číně na svatbě zjistila, že nevěsta je její ztracená dcera, kterou si adoptovala cizí rodina
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Zažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & PodnikejZažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & Podnikej
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
V Oxfordu vznikne první zóna bez emisí na světě. Do roku 2035 zde zakážou vjezd do centra benzínovým a naftovým automobilůmV Oxfordu vznikne první zóna bez emisí na světě. Do roku 2035 zde zakážou vjezd do centra benzínovým a naftovým automobilům
Británie opět otevře dveře známého Bletchley Park, ve kterém byla prolomena Enigma. Tentokrát tam vznikne hackerská školaBritánie opět otevře dveře známého Bletchley Park, ve kterém byla prolomena Enigma. Tentokrát tam vznikne hackerská škola
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.