Vycházející talenty nás jednou pořádně ohromí.
Každý z nás by v životě nejraději dělal to, co miluje. Naše koníčky nás z velké části definují a pokud bychom se jim mohli věnovat celý život, byli bychom extrémně šťastní. Pěti talentovaným mladým filmařům z Evropy se to podařilo, protože se zapojili do soutěže kampaně #EUandME od Evropské unie.
Vycházející hvězdy filmového průmyslu dostaly díky EU šanci zazářit již v mladém věku a my ti jejich tvorbu jen a jen doporučujeme. Soutěž se samozřejmě řídila striktními pravidly a zkušeným režisérům se podařilo z mladých filmařů dostat to nejlepší. Na výrobu filmů přispěla EU, a mladým lidem tak dala další možnost prosadit se.
5 vítězů z kategorií dovednosti a podnikání, mobilita, udržitelnost, digitální technologie a právo muselo tato témata šikovně přiblížit mladým lidem. Výsledky si můžeš prohlédnout na webu #EUandME.
Jak začít vlastní byznys nadivoko?
Filmový režisér z Estonska Vlad Muko se zaměřil na byznys a dovednosti. Poukázal na pozitivní stránku samostatné výdělečné činnosti ve filmu Střih jako ze snu. Parádně vymyšlený děj vypráví o otci, který sní o otevření vlastního holičství, ale v bance mu zamítnou úvěr. Díky synovi však svůj podnik otevře rovnou v garáži a začnou divoká podnikatelská dobrodružství.
Rodina je víc než cokoliv
O udržitelnosti vypráví film Leventeho Galambose, kameramana a střihače, který vedle práce usilovně studuje na Technické univerzitě v Budapešti. V díle Skryté hodnoty má zaneprázdněný osamělý otec pocit, že se své dceři vzdaluje, když se snaží skloubit stresující práci s rodičovskými povinnostmi. Mysteriózní zvrat v podobě rozbité hračky ale všechno změní.
Technologie jsou jako nůž – dobrý sluha, špatný pán
O Symfonii nového světa, která vypráví o moderních technologiích a tradicích, se postaral Eugen Dediu z Bukurešti. Dnes je mu teprve 22 let a za sebou má už více než 30 dokumentárních či krátkých filmů. Eugen bude mít světu kinematografie rozhodně co nabídnout a dokazuje to i v šokujícím filmu, v němž se technologie vyvinuly natolik, že hudební koncert probíhá digitálně a muzikanti si místo nástrojů přinesli notebooky.
Úzkost a autismus – a nakonec šťastný konec
Moje hudba světa o právech vznikla pod taktovkou Jaimeho Oliase De Limy z Madridské univerzity. Špičkový mladý režisér už má na kontě mnoho oceněných krátkých filmů, které tě prostě donutí zamyslet se. Ve filmu vypráví o autistickém chlapci s úzkostnou poruchou, který nosí sluchátka, aby neslyšel okolí. Později však zjistí, že pod vodou slyší jen klidný tep svého srdce, což mu život otočí o 180 stupňů.
Předsudky a konspirace kralují naší společnosti
Režisérka Magdalena Załęcka vystudovala filmovou školu teprve před pár lety, ale už se může pochlubit například špičkovou komedií Cold Feet, která ovládla filmové festivaly po celém Polsku. Do soutěže #EUandME však přispěla snímkem o mobilitě s názvem Konspirace, plným zábavných a ironických stereotypů.
Mladý muž chce procestovat celý svět, ale vždy se najde někdo, kdo mu rozmluví jeho vysněné země. Chce jet do Francie? Tam jedí jen sýr a on má laktózovou intoleranci. Napínavý děj v podobném duchu pokračuje dál, ale zvrat na konci tě přesvědčí, že předsudky v dnešní společnosti prostě nemají místo.