Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ninja si podle odhadů loni přilepšil o 10 milionů dolarů a za přechod na konkurenční Mixer prý dostal dalších padesát.
Zřejmě víš, že hraní počítačových her se dnes už nedá označit jen za zabijáka nudy a bezcílně trávení volného času. Špičkoví hráči v Counter-Strike, Fortnite nebo DOTA 2 dokáží vydělat i několik milionů dolarů ročně.
Na hraní her však nevydělávají pouze členové předních e-sports týmů. Na to, aby ti za každodenní sezení za počítačem na účtu přibývaly tisíce dolarů, nemusíš být v práci s controllerem nebo klávesnicí a myší dokonce ani tak dobrý.
Vše pravděpodobně odstartoval YouTube a tzv. Let's Play videa, s nimiž začínal i slovenský GoGo a český Jirka Král. Dnes hrám dominuje streamovací platforma Twitch. Úspěch na ní zažívají i někteří Češi a Slováci. Na rozdíl od celosvětově známých tváři sice nevydělávají miliony, na dobrý život to však stačí. „V USA to celé začalo, takže je samozřejmé, že je tam většina pozornosti. Vůbec se nezamýšlím nad tím, zda je to zasloužené, nebo ne,“ říká Refresheru jeden z nich, Donato Moriconi.
V tomto článku si přečteš:
V čem Twitch konkuruje běžné televizi nebo YouTube;
kolik vydělává jeden z nejznámějších streamerů Ninja;
proč jsou ženy streamerky často terčem kritiky;
co si o Ninjovi myslí Slovák Donato Moriconi.
Lidé opravdu platí za to, aby viděli, jak hry hraje někdo jiný
Na jednom konci je obyčejný výkonnější počítač se streamovacím softwarem (OBS) dostupným zdarma a obvykle alespoň základní mikrofon a webkamera. Na tom druhém často tisíce diváků sledujících vše živě.
Kritici opakují pořád to stejné: Co je zábavného na sledování někoho jiného každý večer? Streamery však lze taktéž přirovnat k bavičům, moderátorům vlastních talk-show nebo hercům, na které se starší generace dívá v televizních seriálech po zprávách.
Se Streamery na Twitchi můžeš prostřednictvím chatu interagovat živě a procházet tak hrami, na které možná sám nemáš dostatečně výkonný počítač nebo skill, ale dokážou nabídnout hodiny zábavy.
Ti nejznámější vydělávají miliony
Twitch je zajímavým fenoménem. Ti, co se o hry nezajímají, o jeho hvězdách často vůbec neslyšeli. Jejich výdělky jsou přitom obrovské.
Jeden z nejznámějších streamerů Ninja například v rozhovoru pro CNN uvedl, že si za rok 2018 přilepšil o téměř 10 milionů dolarů. To vše díky měsíčním předplatným od subscriberů nebo díky příspěvkům (donate), které mohou diváci poslat jen tak. Obvykle je k tomu motivuje touha po tom, aby se jejich zpráva zobrazila i ostatním a streamer jim buď odpověděl nebo alespoň poděkoval.
Matematika je jednoduchá. Úspěšnější streamery (partnery Twitche) si můžeš předplatit od 4,99 eur měsíčně. Ve videu pro Wired ze stejného roku 2018 Ninja vzpomíná, že měl přibližně 60 tisíc subsriberů. To je (pokud nepočítáme s podílem pro Twitch) více než čtvrt milionu eur každý měsíc. K tomu je však třeba připočítat i příjmy z videí na YouTube, peníze od sponzorů a zmíněné dary přes PayPal či StreamLabs.
Jakkoliv banálně může tento způsob monetizace vypadat, Twitchi (a streamerům jako tvůrcům obsahu) by ho mohla závidět nejedna velká televize či dokonce YouTube. Divák platí pár desítek korun každý měsíc, kterých si na účtu ani nevšimne, pokud je však počet diváků v milionech...
Není divu, že současný vlastník Amazon koupil Twitch v roce 2014 za šílenou 1 miliardu dolarů, která se mu však pravděpodobně velmi rychle vrátila. Stejnou miliardu totiž chtěl Twitch vydělat loni jen na prodeji reklamy. Opět tedy bez podílu z předplatného.
- Twitch hlásí, že přes něj denně vysílá 2,2 milionu streamerů
- a všechno každý den sleduje 15 milionů diváků
Na úspěchu je však třeba tvrdě pracovat. Ninju například dvoudenní přestávka ve streamování během herní konference E3 stála 40 tisíc subscriberů a s tím i pořádný balík peněz. Podobné výkyvy nemusí slabší povahy unést.
29letý streamer Etika tento rok pravděpodobně spáchal sebevraždu. Na Manhattan Bridge v New Yorku se našla jen jeho peněženka, mobil a Nintendo Switch.
Známým na Twitchi se může ze dne na den stát prakticky kdokoliv. Obzvlášť od doby, kdy služba přidala možnost zachycování krátkých klipů se zajímavými momenty a jejich sdílení.
Škála původních povolání nejoblíbenějších streamerů je opravu široká. Shroud je bývalý profesionální hráč Counter-Strike, svérázný Dr. DisRespect zas designér multiplayerových úrovní pro starší Call of Duty. Někteří naopak nikdy žádnou hru ani zapnout nemuseli.
Přibývají kanály s vlastními talk-show, v sekci Music se mohou prezentovat neznámí hudebníci a v části Food & Drink amatérští kuchaři.
V poslední době jsou mimořádně populární i takzvané IRL streamy, tedy streamy mimo počítače, ze skutečného světa. Na Slovensku takto najdeš například 26letého Marka z Brezna, který živě streamuje i to, jak jezdí s linkovým autobusem.
S velkým počtem streamerů a závazkem k respektovaným reklamním partnerům, kteří s Twitchem spojují své jméno, ale roste i povinnost administrátorů kontrolovat obsah a rozdávat bany.
Obzvlášť kvůli tomu, že velkou část diváků tvoří děti a nezletilí. Podle mnohých je bohužel Twitch v posuzování přestupků proti pravidlům mimořádně nekonzistentní.
Tento rok se dočasnému banu nevyhnul ani populární Dr. DisRespect za zdánlivě banální přestupek – během herní konference E3 a během jeho vůbec prvního IRL streamu ho tým s kamerou následoval i na veřejné toalety.
Výsledkem bylo vykopnutí z konference a nucená 14denní přestávka na Twitchi. V Kalifornii je totiž natáčení na toaletách porušením zákona o soukromí a hrozí za něj půlroční vězení či tisícidolarová pokuta.
Ne vždy však Twitch zakročil podobně rázně a podle mnohých má dvojí metr zejména u ženských streamerek. Mnohé z nich si vysloužily nelichotivé přezdívky jako Cam Girls nebo Twitch Thots.
Hry obvykle nehrají a na první pohled kromě nudného blábolení o nezajímavých tématech nedělají nic špatného, avšak bližší pohled na velké výstřihy, obtažené šortky nebo provokativní pózy odhalí, o co tady jde.
Na sběr pěkných pár tisícovek dolarů měsíčně od diváků na Twitchi jim stačí dobře vypadat. Hranice mezi tím, co je ještě v pořádku, a co už je cílená provokace se sexuálním podtónem, se administrátorům někdy kreslí jen velmi těžko.
Diváci také těžce nesou jakékoliv známky zvýhodňování. Alinity se například na streamu neštítila odhodit svou kočku z klávesnice, kde jí překážela během přestřelky v Apex Legends, a komunita následně rychle našla i videa, kde ji krmí vodkou nebo ji obtěžuje lepením nálepek.
Zabanovaná nikdy nebyla, ačkoli se ozvala PETA i jiná ochranářská sdružení a zdaleka nešlo o její první přešlap.
Konkurence pro Twitch? Zatím nic na obzoru
Twitch vyrostl z malého projektu pod názvem Justin.tv až k miliardovému byznysu. Návštěvností sice za YouTube zaostává, ale nemusí se obtěžovat trvalým ukládáním statisíců hodin obsahu, na který se nikdo nedívá a nikdy vydělávat nebude.
Staré streamy totiž až na malé výjimky po několika týdnech natrvalo zmizí, což šetří prostor na serverech a peníze za disková pole.
Vedle Twitche je třeba zmínit i streamovací platformy Mixer či YouTube Gaming. Data ze služby Streamlabs však říkají, že diváků na nich je stále výrazně méně. Přepočítáno na počet odvysílaných hodin, Twitch ovládá více než 78 % z koláče, YouTube 19 % a Mixer méně než tři procenta.
Mixer má však největší potenciál růst. Vlastní ho Microsoft, který tak může pracovat zejména s komunitou okolo herní konzole Xbox. Před měsícem navíc získal, respektive koupil velkou posilu.
Už zmíněný Ninja totiž ohlásil odchod od Twitche a přesun právě na Mixer. Podle webu FortniteIntel tím sice okamžitě ztratil zhruba třetinu svých diváků, ale štědrý finanční balík od Microsoftu mu to pravděpodobně dostatečně vykompenzoval.
Senior editor The Verge spekuluje o částce 50 milionů dolarů. Ninja má v novém působišti již více než 2 miliony odběratelů.
Why did Microsoft pay ~$50 million+ to get Ninja on Mixer? This isn't about selling Xbox consoles. It's a platform play for xCloud, and Microsoft needs as many entry points to it as possible. Google has YouTube + Stadia and Amazon has Twitch. Microsoft has Xbox + Mixer + xCloud
Špatně si nežijí ani někteří domácí streameři, ačkoliv v porovnání s těmi zahraničními jsou částky nesrovnatelně nižší. U menších streamerů není jasné, zda jim příjmy z Twitche stačí na to, aby se touto formou mohli uživit a nemuseli hledat i jiný zdroj či dokonce chodit do běžné práce.
Zmíněný Donato Moriconi se pro Refresher vyjádřil i ke streamování, konkurenci Twitche také spekulacím o Ninjových výdělcích.
Co byl pro tebe prvotní impuls, abys začal streamovat? Bylo pro tebe náročné pořídit veškerou techniku? Techniku jsem kupoval jeden kus po druhém. Streamy se postupně začaly líbit více lidem, kteří to podporovali a postupně se to nasbíralo. Na začátku jsem chtěl jen spojit příjemné s užitečným, hrát hry a podělit se o radost z nich s ostatními.
Bereš streamy stále jako zábavu, nebo je to už denní job a povinnost? Mám to rád jako hobby, ale stavím se k tomu zodpovědně jako k práci. Můžu si však stále kdykoliv dát pauzu.
Je něco, co tě na Twitchi štve a mohlo být tě to přimět k odchodu jinam? S něčím takovým jsem se zatím ještě nesetkal. Pokud by k tomu došlo, přemýšlel bych spíše nad tím, zda vůbec zůstanu u streamování. Na Twitchi jsem začínal a na Twitchi možná i skončím. Celé to je jedna etapa mého života.
Říká se, že Ninja loni díky Twitchi vydělal více než 10 milionů dolarů, nyní však přešel k Mixeru od Microsoftu. Byl to správný krok a jsou takové peníze oprávněné? Každý dělá vše pro nějaký důvod. Za jeho rozhodnutím jsou určitě nějaké pádné důvody. Ačkoliv při přechodu ztratil hodně subscriberů, hodně tím i získal a pro Mixer je to šance postavit se pořádně na nohy, protože Ninju vnímám jako jednoho z tahačů těchto platforem.
Streameři, kteří začali mezi prvními, mají velkou výhodu. I Sodapoppin a jiní mají za sebou historii, díky které se stali tak velkými, nebylo to ze dne na den. Dr. DisRespect do toho vložil duši a obrovskou oběť, aby se dostal tam, kde je.
Výdělky šly exponenciálně nahoru díky většímu zájmu o Twitch, vyšším číslům a více subscriberům. Všichni to dělali proto, že je to bavilo, bylo v tom jejich srdce a pokud takto vystřelili, tak jim to přeji a vůbec se nezamýšlel nad tím, zda je to zasloužené, nebo ne.
Dokážeš porovnat domácí trh s tím zahraničním? Americký, nebo vůbec anglicky mluvící trh je mnohem větší, takže jsou větší i příjmy. Je tam však mnohem těžší prorazit. V USA to celé začalo, takže je samozřejmé, že je tam většina pozornosti. A angličtina je celosvětový jazyk.