Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 26. 1. 2021 svátek má Zora

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
5
Viktor Kniš
6. prosinec 2019, 19:24

Prezidentka Zuzana Čaputová věnovala obětem exploze v Prešově 5 000 eur a poskytla ubytování, počet obětí bude ještě růst

Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková prozradila i odhadovanou příčinu výbuchu.

Viktor Kniš
6. prosinec 2019, 19:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Dnes zasáhla Slovensko tragická zpráva, která se týkala exploze paneláku v Prešově. Podle aktuálních informací od slovenské ministryně vnitra už známe i odhadovanou příčinu výbuchu plynu. Mělo jít o výbuch plynu v šachtě v devátém patře. Následně se vznítily byty až po dvanácté patro, uvedla na místě ministryně vnitra Denisa Saková.

 

Na místě se aktuálně nacházejí všechny záchranné složky a pomáhají i ty z okolních měst východního Slovenska a armáda. V současnosti probíhá evakuace okolních bytovek kvůli dalšímu potenciálnímu nebezpečí. Podle Denisy Sakové budou hasiči a další záchranáři s požárem bojovat do ranních hodin.

 

Zatím přišlo o život pět lidí

Slovenský premiér Peter Pellegrini konstatoval, že počet lidí, kteří přišli o život, nemusí být konečný. „Oficiálně potvrzených je pět obětí, ale je jasné i podle očitých svědků, že pravděpodobně počet naroste,“ dodal Pellegrini po příjezdu na místo. Vycházel přitom z informací od záchranných složek.

 

„Jsme na místě asi jednoho z největších neštěstí takového typu za poslední desetiletí. Velitel zásahu ve své dlouholeté hasičské kariéře takový požár nezažil. Nedovedeme říci, jaký bude konečný počet obětí, neboť na některých patrech stále hoří. Velkým problémem je zkolabované schodiště v celém paneláku. Hasiči se mohou dostat do bytů pouze zvenčí,“ konstatoval premiér a vyslovil soustrast pozůstalým. Také řekl, že vláda pomůže městu „výraznou finanční injekcí“.

 

Pomáhají všichni

Lidé z Prešova se semkli a vytvořili facebookovou skupinu, na níž koordinovali své aktivity, aby vybrali dostatek oblečení a jídla pro všechny oběti. Momentálně už primátorka Andrea Turčanová hlásí dostatek shromážděné materiální pomoci, další už nosit není nutné. „Chcete-li pomoci těmto lidem a rodinám v nouzi, můžete tak učinit příspěvkem na oficiální účet vytvořený městem,“ řekla Turčanová.

 

 

Město Prešov zveřejňuje číslo účtu, na který mohou lidé přispět pro občany postižené tragickým výbuchem na Mukačevské ulici.

Číslo transparentního účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229
Variabilní symbol: 6122019

 

Pomocnou ruku přiložila i prezidentka Zuzana Čaputová. Ta podpořila oficiální sbírku v Prešově 5 tisíci eury a nabídla ubytování postiženým rodinám. Přes svátky mohou bydlet v prezidentském zařízení v Tatranské Javorině. Korzár však uvádí, že skoro všechny oběti našly útočiště u svých známých.

Zhasnutý stromeček

V Prešově se hromadně ruší kulturní i sportovní události na znak soustrasti pozůstalým. Korzár informuje i o kroku košického primátora, který se rozhodl v rámci vyjádření soustrasti s Prešovem zhasnout vánoční stromeček na Hlavní ulici až do zítřejšího rána.

 

 

 

„Primátor Jaroslav Polaček se spojil s primátorku Prešova a nabídl ubytování a pomoc pro lidi zasažené neštěstím. Zajímal se i o zdravotní stav obyvatel bytovky a ocenil práci všech záchranných složek, které se podílejí na zmírňování následků této tragédie,“ uvedl mluvčí Košic Vladimír Fabian.

 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR - Jakub Kotian/TASR - František Iván Tagy: prešov, explozia
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.