Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nahlašování bomby na VŠE je problém přetrvávající již několik let. Co všechno víme o této kauze, kdo je pravděpodobným viníkem a proč už celá věc stála deset milionů korun?
„Měl jsem mít dnes zkoušku z ekonomie ve 13:00 na Žižkově, co mám dělat?“ ptá se na oficiálních facebookových stránkách Vysoké školy ekonomické student Ladislav. Stejně jako jemu, i mnoha dalším studujícím se důležitá zkouška přesunula na jiné datum, čas a dokonce i místo.
Mnoho z nich zprvu ani neví, co se bude dít a musí čekat na pokyny zkoušejícího. Neustálé, už dva roky přetrvávající nahlašování bomby na VŠE stále nemá viníka. Poškozuje profesory, studenty i samotnou školu. Je pachatelem anonymních hrozeb nějaký student, kterému se nechce učit, nebo jde o sofistikovaného trolla, jehož úkolem je poškozovat pověst školy?
V tomto článku si přečteš:
Co se píše v mailu, ve kterém útočník hrozí bombou;
proč hrozby vytváří;
jak kauzu hodnotí IT odborník;
kolik stojí jedno falešné ohlášení;
kdo za tím pradvěpodobně stojí;
co se stalo muži, který nahlašoval falešnou bombu na soudu v Plzni;
jak to škola řeší a jak reagují studenti;
proč se musí zkoušky přesouvat do KFC, parků a kaváren.
„Dnes v 15:05 V Y B O U C H N E B O M B A ve škole na Nam. W. Churchilla v budově VŠE v Ekonomické ulici v Praze,“ píše se v krátkém mailu odeslaném v 7:43 ráno. Anonymní ohlášení vždycky přijdou v textové formě e-mailem na adresu školy a studentského časopisu. Jejich obsah bývá vždycky stejný nebo hodně podobný.
Tento čtvrtek to bylo letos podruhé a od dubna 2018, kdy útočník poslal takovou zprávu prvně, šlo o dvanácté hlášení v řadě. Vždycky to naštěstí končí stejně a žádná výbušnina se v budově školy nenajde. Přesto však musí na místo vyjet policejní a hasičské jednotky a každý výjezd stojí nemalé peníze. Vysoká škola škody vyčíslila na deset milionů korun.
Jak varuje tisková mluvčí školy Martina Mlynářová, veškeré škody bude muset viník uhradit. VŠE po něm hodlá škody spojené s jeho aktivitami vymáhat soudně. „Poslední škoda není zatím přesněji vyčíslena. Nicméně pokud musí být škola uzavřena celý den, jedná se zhruba o částku 822 000 Kč. VŠE vždy podává trestní oznámení. Pachateli hrozí až osm let vězení a úhrada milionových škod,“ uvedla pro REFRESHER.
Jenže viník i po letech stále uniká a policie zatím mlčí, prý protože jde stále o čerstvou věc, která je aktuálně v šetření. „S ohledem na to, že to celé šetří policie, se k tomu nemůžeme vyjadřovat. Postupy při evakuaci v případě ohlášené ‚bomby‘ z taktických důvodů nesdělujeme,“ odmítá přiblížit průběh vyšetřování i mluvčí hasičů Martin Kavka.
Škola bombovým hlášením nemůže příliš efektivně čelit. Každé nahlášení bomby je potenciální riziko a oblast je potřeba evakuovat a zkontrolovat speciální jednotkou. Ačkoli jsou hlášení vždycky planá, nejde je ignorovat.
„Dle pokynů policie jsem byli opět nuceni školu úplně uzavřít od rána až do 17:30, což nás samozřejmě mrzí a uvědomujeme si komplikace, které to způsobuje všem dotčeným,“ uvedla k poslednímu oznámení Mlynářová.
Škole již dochází trpělivost a zkoušela i změnit taktiku, jak zákeřným útokům čelit. Velitel zásahu totiž vůbec poprvé rozhodl, že už se škola nebude uzavírat na celý den. „Doufali jsme, že dnes by se před ohlášeným výbuchem opět škola uzavřela, ale třeba jen na hodinu. Policie by zase vše prohlédla, a pokud by žádný nástražný systém nenašla, mohli bychom pokračovat ve své práci,“ řekla rektorka Hana Machková Deníku N.
Rozhodnutí však policejní prezidium nakonec změnilo., protože riziko je přeci jenom stále velké.
Nabízí se otázka, kdo za útokem stojí a proč tak činí. Jak podotýká mluvčí, není totiž pravdou, že by všechny útoky viník inicioval v rámci zkouškového období. To, že by byl pachatelem student školy, si nemyslí ani samotná rektorka. „Neumím si představit, co za tím může být, a v žádném případě si nemyslím, že by to byl student VŠE,“ řekla serveru iRozhlas. Myslí si, že čin páchá jeden a ten samý člověk.
„Nyní na tom už pracují týmy lidí, kteří se specializují na problematiku kybernetických útoků, a že už je to vážná věc. Nikdo z nás si už nemyslí, že je to nějaká klukovina,“ dodala rektorka.
Škola s policií prý spolupracuje velmi aktivně. „Spolupracujeme velmi intenzivně, to znamená, že co si od nás policie vyžádá, to jí dáme, ale oni nás ani nemohou informovat, na koho mají podezření,“ vysvětlila.
Na zkoušku do KFC
Není studentem školy, nevyhýbá se tak zkoušce. Jde zřejmě o současného nebo bývalého zaměstnance, popř. absolventa. Chce školu poškodit a moc dobře si uvědomuje, že nejvíce to zabolí během zkouškového období. To je pravděpodobný profil viníka z informací, které prosákly na veřejnost. Identita se v tomto případě poškozuje velmi těžce. Nebezpečný škodič na to jde chytře, hlášení podává výhradně přes e-maily a má zakódovanou IP adresu, takže stopy k němu tudy nevedou.
„Je třeba problém eskalovat u poskytovatelů internetového připojení, kde existuje možnost odhalit účet podezřelého, v případě, že není dobře skryt za anonymizéry. K odhalení pachatele je zapotřebí součinnost různých organizací a někdy je nutný i soudní příkaz,“ vysvětlil REFRESHERu dlouhé vyšetřování Nikolaos Chrysaidos, vedoucí týmu Mobile Threat Intelligence v Avastu.
„To obvykle trvá nějakou dobu v závislosti na prioritách každé z organizací, které se snaží pachatele odhalit,“ dodává.
Na otázku, jaké kroky by měla univerzita dále volit, podotýká, že odpověď není vůbec jednoduchá. „Univerzita by například mohla nabízet na poslední chvíli neohlášené prostory pro psaní zkoušek mimo hlavní budovu. I když to není nejlepší řešení, protože problém je třeba vyřešit odhalením pachatele a umožnit tak univerzitě fungovat v každodenním režimu,“ uzavřel.
Největší obětí tohoto nahlašování jsou samozřejmě studenti – už tak vystresovaní ze zkoušek je musí skládat v náhradních termínech a ne vždy plně vyhovujících prostorách. „Studenti, kteří měli mít v této době zkoušky, by měli následovat instrukce, které obdrží od vyučujících či kateder, které jsou za pořádání zkoušek zodpovědné,“ žádá škola. „Pokud by se situace řešila nějak systémově na úrovni celé školy, určitě se o tom včas dozvíte. A věřte, ze vedení školy i policie dělají, co mohou.“
Tyto náhradní prostory jsou například budova bývalého Domu odborových svazů; ta byla při nedávném hlášení však taktéž evakuována. Studenti tak na sociálních sítích popisují případy, kdy se zkouška přesunula do běžně přístupných provozoven – do různých blízkých kaváren nebo dokonce do parků a poboček rychlého občerstvení KFC.
Studenti VŠE, kteří kvůli nahlášené bombě píšou test v parku. Zejména miluju kolegu, kterej si vzal rybářskou stoličku. Dneska už tady nic lepšího nevymyslíme. pic.twitter.com/ZS7mrlZLOC
„Velmi si cením hlavně přístupu jednotlivých učitelů (viz. státnice na benzínce a ústní ve Starbucks). Na druhou stranu tohle ale nejde dělat donekonečna. Nemáme nekonečné zkouškové, nekonečné dovolené v práci a učitelé nemají nekonečné dny ke kontrole všech testů,“ stěžuje si studentka Hana.
„Bomby posouvají nejen jednotlivé zkoušky, ale i prodlužují opravy testů, na které často čekáme i tři týdny,“ popisuje následné procesí. „Po tolika letech bombových ,útoků‘ mi přijde již trošku úsměvné, že škola proti tomuto problému nijak výrazně oficiálně nezakročila.“
Hon na trolla
České soudy v roce 2017 potrestaly pachatele falešného nahlášení bomby. A poměrně přísně – zřejmě jako exemplární trest. Tehdy 39letý muž vytočil krátce po desáté hodině linku 112. „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou,“ řekl do sluchátka.
Ten den se mělo rozhodovat o jeho předchozím přečinu a zřejmě chtěl tímto způsobem svůj trest oddálit. To se mu v tu chvíli sice povedlo, ale nepřilepšil si – policie nejenže žádnou bombu nevypátrala, ale způsobil celkovou škodu okolo 115 tisíc. Vyšetřovatelé odhalili jeho identitu (i přestože volal telefonem bez SIM karty) a za své anonymní běsnění dostal čtyři roky. V kauze VŠE vyšetřovatelé takto úspěšní nebyli hlavně kvůli tomu, že je viník mimořádně sofistikovaný.
Studenti se logicky dožadují důstojného a klidného místa na úspěšné zvládnutí testů, zkoušejí vzít problém alespoň částečně do vlastních rukou. Na Facebooku sice škola včas o změnách ve výuce informuje, existuje hned několik stránek a skupin, které se problémovým hlášením také zaobírají.
Jednou z nich je „iniciativa“ STOP bombám na VŠE. Snaží se přijít aspoň na dočasné řešení a jedná o tom s akademickým senátem. „Měl by být zaveden jednotný systém v případě nahlášené bomby, podle kterého by měli postupovat všichni učitelé. Shoda panovala také v tom, že by studenti měli být ten den informováni o tom, zda se zkouška koná, či nikoliv, a to co nejrychleji,“ žádají členové.
„Zároveň by studenti neměli vlivem nahlášené bomby dostat jeden přidělený termín, ze kterého se nebudou moci odhlásit, jako se v určitých případech stalo. V předmětech, které to umožňují, by měla být šance si napsat testy v tištěné podobě. Souhlasíme s tím, že v některých případech to prostě nejde a za určitou nedomyšlenost se tímto omlouváme,“ předkládají návrhy.
O dalších krocích by chtěli dále jednat, je však otázka, zda se jim skutečně podaří prosadit nějaké změny.
Další průběh je ale ze všeho nejvíc v rukách policie. Od prvního útoku uběhly téměř dva roky. Za minulý zimní semestr se pachateli podařilo školu ochromit pětkrát, během toho současného (zatím) čtyřikrát. Studenti se tak na sociálních sítích připravují, že jedno ohlášení v lednu nejspíše ještě proběhne. Nic jiného jim prozatím nezbývá.