Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ideální je vlastnit všechny tři.
Je rok 2020 a nás na podzim čeká příchod nové generace konzolí. Celý svět je vzrušený a dlouhé měsíce netrpělivě očekává odhalení next-gen her a systémů. Ještě si ale na ně budeš muset počkat a za tu dobu jistě vyjdou další zajímavé hry pro současné konzole. Rozhodli jsme se proto porovnat tři stávající konzole. Kterou z nich by sis měl koupit? Která se pro tebe nejvíce hodí?
Záleží na talentu a schopnostech herního studia, co z té které mašiny dokáže vytřískat. Proto například vypadá PS4 exkluzivita Horizon: Zero Dawn z roku 2017 lépe než některé současné hry, nemluvě o magii Naughty Dog (Uncharted, The Last of Us) či kvalitě Gears 5 od The Coalition.
Na této stránce najdeš detailní technické údaje pro konzole PS4, na této zase pro konzole ze série Xbox One. Nejdůležitější je vědět, že základní verze PS4 je o něco silnější než základní verze Xbox One. Nicméně, revize Xbox One X je v současnosti nejsilnější konzolí na trhu, hardwarově silnější než takové PS4 Pro. Revize jsou menší upgrady původních verzí a spustíš na nich stejné hry jako na základních. Pokud ale chceš mít výkon co nejlepší, aby se odrazil i na vzhledu her, počkej si na nové konzole. Ve srovnání s PS5 a Xbox Series X budou hry na starých konzolích, i těch upgradnutých, běžet a vypadat obecně hůře a je jedno, jestli se bavíme o produktech Sony, nebo Microsoftu.
Síla hardwaru ale není vždy vším. Ačkoliv má Xbox One nádherně vypadající exkluzivity Gears 5 či poslední Forza, studia od Sony dokáží z jejich stroje vytěžit více a jejich exkluzivity jsou graficky dokonalejší a najdeš je tam ve větším počtu.
Podobně je na tom i Nintendo Switch. Opravdu detailní technické srovnání konzolí najdeš na stránce Digital Foundry. Zde zase najdeš srovnání ovladačů, tlačítek, baterie a všeho ostatního, co tě napadne. Switch nepodporuje 4K ani HDR, takže pokud si potrpíš na detailní textury a vysoce kvalitní rozlišení, může tě to odradit. V handheld módu (viz obrázek níže) podporuje HD. V docked módu, po zasunutí do zařízení, které jej propojí s obrazovkou FULL HD.
Na Switchi jednoduše nenajdeš hry vypadající jako ty našlapané krásky z Xboxu či PS4. Jeho exkluzivity si to ale vynahrazují výtvarným stylem. Stále přitom platí, že vizuálem dokáží ohromit a za necelé 3 roky, co konzoli vlastním, jsem se nikdy nad nedostatky grafiky nepozastavil.
3rd party studia a vydavatelé, tedy ti, kteří nepatří přímo pod některého výrobce konzolí, se postupně snaží Switch podporovat svými hrami. Řeč je například o Bethesdě (Doom, Wolfenstein) či CD Projekt Red (Zaklínač 3). Mnohé další velké AAA, tedy blockbusterové hry pro PS4, PC a Xbox One se dostávají v jemně okleštěných verzích i na Switch. Obecně však platí, že Switch bys měl brát především jako dodatkovou konzoli k PC / PS4 / Xbox One.
Služby (PS+, Game Pass, PS Now...)
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Co nabízejí předplacené služby pro jednotlivé konzole a kolik stojí
Jak se konzole vyrovnávají s virtuální realitou a jaké pohodlí mají hráči
Která konzole nabízí nejvíce nejkvalitnějších exkluzivních her
Jak do souboje konzolí zasahují studia vyvíjející hry
Kterou konzoli nebo kombinaci doporučujeme koupit každému typu hráče
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Z pohledu dodatečných služeb pro hráče je PlayStation stále pozadu. Jejich PSN (PlayStation Network) nemá ani wishlist sekci a podpora je opravdu katastrofální. Nejednou svůj problém nevyřešíš nebo počkáš pár měsíců a opraví se sám. Nechvalně známý je i únik informací z PSN z roku 2011, či nedostatečná podpora v Česku. Microsoft u nás se zákazníky komunikuje mnohem lépe.
Na druhou stranu se česká pobočka Sony snaží s titulky. Každá velká a příběhová exkluzivita od Sony je přeložena, aby si ji mohli užít všichni. Sony postupně odemyká i službu PS Now, která je zatím dostupná pouze ve vybraných zemích. Jde o stejný princip jako Game Pass od Microsoftu. Velmi zjednodušeně řečeno: herní Netflix. Platíš měsíční poplatek a máš přístup k desítkám až stovkám her.
Ty streamuješ nebo si je stahuješ přímo do konzole. Na PS4 si ale všechny hry nestáhneš, obzvláště ty z PS3, protože nejsou kompatibilní s hardwarem PS4. Nové hry přibývají často. Ve stejný den jako vycházejí, nebo v některých případech v následujících týdnech a měsících (například The Outer Worlds). Předplacené služby Game Pass a PS Now jsou pro hráče opravdu úžasné.
PS Now u nás stále není dostupné. Navzdory své omezené rozšířenosti ale vydělává pro Sony více než Game Pass. Výhodou Game Pass je, že přináší exkluzivity hned v den vydání a můžeš ho využít i v počítači.
Pokud si tedy nechceš kupovat Gears 5, novou Forzu, Hellblade 2 a další za plnou cenu, jednoduše si kup Game Pass. Exkluzivity od Sony se stále dobře prodávají, a tak Sony zřejmě v nejbližších letech nebude podobným stylem tlumit zisky a exkluzivity se ve službě PS Now objeví až po čase. Game Pass je nejsilnější zbraní konzole Xbox One a v současnosti asi jediným důvodem, proč uvažovat o koupi současné generace konzole od Microsoftu.
No a pak tu máme Nintendo Switch a jeho online službu. Funguje jen rok a půl, ale moc vody nenamlela. Nemá konkurovat Xbox Live ani PS+. Zatímco Microsoft rozdává měsíčně předplatitelům Xbox Live 4 hry, Sony zase pro PS+ předplatitele 2 (v minulosti to bylo 6). Nintendo Switch Online nabízí relativně velkou knihovnu starých NES a SNES her. Do loňského podzimu přidávalo nové NES hry každý měsíc, od té doby to dělá jen sporadicky. SNES hry zpřístupnili v září, ale mnoho jich od té doby nepřibylo.
Switch neposkytuje Virtual Console, virtuální konzoli, na níž můžeš hrát starší tituly. Namísto toho se Nintendo rozhodlo zpoplatnit možnost hrát tyto hry v okleštěné knihovně s menšími možnostmi. Online kromě toho nabízí ještě možnost cloud saves, a tedy ukládání pozic na internetové servery, voice chat a samozřejmě multiplayer.
Služba stojí ročně 500 korun, což je vzhledem k poměru možností a her přiměřené. Na druhou stranu, Sony vydělává na PS + neskutečné peníze (jen v roce 2019 vydělalo na PS Now a PS+ 3,2 miliardy dolarů), přičemž dává k dispozici nejméně her.
Pokud porovnáváme online služby pro stávající konzole a streamování her, nejvíce se zřejmě vyplatí Xbox Game Pass Ultimate (Xbox Live Gold a GamePass na měsíc pro konzolu i PC) za 325 korun na měsíc nebo Game Pass na 3 měsíce, který dokážeš koupit i do 630 korun. Dostaneš přístup k desítkám her za směšnou cenu. Xbox ve službách jednoduše vede.
Microsoft se může pochlubit několika druhy konzolí. Slim, základní verze, nadupané X a ještě k tomu i SAD (S-All Digital, konzole určená pro hráče kupující pouze digitální hry). Hry můžeš hrát na skvělém Elite ovladači a myslíme si, že většina z nás bude souhlasit s názorem, že Xbox One má nejpohodlnější a nejlepší ovladače na trhu.
Nemá ale virtuální realitu, se kterou Sony vyhrává na celé čáře. Příchod exkluzivních a velkých PSVR her se sice zpomalil, ale Sony ukončuje velkou generaci a do 2–3 let chce přinést PSVR 2, takže je pochopitelné, že už tolik her nevydává. I tak se ještě dočkáme Iron Mana pro VR, Paper Beast, Solaris, VR podpory Dreams a mnoha dalších.
VR je úžasná technologie, se kterou objevíš speciální herní zážitky. Rozhodně je to silný háček pro jakýkoliv druh hráčů, ať už chtějí zhubnout s Beat Saber, nechat se vyděsit s Resident Evil VII ve VR, zastřílet si v akční krimi Blood and Truth, nechat se okouzlit geniálním Astro botem, nebo zachránit svět jako Iron Man.
PSVR má obrovský potenciál. Hardware je ale již zastaralý. Spousta kabelů a Move ovladače z dob PS3 kazí zážitek, a tak se už nemůžeme dočkat, jaká bude druhá generace. Sony má sice ve srovnání s Nintendem a Xboxem navrch, ale oproti reálné VR konkurenci na trhu je na tom bídně. Zastaralý hardware zachraňují špičkové hry.
Pokud si chceš užít co nejpohodlnější hraní, zřejmě sáhneš po Switchi. Zahraješ si na cestách, ve vlaku, v autě, ale i na záchodě (lepší než mobil) a v podstatě kdekoliv. Můžeš ho postavit na stůl a odpojit Joy-Cony (ovladače na boku konzole) nebo hrát v handheld módu.
Třešničkou na dortu je pak docked mód. Konzoli dáš do dokovací stanice připojené k televizoru a hry můžeš hrát s Joy-Cony nebo si koupíš Pro ovladač. Nejpohodlnější je ale lehnout si, vzít do obou rukou Joy-Cony a užívat si maximální komfort v jakékoliv poloze při jakékoliv hře. V tomto má Switch nesmírně navrch. Konzoli a hru zapneš za pár vteřin, a jsi naplno ve hře.
Exkluzivní hry
Právě množství a kvalita exkluzivních her je nejdůležitější věcí, podle které se hráči rozhodují, do jaké konzole investují své peníze. Můžeme klidně namířit na slona v místnosti a říct, že Xbox One na tom byl a stále i je velmi špatně. Nabízí sérii Forza, poslední dva díly Gears, úžasného Orihime, Sunset Overdrive, Cuphead, Rare Replay, a to je asi tak všechno. State of Decay 2, či Sea of Thieves nenaplnily očekávání a nejde o tak vytříbené hry, jakými se může pyšnit konkurence. Studia Microsoftu nedokázala přinést ani jednu novou a překvapivou hru po celou generace konzolí. Navíc zklamáním bylo i pokračování série Halo.
Z hlediska exkluzivit je na tom Xbox One rozhodne nejhůře a vzhledem k tomu, že jsou všechny dostupné i na PC, si ho kvůli exkluzivitě vůbec nemusíš kupovat. Pokud jsi PC hráč a láká tě Game Pass, sáhni po něm na PC a vyber si raději jinou konzolu. Strategie Microsoftu budovat jeden velký ekosystém a slogan Play Anywhere (hraj kdekoliv) ale dost podráží nohy i budoucí generací konzolí. Na co vlastnit nový Xbox, pokud PC nabízí všechny jeho služby a hry?
Mrazení zaručeno
Hry Nintenda si na jiné konzole nezahraješ a Sony také nabízí své epické herní dobrodružství jen pro svou PS. Na Switch vycházejí každý měsíc indie hry (nezávislé výtvory malých studií a vydavatelů) nebo jejich vlastní exkluzivity. K tomu ještě Pokémoni, Zelda a Super Mario a ikonické série. Pokud chceš být součástí diskuse o nejlepších hrách roku, musíš vlastnit PlayStation ale i Switch.
V posledním ročním cyklu se na PS4 dostane The Last of Us Part II, Final Fantasy VII Remake, Ghost of Tsushima, Dreams, Iron Man VR či Yakuza 7. Switch své exkluzivní hry neohlašuje dopředu, ale letos možná dostaneme Bayonetta 3, kolekci Metroid Prime nebo remake některé starší hry. K tomu porty oblíbených a kvalitních her z předešlých konzolí, příští měsíc Pokémona či The Wonderful 101 v dubnu.
Stále však platí, že nejkvalitnější exkluzivity nabízí PlayStation. V těsném závěsu je podle nás Switch. God of War, Horizon, The Last of Us či Days Gone. Jsou hráči, kteří raději dají přednost Super Mariovi a Yoshio. Sony má ale v diskusi o hru roku svého adepta v každém ročníku, a to již od roku 2011 (s výjimkou roku 2014), což se nedá říct o žádném jiném vydavateli.
Herní studia a budoucnost
Nintendo Switch je pravděpodobně v polovině svého cyklu. Čeká ho tedy pravděpodobně zářná budoucnost, exkluzivity a desítky milionů prodaných kusů. Na oznámení Switch 2 si ještě pár let počkáme a momentálně je konzole na vrcholu. Dostává velké množství zajímavých her, výborně se na ní hraje a je doslova branou pro vstup do indie světa ukrývajícího desítky her. Switch je ideální konzolí pro indie produkty a pro zkušenější, náročnější hráče jde o nutnost. Pokud ji nemáš, podle nás jsi prostě mimo proud nejlepších her.
Situace s Xboxem je jiná. Xbox Series X zastoupí novou generaci konzolí, ale hry pro ni nebudou vycházet exkluzivně. Přímo z Xbox divize přišla zpráva, že minimálně 2 roky budou Microsoft a jeho partneři podporovat Xbox One rodinu konzolí všemi tituly, které vyjdou na Xbox Series X.
Hry tak budou značně omezeny starými hardwarovými možnostmi předešlé generace, takže Sony bude první roky v souboji o graficky nejpropracovanější hry vést, protože bude hry vyvíjet přímo na silnější hardware PS5. Nemusí totiž omezovat hru, aby mohla fungovat i na staré konzole.
Pokud si ale budeš chtít zahrát Horizon Zero Dawn 2, God of War 2, Days Gone 2 či Spider-Man 2, budeš si muset koupit PS5. Microsoft v posledních letech nakoupil několik studií, aby se frekvence herních exkluzivit zvýšila, ale ne všechna produkují kvalitní hry. Nedá se tedy od nich očekávat taková úroveň jako od exkluzivit pro Switch či PS4.
Kterou konzoli si tedy mám koupit?
To je otázka, kterou si musíš zodpovědět sám, na základě toho, co chceš a co už vlastníš. Máš už PC? V tom případě zapomeň na Xbox a kup si Switch. Pokud plánuješ koupit PS4, počkej do vydání PS5 a budeš moci hrát exkluzivity nové generace a také ty, které vyšly ještě pro PS4. Totéž platí i pro Xbox, který bude zpětně kompatibilní s předchozími konzolemi od Microsoftu (Sony zatím potvrdilo pouze zpětnou kompatibilitu s PS4).
Nemáš žádnou konzoli? V tom případě se musíš zamyslet, zda chceš hrát hry levně a ve velkém množství (Xbox+ Game Pass) nebo chceš hrát nejkvalitnější exkluzivity ve velkém množství (PlayStation 4). Pokud si můžeš dovolit i Switch, neváhej. Dokonale doplní tvou herní knihovnu a my ti garantujeme, že si konzoli nebudeš moci vynachválit. V případě, že máš PS4, nemáš o čem přemýšlet.
Switch je nejlepší volbou. V současnosti je koupě Xbox One podle nás trochu zbytečná. Více se vyplatí počkat na novou generaci. S PS4 je situace jiná, protože pro ni tento rok vyjdou mnohé z nejočekávanějších her celé konzolové generace a ne každý tak dokáže vydržet až do vydání PS5.
Samozřejmě, nejideálnější pro hráče je vlastnit všechny tři konzole, ale pokud si můžeš dovolit jen dvě, zřejmě bys měl sáhnout po PS4 a Nintendo Switch. Získáš tak přístup k nejlepším hrám na trhu. Pokud ale rád hraješ hry jako Call of Duty, FIFA, GTA a semtam zkusíš nějakou novou hru (The Outer Worlds, Star Wars, Wolfensteina či nějakou indie záležitost), Game Pass na Xboxu ti zajistí, že si to budeš moci dovolit za pár korun měsíčně.
Anketa:
Jaké konzole vlastníš / budeš vlastnit v blízké době?