Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. května 2020 v 19:09
Čas čtení 7:38
Ondřej Jarůšek

Zahraj si 10 her, které musely být kvůli obscénnosti a brutalitě zakázány nebo cenzurovány

TECH
Uložit Uložené

Videohry mohou být krásné, poetické a plné hlubokých myšlenek. Občas v nich ale převládne brutalita.

Jsou známé, zábavné a našly si nespočet fanoušků. Přesto se s těmito 10 hrami v našem novém výběru pojila (nebo stále pojí) notná dávka kontroverze a v některých zemích světa si prošly cenzurou nebo musely být úplně zakázány. Tuzemským hráčům však nic nebrání v tom, aby si je vychutnali.

Doporučeno
10 nejlepších herních klasik, které ti zkrátí čas v karanténě 10 nejlepších herních klasik, které ti zkrátí čas v karanténě 17. dubna 2020 v 12:32

Pokud máš tedy rád hry, které si neberou servítky a servírují nám porci brutality, nechutností či nekorektního humoru, následující seznam je pro tebe jako stvořený. Vzhledem k žánrové pestrosti, o kterou jsme se snažili, věříme, že si tip na hraní najde každý a nám už tak nezbývá nic jiného, než ti popřát příjemnou zábavu!

50 odstínů krve: Zahraj si tyto hry, které byly v různých zemích cenzurovány nebo úplně zakázány
Zdroj: Manhunt 2/Rockstar Games

Manhunt

Odsouzenec James Earl Cash čeká na popravu, jednoho dne však dostane příležitosti znovu okusit svobodu. Cesta za ní je však lemována brutálními vraždami, které musí páchat na objednávku zvrhlého filmového producenta Lionela Starkweathera. Ten totiž přinutí protagonistu hry podílet se na natáčení série nechutných snuff filmů, v nichž bude vraždit členy zločineckého gangu.

Takto zní v kostce premisa kontroverzního titulu Manhunt, pod který se podepsali tvůrci ze světového studio Rockstar North. Ti hráči umožnili vraždit i za pomoci igelitového pytlíku, kterým bylo možné oběť udusit. Míra brutality, která se ve hře vyskytuje, způsobila nemalé pozdvižení, některé země distribuci dokonce úplně zakázaly. Nicméně z pohledu kritiků se jednalo o povedený stealth počin a hra sbírala vesměs pozitivní známky.

Podstatně větší pohoršení však doprovázelo vydání druhého dílu série, který šel v brutalitě ještě dál. Ve Spojených státech dostal Manhunt 2 ratingové hodnocení AO (adults only – jen pro dospělé), kvůli čemuž museli autoři své dílo podrobit cenzuře, aby titul mohl vyjít s méně přísným hodnocením. To se nakonec povedlo a hra dostala v Americe mírnější rating M. To se však nelíbilo některým politikům včetně tehdejší senátorky Hillary Clinton, která se přidala k žádosti, aby tamní ratingová agentura ESRB své rozhodnutí přehodnotila a rating M změnila na přísnější AO. To ale agentura ESRB odmítla.

Manhunt 2 dodnes patří k nejkontroverznějším hrám, které kdy světový průmysl spatřil. Titul byl zakázán kupříkladu v Německu, Jižní Koreji, na Novém Zélandu či v Malajsii. O jeho zákaz se snažil i jeden z italských ministrů, avšak neúspěšně.

50 odstínů krve: Zahraj si tyto hry, které byly v různých zemích cenzurovány nebo úplně zakázány
Zdroj: South Park: The Stick of Truth/Ubisoft
South Park: The Stick of Truth

Populární animovaný seriál, za nímž stojí dvojice autorů Trey Parker a Matt Stone, se během let dočkal hned několika herních adaptací. Jednou z těch nejpovedenější je RPG titul z roku 2014, na němž se z velké části podíleli odborníci na slovo vzatí z Obsidian Entertainment, tvůrci řady kultovních počinů.

Těm se ve spolupráci s týmem ze South Park Digital Studios podařilo nejen vytvořit kvalitní hru s funkčními mechanismy, ale zároveň zachovat esenci toho, proč lidé South Park tolik milují – tím je především humor, který se leckdy nebojí zajít až za hranu korektnosti.

Právě takové scény si pro nás autoři připravili i ve hře South Park: The Stick of Truth, ne všichni hráči se je však mohli vychutnat. To bohužel platí i pro nás v Evropě. V momentě, kdy k daným scénám má dojít, se totiž před hráčem objeví obrazovka, která jej upozorní, že tato verze hry musela být cenzurována.

A o co všechno jsme přišli? Ze hry byla například odstraněna scéna, v níž jsou Mr. Mackey, Craig, Mr. Slave a postava hráče uneseni mimozemšťany, kteří jim provedou důkladné vyšetření análními sondami. Cenzura postihla i scénu, v níž měl samotný hráč provést potrat. „Pacientkou“ zde byl Randy Marsh, otec jednoho z hlavních protagonistů. Nebohému Randymu měl hráč „umrtvit šourek, roztáhnout řitní otvor a odsát varlata“. No, vlastně je možná dobře, že jsme to neviděli…

50 odstínů krve: Zahraj si tyto hry, které byly v různých zemích cenzurovány nebo úplně zakázány
Zdroj: Mortal Kombat 2/NetherRealm Studios
Mortal Kombat

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 84373 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA , Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA nebo 2 kopčeky zmrzliny od Koun ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse