Dvojici displejů můžeš použít na hromadu aplikací nebo i jako držák kamery.
Společnost LG oficiálně představila svůj nejvíce nevšední smartphone. LG Wing je unikát nejen v portfoliu značky, ale mezi všemi smartphony. Je vybaven otočným displejem, pod kterým je druhá obrazovka. Na první pohled možná nesmysl má kopec praktických využití.

Výrobci mobilů už použili téměř všechna svá esa a přijít s něčím novým je velmi komplikované. I proto se začínají objevovat kousky s ohebným displejem jako Samsung Galaxy Fold 2 nebo Motorola Razr 5G.
Jiní to zkoušejí se dvěma samostatnými, ačkoli spojenými displeji – nový Microsoft Surface Duo. I LG šlo podobnou cestou už loni u modelů G8X ThinQ Dual Screen a později V60 Dual Screen, ale bez úspěchu.

LG Wing je už ale z úplně jiné sorty. Také je jeho hlavním mottem multitasking, ačkoli realizován velmi specificky. Oproti jiným mobilům s ohebným nebo duálním displejem má velkou výhodu – v základní formě je to naprosto standardní smartphone. Má 6,8palcovou P-Oled obrazovku s poměrem stran 20,5:9. Jen je trochu silnější s 10,9 mm a těžší (260g).
Kolem celé obrazovky je téměř neexistující rámeček a dokonce chybí výřez pro přední kameru. Ta se vysouvá z horní hrany. Má 32 Mpix s clonou f / 1.9. Vzadu je trojice fotoaparátů. Hlavní 64 Mpix s optickou stabilizací, 13 Mpix ultraširokoúhlý a úplně nahoře 12 Mpix také ultraširokoúhlý, ale s velkými pixely. Nechybí slot pro SIM a microSD kartu, 8 GB operační a 128 nebo 256 GB interní paměti, stereo reproduktory... jednoduše, běžně vypadající moderní smartphone.

Ale pak stačí jemně palcem zatlačit na kraj obrazovky, ta se otočí kolem osy o 90 stupňů a odhalí druhý displej na spodní části. Je také typu OLED s úhlopříčkou 3,9 palce a rozlišením 1 240 x 1 080 bodů. O rotaci se stará podle výrobce velmi propracovaný a odolný mechanismus. V ruce pak najednou máš jakési smartphonové „T“.
Základní filozofií LG Wing je nechat hlavní obrazovku využít naplno bez rušivých elementů a všechny doplňkové informace, ovládací prvky nebo klávesnici přesunout na sekundární displej. A podle prvních informací to vůbec nevypadá špatně. LG si na to dalo pozor a dvojitý displej má řadu různých využití.
V první řadě se v tomto režimu mobil dá použít jako grip fotoaparátu a zároveň gimbal s pokročilou stabilizací obrazu. Na sekundárním displeji jsou rozšířené ovládací prvky s různými funkcemi jako sledování objektu nebo nahrávání současně přední i zadní kamerou.

Podobně u YouTube je na hlavním displeji video a na spodním všechny ovládací prvky. Dvojice obrazovek mění využití i při jiných orientacích držení. Například při navigaci je hlavní displej na výšku a ten druhý na pravé straně zobrazuje playlist ze Spotify.
Nebo ve hře Asphalt je mobil vzhůru nohama – na hlavní obrazovce je samotná hra a nahoru na menším displeji mapa tratě. Takto optimalizovaných aplikací má přibývat.
V neposlední řadě se samozřejmě dá na každé obrazovce spustit jakákoliv aplikace. Na jednom okně Netflix a na druhém okno s konverzací Messengeru, kde o filmu debatuješ s kolegou. Nebo na jedné obrazovce aplikace internet bankingu a na druhé kalkulačka.
Skeptičtí jsme při výdrži. LG Wing má 4 000 mAh baterii, což při plném využití dvou displejů nemusí stačit na celodenní výdrž. Na druhou stranu, mobil pohání méně energeticky náročný Snapdragon 765g s podporou 5G.

Obavu máme i z odolnosti, hlavně, pokud se mezi displeje dostane nějaká pevná nečistota. Při rotování hlavní obrazovky by se ta spodní mohla poškrábat.
LG ale překvapilo a Wing má IP54, takže zvládá ošplíchnutí a dokonce i certifikát odolnosti proti nárazu MIL STD-810G. Vše se upřesní po prvních reálných recenzích v nejbližších týdnech.

LG Wing nejprve míří na domácí korejský trh, postupně se ale dostane i na americký a do vybraných evropských zemí. Zatím není známo, zda mezi nimi bude i Česko. Stejně zatím není známá cena, šeptá se o v přepočtu 22,5 tisíce korunách bez daně.