
Čech a Slovák se spojili a výsledkem je dechberoucí mozaika, kterou ocenila i NASA
NASA udělila titul Vědecký snímek roku dvěma talentovaným fotografům.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Unikátní fotografické mozaice Proměny komety NEOWISE, jejímiž autory jsou český fotograf Petr Horálek a jeho slovenský kolega Tomáš Slovinský, udělila NASA titul Vědecký snímek dne.
Mozaika zachycuje postupný vývoj jasné a pouhým okem viditelné komety NEOWISE nad masivem Vysokých Tater.
Snímek také zaujal britský magazín BBC Sky and Night.
„Snímek Proměny komety NEOWISE zobrazuje postupný vývoj jasnosti a ocasů komety NEOWISE, která se letos v červenci stala nejvýraznější kometou na severní polokouli za posledních 22 let,“ řekl astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský.
Aby mozaika vznikla, spojili český a slovenský fotograf síly od začátku její viditelnosti 9. července až po její zeslabení na večerní obloze 2. srpna 2020. Oba fotografové kometu zaznamenávali operativně podle vývoje počasí. Díky tomu, že disponovali velmi podobnou technikou, mohli pořizovat data s prakticky identickou kvalitou.

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1617 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉMHlavním problémem bylo počasí, a tedy bylo nutné absolvovat dlouhé cesty za jasným nebem s minimem spánku. Horálek za kometou cestoval prakticky dennodenně po celém území Česka a několikrát i do Polska.
Slovinský zase kometu zaznamenával na slovenském území a při své expedici na Krétě. Jelikož se poloha komety vůči hvězdám na nebi při pozorování v jeden okamžik z různých míst na Zemi nijak nelišila, bylo nakonec možné pořízené obrazy komety matematicky vložit do jedné mozaiky a ukázat tak vývoj komety obden.
Noční scenérie s hvězdným nebem, do kterého byly polohy komety matematicky vregistrované, nebyla vybrána úplnou náhodou.
„Dohodli jsme se, že příběh viditelnosti letošní velké červencové komety by měl symbolicky připomenout československou astronomii – neboť i výsledná mozaika je dílem československé spolupráce – a na obraze by se měl objevit masiv Vysokých Tater. Tam, na Lomnickém štítě, Skalnatém plese, a také ve Staré Lesné pod Tatrami dosáhli Čechoslováci v poválečném období velkých úspěchů, a to právě v oblasti objevů komet,“ uvedl Horálek.
Kromě ocenění od NASA a BBC se snímek dostala do editorské výběru National Geographic pod sekcí Twan. Objevila se také na instagramovém účtu celosvětového astrofotografického výběru Nightscaper.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.



