Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dermatoložka i tatér mají na „care & brightness tattoo“ produkty vyhraněný názor.
Na trhu najdeš různé produkty, ať už krémy nebo sprchové gely, které ti slibují, že dokážou rozjasnit tvé starší tetování. Většinou přitom jde o předraženou kosmetiku pohybující se v cenové kategorii několik stovek korun.
Ačkoli to, co nabízejí, zní slibně a na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o dobře investované peníze, jsou jejich účinky opravdu tak zázračné, jak to prezentují výrobci? Odpověď jsme hledali nejen u tatéra, ale i u dermatoložky.
Vsadili jsme i na staré dobré pořekadlo: „Lépe jednou zažít, než stokrát slyšet“ – a tak jsme nenechali nic náhodě a některé ze zmíněných produktů jsme vyzkoušeli i na vlastní (potetované) kůži.
V tomto článku si přečteš:
Jak bys měl podle tatéra nejlépe pečovat o čerstvou kérku.
Zda se nám osvědčily produkty, které slibují větší barevnou sytost tetování, a jaký názor má na ně tatér Roland.
Co si o produktech myslí z odborného hlediska dermatoložka.
Proč mohou být některé care & brightness tattoo produkty nebezpečné a škodlivé pro tvou pokožku.
Zda existuje levnější a stejně účinná náhrada takové kosmetiky.
Péče od začátku
Jak nám prozradil Roland Owec, tatér z novozámeckého tetovacího studia 3DE Tattoo, základem pěkné kérky i po letech je starat se o ni už od začátku. Dodržovat bys měl přitom zejména to, co ti doporučí tvůj tatér.
„Já ti můžu říct, jak se máš starat o tetování, když přijdeš ode mě, ale každý tatér má vlastní ověřené metody hojení. Může používat trochu jiný pigment, jiný styl tetování, jiný strojek, a tedy už sám ví, co nejvíce vyhovuje jeho klientům,“ dodal Roland s tím, že on osobně svým zákazníkům doporučuje, aby si čerstvé tetování umyli alespoň třikrát denně antibakteriálním mýdlem a natírali si ho after care produkty.
Poznamenal, že zmíněné after care krémy vytvoří v oblasti otevřené rány průsvitný film – ochrannou vrstvu. Kromě ochranné funkce mají však i hojivé účinky, a proto je důležité používat je první dva až tři dny od tetování. Když je rána suchá, doporučuje klientům nahradit tento produkt jiným, s obsahem bepanthenu, který se do kůže vsákne. „Tetování se takto lépe regeneruje a může i dýchat. Tento postup bys měl aplikovat zhruba týden až dva, dokud se tetovaná kůže úplně nezahojí.“
Pozor na slunce
Pokud zvládneš toto a budeš se o kérku i dál starat, a to tak, že čas od času si ji namažeš hydratačním krémem nebo tělovým mlékem, vyblednutí bys měl předejít. Pozor na svou kérku si třeba dávat zejména v létě, kdy by sis ji měl natírat opalovacím krémem s vysokým faktorem (50+).
„Tetování na slunci velmi rychle vybledne a zajde. Proto třeba volit ty nejsilnější opalovací krémy. Přestože existují i produkty přímo určené k ochraně potetované pokožky před sluncem, splňují stejný účel jako ty běžné s vysokým faktorem, avšak jsou bezvýznamně dražší. Proto jsem za klasiku,“ dodal tatér.
Zázraky nečekej
Vše, o čem jsme psali dosud, jsi už zameškal, je to pasé a tvá kérka vypadá jako stoletá, i když ji máš na sobě jen třetí rok. Co s tím? Roland tvrdí, že pokud jde o staré zanedbané tetování člověka, který ho často vystavoval slunci bez jakékoliv ochrany, nějaký krém mu jen těžko vrátí barvu a vdechne život. „V tomto případě ho můžeš jedině přetetovat, případně odstranit laserem a vytetovat od základu nanovo.“
Pokud je však kérka pouze zašlá, dá se jednoduchou péčí, běžnou kosmetikou či na to určenými care & brightness produkty hydratovat a bude vypadat lépe. „Je třeba si uvědomit, že pigment se nachází pod kůží. Pokud bude zdravější, i tetování bude působit hezčí.“
Cílený marketing
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda se nám osvědčily produkty, které slibují větší barevnou sytost tetování, a jaký názor má na ně tatér Roland.
Co si o produktech myslí z odborného hlediska dermatoložka.
Proč mohou být některé care & brightness tattoo produkty nebezpečné a škodlivé pro tvou pokožku.
Zda existuje levnější a stejně účinná náhrada takové kosmetiky.
Tatér nám prozradil, že vůči care & brightness produktům je mírně skeptický. Domnívá se, že do jisté míry jde o zbytečně předraženou věc, protože jsou aplikovatelné pouze na určitý segment zákazníků, a tak ruku v ruce s poptávkou jsou náklady na jejich výrobu výše, než například při masivní výrobě tělových mlék určených pro každého.
„Ta cena se podle mě odráží i na tomto. Osobně si myslím, že výrobci daných produktů si jen půjčí základ nějakého pleťového mléka a dodají tam určité složky vyživující pokožku,“ dodal s tím, že si nedokáže představit, jak by mohly reálně barvu oživit.
Týden testování, téměř žádné změny
Abychom si potvrdili Rolandova slova, rozhodli jsme se týden testovat balík kompletní péče o tetování od značky Essential 4 Tattoo. Ve stylové krabičce za téměř 750 korun se nacházely sprchový gel, čistící sprej a rozjasňující krém, které jsme během sedmi dnů v tomto pořadí aplikovali na naši kérku.
Každý jeden z produktů velmi příjemně voněl a nezpůsoboval žádnou nežádoucí kožní reakci. Problém však byl v tom, že ani žádoucí. Naše tetování nepůsobily ani jen o špetku zdravější či barevně sytější ani po týdnu. Hned po aplikaci sice vypadaly lesklejší, ale to i při jakémkoliv hydratačním krému.
Opalovací krémy nejen v létě
Dermatoložka Sabína Kvetková pro Refresher prozradila, že péče o kůži s tetováním je stejně důležitá jako péče o kůži bez něj. Jedním z důvodů je i to, že rakovina kůže se stále častěji vyskytuje i v případě mladší populace.
Podle jejích slov by obě skupiny lidí – i potetovaní, i nepotetovaní – měli pravidelně používat ochranné přípravky, tzv. sunscreeny s SPF (Sun Protection Factor), a to nejen během letních měsíců. V případě tetování doporučuje potetované plochy chránit vyšším faktorem než okolní kůži, ideálně SPF 50+.
Sabína Kvetková poznamenala, že je důležité použít dostatečné množství těchto produktů a pravidelně je znovu aplikovat. Reaplikace každé dvě až tři hodiny je podle jejích slov nutná zejména v letních měsících, kdy se kůže potí více, případně se lidé nacházejí ve vodě.
„Je třeba si uvědomit, že nekontrolovaná nadměrná expozice UV záření je prokazatelně jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku rakoviny kůže, proto bez ohledu na to, zda člověk má tetování nebo ne, neměl by zapomínat na prevenci a pravidelné dermatoskopické prohlídky,“ dodala Sabína Kvetková.
Dermatoložka tvrdí, že největším rizikem je vystavovat tetovanou pokožku slunečnímu záření bezprostředně po tetování, až do úplného zhojení. V tomto případě totiž hrozí vznik alergické reakce.
„Některé pigmenty fotosenzibilizují a mohou způsobit lokální, ale i generalizované kožní reakce. Riziko vzniku alergické reakce je však častějším problémem zejména při dočasných tetováních tzv. hennou, která je oblíbená v letních měsících zejména během dovolených,“ dodala s tím, že v těchto případech se v ambulancích často setkává s alergickými reakcemi, které jsou vyvolány působením slunečního záření v kombinaci s parafenylendiaminem, který je obsažen zejména v černé henně.
Takové reakce mohou být podle jejích slov velmi rozsáhlé a není vzácný ani vznik silného zánětu, otoku a tvorba puchýřů. „Je třeba myslet na to, že u takových jedinců se do budoucna může objevit podobná alergická reakce například i po barvení vlasů, obočí a podobně. Další, podstatně méně častou reakcí na tetování může být tzv. granulomatózní tkáňová přestavba, čili vznik chronického zánětu v místě tetování,“ dodala Sabína Kvetková.
Drahé a nebezpečné
Dermatoložka aplikaci speciálních brightness & care produktů určených na oživení starších tetování jednoznačně nedoporučuje. Jak nám vysvětlila, obsah těchto produktů často sestává ze složek, které samy v kombinaci se sluncem mohou mít vysoce alergizující potenciál a namísto oživení se může objevit například již výše zmiňovaná fotoreakce.
Podle jejích slov mohou produkty ve formě olejů nebo mastných krémů působit poměrně komedogenně a pokožku zatížit.
„Co se týče bazální denní péče, doporučuji používat běžně dostupné hydratační, tzv. moisturizing produkty, které zajistí dostatečnou hydrataci namáhané pokožky. Samozřejmostí by měly být již výše zmíněné SPF produkty, které tetování a pokožku obecně ochrání nejlépe. Od produktů, na oživení se žádný extra zázrak nedá očekávat,“ dodala dermatoložka Sabína Kvetková na závěr.