Midnight Mass měl potenciál stát se hororovým seriálem roku. Nakonec jsme však zklamáni.
Mike Flanagan (celovečeráky Hush, Gerald 's Game, Doctor Sleep) natočil pro Netflix už dva seriály – Haunting of Hill House a Haunting of Bly Manor. Ten první je na tom kvalitativně nejlépe, no a tak všichni doufali, že jeho třetí seriál s názvem Midnight Mass (Půlnoční mše) se kvalitativně zase přiblíží k Hill House. Bohužel, nestalo se. Ale pěkně popořádku.
Děj se zaměřuje na izolovanou komunitu lidí na ostrově. Tato komunita se stává svědkem nadpřirozených jevů a událostí poté, co na ostrov dorazí mysteriózní kněz jako náhrada za jejich předešlého, starého faráře. Ten nový dokáže postavit na nohy ochrnutou dívku a díky jeho přítomnosti se začne zlepšovat i zdravotní stav všech, kteří chodí na mše. Kdo je tento záhadný farář a jak dělá to, co dělá?
Odpovědi na tyto otázky se pokusí získat i Riley Flynn, trestanec, který opilý způsobil autohavárii a zabil tak nevinné děvče. Riley se po 4 letech dostane ven na podmínku, vrátí se k rodině na ostrov, ale netuší, co se životem dál. Nemá co dělat, pro koho žít a nemůže najít význam v tom, aby dýchal i další den. Není to však sebevrah, a tak se spíše protlouká ostrovem a postupně stále více konverzuje s tajemným farářem.
Midnight Mass je seriál plný náboženství, víry, citací z Bible a dialogů, které se opírají o víru v Boha a Písmo svaté. Zaměřuje se na několik vedlejších postav, z nichž některé žijí podle toho, co káže Bůh a Bible, jiní jsou zase ateisté. Avšak i mezi „pravými věřícími“ se najdou zlí, opravdu odporní lidé. Důkazem toho je jeptiška Bev (fantastická Samantha Sloyan).
Ta své nelidské a neempatické chování, manipulativnost a touhu po moci skrývá za náboženské činy. Bibli a náboženské odkazy si vykládá tak, aby odůvodňovaly jakékoliv její činy, ať už jde o vraždy, lži, rozhodování o tom, kdo přežije, a podobně. Je xenofobní rasistka a její herečka podala famózní výkon, takže jeptišku budeš nenávidět více než Joffreyho z Game of Thrones.
Šlo však o vyloženě otravnou postavu, které každý zobal z ruky a bylo jedno, jaké nesmysly tvrdí. Nikdo se jí nepostavil a působilo to příliš nedůvěryhodně a neautenticky. V realitě by zlomyslnost a falešnost takového člověka okamžitě každý odhalil, ale v Midnight Mass má něco, co se nazývá plot armour. Je tedy chráněna před vším logickým a nebezpečným, neboť má v ději ještě nějakou roli.
Podobně je to snad se všemi postavami v seriálu. Udělal nějaký věřící nemorální rozhodnutí nebo prolil krev? Jednoduše si ohnul Bibli tak, aby ho to omluvilo. Žádná z postav tak necítila výčitky svědomí a nemusela bojovat s vlastními démony. Když jsou záporáci zbaveni jakýchkoliv bariér takto levně, ztrácí se napětí a jejich charakter se stává prázdným.
Jedinou světlou výjimkou byl samotný farář Paul, avšak i jeho motivaci nám tvůrci odhalili až v poslední části a ani pak ji nedokázali dostatečně rozvinout a prohloubit jeho charakter. Rozhodně šlo o nejlepší a nejzajímavější postavu v seriálu, a to hlavně pro její chování a motivaci, ale právě tomuto aspektu jeho postavy jsme se věnovali nejméně.
Často v recenzích píšeme, že na film či seriál se dobře dívá. V tomto případě bychom však tak trochu lhali. Na Midnight Mass se totiž dobře dívá jen občas. Zejména tehdy, když se setká skvělý způsob vyprávění příběhu, kvalitní práce s kamerou a místy vynikající střih, ale těch momentů je méně než těch, které tě vůbec nezaujmou.
Časem nás začali otravovat i všechny ty citáty z Bible a argumentování v jakékoliv situaci tím, že je to prostě v souladu s Božím učením. Kromě znalosti Bible tak tvůrci nemuseli podložit názory a rozhodnutí některých postav žádným logickým vysvětlením.
Jediné scény spojené s náboženstvím, které nás bavily, byly ty s hercem Hamishem Linklatererem (nový farář otec Paul). Hamish předvedl v rámci seriálu bezvýhradně nejlepší herecký výkon ze všech svých kolegů. Jeho mše byly strhující a jeho monology se divákovi vryly do podvědomí. Své náboženské projevy dokázal prodat takovým způsobem, že dávaly smysl i ateistům.
V mnoha případech za to může i fakt, že vyprávěl neortodoxním stylem a dokázal se s lidmi bavit otevřeně i mimo klasické náboženské mantinely. Díky tomu působil jako spolehlivý člověk s touhou pomáhat, nejen jako farář s klapkami na očích, který nedokáže vnímat svět kolem takový, jaký je.
Bohužel, to nestačí. Ostatní postavy nejsou velmi zajímavé a seriál táhne dopředu hlavně děj a mysteriózní zápletka, která se podařila. Je však podle nás až příliš natažená a rozhodně by se celému seriálu hodilo, kdyby byl o nějaké dvě hodiny kratší.
Místy se seriál snaží vsadit na psychologickou studii postav, problémem však je, že postavy jsou nezajímavé, nejsou ničím výjimečné a někdy v ději ani nemají pevné místo. Důkazem je první epizoda, která se zčásti zaměřuje na teenagery na ostrově, jen aby je v podstatě až do samého konce zcela ignorovala.
Midnight Mass má hororové prvky, samotného hororu je však velmi málo. Flanagan se tě nesnaží vystrašit lekačkami z tmy, spíše se zaměřuje na hrůzu v lidech a jejich činy, které se ti nehezkým způsobem dokáží dostat pod kůži. Není to však dostatečně mrazivé, spíše to vyústí v tvou nenávist vůči postavám a koulení očima nad jejich chováním.
Midnight Mass má zajímavou premisy a poutavý mysteriózní příběh. Odehrává se v originálním a svěže působícím ostrovním prostředí s vynikající atmosférou. V některých momentech tě potěší skvělou kamerou a režií, která se opírá o kvalitní herecké výkony. Bohužel, děj je až příliš protáhlý a zaměření na charakter postav není zrovna nejšťastnější, protože ty postavy za tvůj čas ani velmi nestojí.
Nenabízí dostatek hororových momentů a atmosféry pro příznivce tohoto žánru a na druhé straně neuspokojí ani ty, kteří se těšili na psychologické drama o problémových lidech. Jak jsme však psali výše, děj a postava mladého faráře jsou dostatečné k tomu, aby táhly celý seriál dopředu, díky čemuž budeš zvědavý, jak to skončí.
Závěrečná epizoda byla fakt povedená, a kdyby to celé bylo o nějaké dvě hodiny kratší, byli bychom spokojenější. Takto se však nedokážeme donutit udělit Midnight Mass více než šest bodů z deseti.