Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 21. 10. 2021 svátek má Brigita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Demi Lovato vadí, jak se označují bytosti z jiných planet. Slovo „alien“ považují za urážlivé Demi Lovato vadí, jak se označují bytosti z jiných planet. Slovo…
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Hudba - Zahraniční

Britney vs. Spears: zpěvačka se opakovaně snažila vymanit zpod otcovy kontroly. Proč se jí to za 13 let nepodařilo?

Dokument na Netflixu nabízí nový pohled na medializovanou kauzu opatrovnictví Britney Spears.

Timea Krauszová
29. září 2021, 8:30 Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Britney vs. Spears: zpěvačka se opakovaně snažila vymanit zpod otcovy kontroly. Proč se jí to za 13 let nepodařilo?
Zdroj: Netflix
Hudba - Zahraniční
0
Timea Krauszová
29. září 2021, 8:30
Čas čtení: 4:42

Britney vs. Spears: zpěvačka se opakovaně snažila vymanit zpod otcovy kontroly. Proč se jí to za 13 let nepodařilo?

Dokument na Netflixu nabízí nový pohled na medializovanou kauzu opatrovnictví Britney Spears.

Timea Krauszová
29. září 2021, 8:30
Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Britney vs. Spears: zpěvačka se opakovaně snažila vymanit zpod otcovy kontroly. Proč se jí to za 13 let nepodařilo?
Zdroj: Netflix
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce

Dokument Britney vs. Spears vkládá medializované opatrovnictví, v jehož rámci byla zpěvačka zbavena svéprávnosti i možnosti nakládat se svým majetkem, do širšího kontextu. Vysvětluje, jak se případ dostal až sem a jakými — často i nekalými — praktikami se udržuje i přesto, že to pro zpěvačku nemusí být nejlepší řešení. 

 

Novinka na Netflixu je jediným dokumentem o Britney Spears, který vznikl bez dohledu jejího opatrovníka a otce Jamese Jamieho Spearse. V centru zkoumání přitom není Britney jako osoba. Tvůrkyně se zaměřují na sérii problémů, které vyústily do dočasného, později trvalého opatrovnictví, a odhalují, jak dosud selhaly všechny její pokusy vymanit se z něj. A nebylo jich málo.

 

Zdroj: Netflix

13 let nesvobody

O ukončení nuceného opatrovnictví usiluje 39letá zpěvačka už léta. Svého otce a zároveň opatrovníka v létě 2021 obvinila, že kontroluje všechno, co říká a dělá, nutí ji brát léky, vystupovat proti její vůli a nedovolí jí provdat se za jejího přítele a mít s ním dítě.

 

Britney Spears posledních 13 let označila u soudu za utrpení, v němž ji její rodina zneužívala, nutila ji pracovat a znemožňovala jí žít normální život. Přepis celého jejího projevu ze soudu si můžeš přečíst na Variety.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2551 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Vyzkoušeli jsme erotické hry pro páry: některé nesou jen nádech vzrušení, s jinými přejdeš od šťavnaté předehry až po samotný aktVyzkoušeli jsme erotické hry pro páry: některé nesou jen nádech vzrušení, s jinými přejdeš od šťavnaté předehry až po samotný akt
Ceny energií raketově stoupají. Takto to pocítí podnikatelé i domácnosti (Anketa s experty)Ceny energií raketově stoupají. Takto to pocítí podnikatelé i domácnosti (Anketa s experty)
Kamila odjela do Jeruzaléma, aby se stala rabínkou (Rozhovor)Kamila odjela do Jeruzaléma, aby se stala rabínkou (Rozhovor)
VÍCE

 

Dokument lépe ilustruje, proč kauza vůbec vznikla a jak mohla narůst do takových rozměrů, že si fanoušci po letech obav a petic nakonec vyslechli nářky a prosbu své oblíbené zpěvačky. A neprosila o nic výjimečného, jen o svobodu, protože z jejího pohledu neexistuje důvod, proč by měla být nadále nesvéprávná.

 

Z dokumentu Britney vs. Spears vyplývá, že zpěvačka zvládla několik světových turné a stovky představení v Las Vegas v průběhu let (a to přesto, že lékaři a psychologové nedoporučili, aby pracovala tak brzy po svém zhroucení, tak dlouho a tak intenzivně). Nejenže práci zvládla, ale vydala i alba, vymýšlela choreografie, řídila tanečníky a dokonce byla porotkyní v X Factoru.

 

Vedle tom všeho brala léky, opakovaně se vracela na nemocniční lůžko nebo do křesel terapeutů. A všichni svorně tvrdili, že není schopna sama za sebe rozhodovat a nemůže si ani zodpovědně vybrat právníka.

 

Ten, kterého jí přidělil na začátku opatrovnictví soud, přitom podle výpovědí svědků a náznaků v dokumentu raději spolupracoval s jejím otcem, který ho koneckonců i platil.

 

Zdroj: TASR/AP

Podepisovala pašované papíry, ani to nepomohlo

Jamie Spears opakovaně médiím i soudům tvrdil, že opatrovnictví je pro jeho dceru tím nejlepším řešením. Prý kdyby ho chtěla ukončit, řekla by to sama, ale nechce.

 

Z dokumentu vyplývá, že Britney nejenže chtěla, ale také se opakovaně pokusila z opatrovnictví vymanit. Poprvé to bylo již v roce 2009 — jen 12 měsíců po zahájení opatrovnictví, když za ní přišla novinářka Jenny Eliscu. Eliscu je zároveň producentkou dokumentu. Spolu s filmařkou Erin Lee Carr na filmu začaly pracovat dříve a dokončily ho těsně po turbulentních událostech léta 2021.

 

Zdroj: Netflix

 

Sam Lutfi (bývalý manažer Britney, kterého podle jeho slov zneužili a neprávem označili za hrozbu; byl jedním z důvodů péče, neboť prý Britney zdrogoval) a Adnan Ghalib (paparazzo, fotograf a později partner Britney) zosnovali plán, jak zpěvačce doručit potřebné dokumenty. Eliscu jej v roce 2009 propašovala k Britney pod záminkou rozhovoru. Pracovala na příběhu pro Rolling Stone a se zpěvačkou se profesně znala a roky kamarádila.

 

V dokumentech Britney žádala o možnost vybrat si nového právníka, protože tomu, kterého jí přidělil soud, nedůvěřovala a nedostatečně bojoval za to, aby opatrovnictví skončilo. Papíry podepsala mimo dohled pracovníka SBS v malé záchodové kabince v hotelu v Beverly Hills. Pokus se nevydařil, její podpis zpochybnili a navíc tým jejího otce soud přesvědčil, že podle lékařských vyšetření není schopna sama si vybrat vhodného právníka.

 

Takových lékařských tvrzení měla ve spisu několik; díky tajnému zdroji, který se filmařkám ozval, víme, že za záminku opatrovnictví soud označil demenci. Odborníci ji opakovaně diagnostikovali jako neschopnou spravovat svůj život, přestože kariéru budovala nadále a vydělávala miliony (které končily pod kontrolou jejího otce).

 

V dokumentu vidíme i dosud nemedializované SMS zprávy. Potvrdilo se, že hlasová zpráva, ve které Britney říká právníkovi, že nechce přijít o děti ve snaze zrušit opatrovnictví, je skutečná. Film do detailů vysvětluje i financování péče, které má dvě části: opatrovnictví za osobu (tedy vše, co se týče rozhodnutí o vlastním zdraví, o tom, kam půjde, co bude jíst nebo s kým se setká) a opatrovnictví za majetek (a zacházení s ním). Právník, který zastupuje Britney, však dostane zaplaceno od jejího otce (jelikož spravuje její majetek), a proto dává smysl, že se s ním nechtěl pustit do otevřené války.

 

Navíc Britney byla v té době už matkou dvou dětí a obava z toho, že by je mohla ztratit, poznamenala i její úsilí vymanit se zpod kontroly vlastního otce Jamieho Spearse. Volání o pomoc zřejmě i proto přišlo z její strany později.

 

Zdroj: Netflix

 

První roky v opatrovnictví fanoušci viděli Britney na pódiu, na obrazovkách (například si zahrála v How I Met Your Mother) i videoklipech a tvářila se, že je v pořádku. V jistých chvílích zřejmě i byla, jak vyplývá z dokumentu — hudbu a vystupování upřímně milovala, a proto si je naplno vychutnávala.

 

Přátele, manažery, fotografy nebo jiné známé z času na čas požádala o pomoc, problémy se ale začaly vyostřovat v zimě 2011, kdy skončilo celosvětové turné Femme Fatale a její otec Jamie začal pít. Nelíbilo se jí, že se sama podrobuje testům a její otec alkoholik nemusí, ačkoli spravuje vše v jejím životě. Nic se ovšem nezměnilo.

 

V roce 2020 Britney oficiálně odmítla vystupovat a stálo ji to milion dolarů. Její otec proto podal stížnost k soudu a věci se urychlily. Od té doby se hodně změnilo: Britney oficiálně prohlásila, že nechce setrvat v opatrovnictví, nakonec se jí podařilo získat nového právníka, má o něco větší svobodu a čeká ji nejdůležitější soudní jednání, v rámci kterého může opět získat kontrolu nad svým životem i majetkem.

A její rodina je kde?

Největším problémem dokumentu je, že se v něm neobjeví Jamie Spears, Lynn Spears a ani nikdo jiný z rodiny či týmu popové zpěvačky. Na jedné straně je to pochopitelné — nikdy by zřejmě nepromluvili ve filmu, který je vykresluje ve špatném světle. Na druhé straně se tak dokument stává jednostranným a nebýt soudních dokumentů nebo výpovědí některých svědků, byl by velmi subjektivní.

 

Už takto je problematické, že se k tvrzením a obviněním Jamie Spears nevyjádřil. Z filmu není jasné, zda se ho tvůrkyně alespoň pokusily kontaktovat.

 

Zdroj: TASR/AP, Instagram/Britney Spears

 

Nejde přitom o jediný dokument o Britney Spears. Minulý týden měl premiéru zhruba 70minutový dokument na FX a Hulu založený na vyšetřování redakce New York Times. Nese název Controlling Britney Spears a jde o pokračování předchozího NYT projektu Framing Britney Spears, který vyšel v únoru 2021.

 

Podstatnou výpovědí z tohoto filmu je, že Jamie Spears zřejmě svou dceru sledoval nad rámec zákona: odposlouchával její telefon, sledoval její ložnici přes skrytou kameru a kontroloval jí i email.

 

Boj popové princezny o svobodu bude pokračovat už ve středu 29. září. Soud v LA bude rozhodovat o tom, zda opravdu zruší pozici opatrovníka majetku Jamiemu Spearsovi — žádost o tuto změnu podal nový právník nedávno.

 

Samotný Jamie Spears přitom začátkem září překvapivě sám podal žádost o úplné zrušení opatrovnictví. V případě, že soud této žádosti vyhoví, by po jistém přechodném období Britney měla opět kontrolu nad sebou jako osobou i nad svým majetkem.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/AP, Instagram/Britney Spears
NAHORU
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Demi Lovato vadí, jak se označují bytosti z jiných planet. Slovo „alien“ považují za urážlivé Demi Lovato vadí, jak se označují bytosti z jiných planet. Slovo…
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících.…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít