Green Knight od režiséra Davida Loweryho dorazil do kin a my si nejsme jistí, co si o něm máme myslet.
Diváci obeznámení s tvorbou scenáristy a režiséra Davida Loweryho už vědí, že Green Knight (Zelený rytíř) není žádný akční fantasy blockbuster. Je to čistokrevná artovina s pomalými záběry, trpělivým budováním děje a minimem akce. Epické dění na plátně ale nemusí být pokaždé výsledkem výhradně bombastických akčních scén, drahých vizuálních triků a neustálého chaosu na plátně.
Zábavné a výživné scény se dají vytvořit i s velmi dlouhými záběry zobrazujícími příběh beze slov, ale zato se silným vizuálním stylem a bohatým dějem ve formě audiovizuálu bez dialogů. Lowery v Zeleném rytíři kombinuje několik postupů.
Dokáže si tě získat středověkými dialogy a dialektem herců a upoutá tvou pozornost s bájnou bytostí a skvěle natočenou sekvencí stětí její hlavy. Následně se snaží udržet tě ve varu napříč celou cestou rytíře ve snaze najít v sobě odvahu a žít život ne ve strachu a hanbě, ale v hrdosti.
Režisér se s hlavní postavou rytíře dělí o podobný osud. Občas se jim jejich zadání daří vyplnit, občas v něm selhávají. Víme, proč chtěl uspět režisér (logicky), ale proč se na tuto cestu vydal i rytíř?
Dev Patel (Milionář z chatrče) hraje rytíře jménem Gawain. Je to syn královy sestry, který se jednoho dne účastní náročného souboje. Před krále se totiž postaví velký a statný Zelený rytíř, který vypadá jako obrovský lesní muž. Vyzve jakéhokoli muže nebo ženu v místnosti. Pokud se někomu podaří ho byť jen zasáhnout, dotyčnému daruje svou velkou zbraň. Gawain se nezalekne, ale namísto souboje se dočká popravy.
Zelený rytíř se dobrovolně předkloní a Gawain mu setne hlavu. Zelený rytíř se následně k překvapení všech postaví, vezme si do rukou svou hlavu a se smíchem odcválá na svém koni pryč. Gawain pochopí, že musí splnit celou dohodu. Přesně o rok později totiž musí Zeleného rytíře vyhledat a nechat ho, aby ho poranil přesně tak jako on jeho. Pochopil, že za rok před něj bude muset pokleknout a nechat si setnout hlavu.
Premisa je celkem jednoduchá. Většinu snímku sledujeme mladého Gawaina cestovat směrem na sever ve snaze najít Zeleného rytíře. Jenže cestu mu zkříží několik nástrah. Musí si poradit s pytláky a zloději, ale i se svými vnitřními démony a vizemi nebo náhlými výjevy. Jak Gawain, tak divák si nikdy není jistý tím, co je skutečné, co se odehrává pouze v rytířově hlavě a zda vůbec záleží na tom, co je pravda.
Pro Gawaina je to všechno důležité a pomáhá mu to na jeho cestě za jeho osudem. A stejně jako on, i ty budeš během filmu a zřejmě i po něm dlouho přemýšlet, kam ho jeho cesta zavedla, co ho ovlivnilo a jak to režisér dokázal skrýt ve svých precizních záběrech.
Green Knight má vynikající atmosféru, několik nesmírně napínavých scén a několik nádherných sekvencí. Režisér jakoby nám občas četl myšlenky, a tak některé záběry nechává na plátně déle, abychom je mohli dostatečně dobře vstřebat a užít si je. Vizuálně poddajné a odzbrojující dílo tě místy dokáže ohromit, ale někdy to Lowery přehání.
Sem tam se přistihneš, jak si přeješ, aby příběh pokročil dál nebo aby se již změnila scéna. Někdy trvají až příliš dlouho. Občas jsme totiž měli pocit, že se děj nevyvíjel nějakým smysluplným způsobem, respektive že by se dané dějové linie mohly zkrátit. Překvapivě nás nejméně bavily části filmu, kdy se Gawain setkal a rozmlouval s jinými postavami. Měli jsme dojem, že vytvoření pointy trvá příliš dlouho. Intenzita příběhu se vytrácela a s ní i náš zájem o film.
Lowery v něm naštěstí pracoval s vynikajícím hereckým obsazením. Dev Patel podal mistrovský výkon. Vůbec nás nenudil ani ve chvílích, kdy byl na plátně zcela sám a nic neříkal. Úžasní byli i Alicia Vikander, Joel Edgerton a Sean Harris. Pochválit musíme i hudbu a technickou stránku, ve které vyniká práce s kamerou.
Nezávislé studio A24 opět potvrdilo, že dává prostor talentovaným tvůrcům a hercům, ale rádo ke svým menším filmům přihodí i peníze navíc, aby vizuální triky nepůsobily jako z levného televizního filmu. Green Knight oplývá pár náročnými trikovými záběry a všechny vypadají úžasně.
Nad hromadou pozitiv ale stále visí obrovská bublina s názvem nuda. Nemá to nic společného s faktem, že je film plný dlouhých a pomalých scén, ve kterých se toho moc neděje. Ty jsme si většinou užili. Nemůžeme se ovšem zbavit dojmu, že minimálně dvě pasáže filmu se nám zdály velmi nudné, a to dost kazí zážitek z celého filmu.
Green Knight je mnohem přístupnější a „živější“ počin než A Ghost Story, ale některé slabší prvky toho filmu Lowery přenesl i sem. Jsou diváci, kterým právě to bude imponovat. My se však řadíme k těm, kterým to vadí. Historické fantasy mohlo být o něco kratší a přímočařejší. Trochu to vynahrazuje posledních 15 minut.
Někoho možná zklame, že v závěru nenajde velkolepou akční scénu, ale nám se nesmírně líbil. Do popředí se dostal výjimečný střih a originálně pojaté zakončení příběhu, po kterém jsme jako diváci cítili silné zadostiučinění.
Green Knight není film pro každého. Každý divák, který preferuje přímočařejší děj a jeho vyprávění, bude zřejmě zklamán a bude se nudit. Pokud ale k snímku přistoupíš s vědomím, že tě čeká pomalá, psychologická jízda dovnitř hlavy jednak zbabělého, jednak odvážného rytíře, existuje vysoká šance, že si film zamiluješ. Potěší tě nádherné záběry přírody, několik povedených fantasy prvků nebo fantastičtí herci.
Pokud u filmu nerad přemýšlíš a více ti vyhovuje, když je příběh jasný a nemusíš si interpretovat nic tajemného a nejasného, zřejmě tě děj snímku zklame. Avšak čím více nad ním přemýšlíš, tím lepším se stává.
I my jsme v procesu psaní recenze a hloubkového přemýšlení o filmu přeskočili z hodnocení šest a půl bodu z deseti na finálních sedm a půl bodu z deseti. Zřejmě už asi víš, jestli je to film pro tebe nebo ne. Rozhodně by ale byla škoda, kdybys mu nedal šanci.