Podívali jsme se, které země na světě iPhony obletí, než zavítají ke svým nadšeným majitelům.
Malá krabička, bez níž si řada z nás nedokáže představit vlastní život. V kompaktním balení nosíme kalendář, poznámky, fotoaparát, knihovnu i většinu svých kamarádů. Pro většinu lidí představuje mobilní telefon cosi jako prodlouženou pravou ruku a když jej nemají v dosahu, nervozita stoupá.
Při používání mobilních telefonů si často neuvědomujeme, jaký příběh do nich výrobce vepsal. Při výrobě totiž zařízení prošla řadou zemí než se vůbec dostaly do té, kde se všechny komponenty nakonec daly dohromady. Vyvstává tedy otázka, kde se vlastně telefony vyrábí? My se ti v následujících odstavcích pokusíme odpovědět na to, kde vzniká nejnovější řada mobilů společnosti Apple iPhone 13 a dotkneme se i starších řad. Možná tě překvapí, kolik toho má tvůj telefon nacestováno nebo to, že Apple a Samsung nejsou takoví nepřátelé, jak se na oko prezentují.
„Designed“ a „assembled“
Můžeš si všimnout, že na zadní straně iPhonu jsou vedle foťáku, nakousnutého jablka a informacích o likvidaci zařízení také dvě věty. „Designed by Apple in California“ a „Assembled in China.“ Jejich význam je na první pohled jasný. Skupina designérů, techniků a testerů v Silicon Valley strávila hodiny, dny a měsíce času, aby vymyslela, jak bude nová řada iPhonů vypadat a co bude umět. Dělníci v Číně (případně v Indii) pak proměnili vize těchto technologických vizionářů v realitu.
Domyslet si, že iPhone nesestavuje samotný Apple kdesi ve slunné Kalifornii, je tedy snadné. O něco těžší je uvědomit si, že dělníci v dané zemi ve skutečnosti nevyrábí každou jednotlivou součástku. Jejich úkolem je spíš složit stavebnici z jednotlivých součástek, které mají k dispozici od firem externích.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kolik dodavatelů z celého světa se na výrobě Iphonu podílí?
- Odkud pochází čip A15?
- Kdo má na starost výdrž baterie?
- Jak se na výrobě podílí Ujgurská menšina v Číně?