Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejen v historii, ale také v současnosti patří německý Bayern Mnichov ke světové fotbalové špičce.
Bayern Mnichov je v současnosti klubem, který má v Německu suverénní monopol. Za uplynulých devět let vyhrál devětkrát mistrovský titul. V posledních letech může klub za dosažené úspěchy vděčit i Polákovi Robertu Lewandowskému.
Ten je v počtu vstřelených branek v současnosti nejlepším útočníkem na světě. Letos se v hlasování o nejlepšího hráče planety dostal do top 2. Vítězem Zlatého míče se nakonec stal Lionel Messi. Jen nedávno se Lewandowski stal podle Mezinárodní fotbalové federace nejlepším hráčem uplynulého roku. Obhájil tak loňské prvenství. V současnosti je v rámci Bundesligy Bayern Mnichov první v tabulce. V tabulce střelců je první právě Robert Lewandowski.
V Refresheru máme rádi silné historické příběhy plné zajímavých momentů, ať už v dobrém nebo špatném. Pokud se ti podobné články líbí a chceš podpořit vznik dalšího kvalitního sportovního obsahu, přidej se do klubu předplatitelů REFRESHER+. Kromě neomezeného přístupu k prémiovému obsahu získáš díky předplatnému i spoustu dalších benefitů.
17 podpisů v restauraci Gisela
Pokud by měl mít Bayern Mnichov základní kámen, pravděpodobně by se jmenoval Franz John. Rodák z Berlína totiž v únoru roku 1900 inicioval vznik tohoto klubu. V mnichovské restauraci Gisela se spolu s dalšími 17 členy podepsal na listinu, díky čemuž mohl tento klub vzniknout. V následujících letech jejich kroky následovali další dva hráči.
Po šesti letech existence začal mít Bayern problémy s hřištěm a financemi. I proto se spojil s bohatým sportovním klubem Münchner Sport-Club. Pro Bayern bylo pozitivní skutečností, že i přes tento krok si dokázal zachovat svou nezávislost. Až na jednu věc. Hráči Bayernu začali nosit červené trenýrky a bílá trička. Tato barevná kombinace symbolizovala klubové barvy právě Münchner Sport-Clubu, ke kterému se Bayern přidružil. Zajímavé je, že Bayern si tyto barvy ponechal, později je převzal za své klubové a používá je až dodnes.
Die Roten, jak zní jedna z mnoha přezdívek klubu, tak mohli dále prosperovat. Vrchol úsilí přišel 32 let po založení klubu. Tehdy Bayern vyhrál svůj první národní titul. Ve finále hrál proti Frankfurtu. Hráči si změřili síly na norimberském stadionu. Jelikož leží nedaleko Mnichova, spousta fanoušků se na zápas vydala na kolech. Tehdejším trenérem Bayernu byl Rakušan Richard Kohn, přezdívaný Little Dombi. Kromě toho zastával funkci tajemníka klubu, fyzioterapeuta a předsedy klubu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaký dosah měla 2. světová válka na Bayern Mnichov.
O rekordu Gerda Müllera, který měl zůstat nepřekonaný.
Koho zachránil Bayern Mnichov před bankrotem.
Kdo je Mr. Wembley a čím je pro klub jedinečný.
Jakého rekordu dosáhli Hansi Flick a Robert Lewandowski.
Tři hráči Bayernu Mnichov reprezentovali národní mužstvo na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně. To byl také poslední světlý sportovní moment na dlouhé období. Sport po vypuknutí 2. světové války nejen v Německu upadl do pozadí. Výjimkou nebyl ani Bayern. Právě Bayern měl v té době silné zastoupení židovské komunity ať už mezi zakládajícími členy, ale také v exekutivě. Jak prezident Kurt Landauer, tak trenér Richard Kohn byli Židé. Bavorský klub se proto stal cílem nacistů.
Během 12 let fašistického režimu ztratili Bavoři spoustu klubových členů a fanoušků. V celkovém hodnocení německých klubů se Bayern propadl až na 81. místo v Německé říši. Nacisté označili Bayern za „židovský klub“, píše The Guardian.
V červenci 1944 zničily spojenecké nálety stadion, který patřil Bayernu. Přesto se hráči a vedení semkli a 23. dubna 1945, jen pár dní před koncem války, dokázal Bayern porazit městského rivala Mnichov 1860 3 : 2.
Podle klubových záznamů zahynulo během 2. světové války 56 členů Bayernu Mnichov. Mnoho dalších lidí bylo prohlášeno za pohřešované. Bayern měl v té době židovského prezidenta. Kurt Landauer byl v roce 1938 zavlečený do koncentračního tábora Dachau. Tento tábor ležel jen kousek od Mnichova. Strávil v něm 33 dní, poté se mu podařilo uprchnout do exilu ve Švýcarsku.
Nejsymboličtější akt vzdoru se udál v Curychu v roce 1943. Po přátelském zápase proti švýcarské reprezentaci se hráči Bayernu seřadili, aby zamávali vyhnanému Landauerovi sedícímu na tribuně.
Další důležitou postavou v historii klubu je dlouholetý kapitán Conny Heidkamp. Ten se během války snažil držet hráče pohromadě, aby se klub nerozpadl. Těsně před nálety na Mnichov v roce 1942 se mu společně s manželkou Magdalénou podařilo zachránit klubové trofeje. Ukryli je na farmě v Ascholdingu u farmáře, kde Magdaléna jako dítě trávila prázdniny.
Trofeje zabalili do dřevěných krabic a umístili je vedle stáje. Tam byly v bezpečí až do jara 1945, kdy Německem pochodovala americká vojska. Vojáci měli pověst milovníků suvenýrů. Během přesunu napříč Německem sbírali cennosti jako sklenice či čestné odznaky. Manželům Heidkampovým se klubové trofeje podařilo uchránit i před nimi. Dřevěné krabice totiž zakopali do země.
Šest týdnů po německé kapitulaci odehrál FC Bayern první poválečný zápas, ve kterém prohrál. V roce 1947 se Landauer vrátil ze švýcarského exilu a hned nato byl znovu zvolen prezidentem klubu. Jak v mužstvu, tak ve fotbale mohla začít rekonstrukce. Trvalo devět let, než se fotbal v celé zemi vrátil tam, kde byl před válkou. Symbolickým gestem byl také titul mistra světa. Ve švýcarském finále 1954 Němci porazili Maďary 3:2. Téma holocaustu však bylo tabu. „Na všechny tyto věci se v poválečných letech zapomnělo,“ napsal spisovatel Dietrich Schulze-Marmeling, autor známého knižního titulu Der FC Bayern und seine Juden.
Bundesliga bez Bayernu a Gerd Müller
V roce 1963 vznikla Bundesliga. Mezi kluby však na začátku chyběl Bayern Mnichov. Německý fotbalový svaz místo něho pozval do ligy městského rivala Mnichov 1860. Bayern vnímal tento krok jako velkou křivdu, protože byl statisticky úspěšnější. Na druhou stranu Mnichov 1860 byl klubem, který měl o 40 let delší historii.
Bayern se následně dokázal do ligy kvalifikovat. Bavoři byli úspěšní. I přes občasné herní výkyvy dokázali dlouhodobě konkurovat těm nejlepším mužstvům, až se těmi nejlepšími stali sami.
Velkou zásluhu na tom mají zejména Franz Beckenbauer a Gerd Müller. I díky nim klub vyhrál například Pohár vítězů pohárů UEFA, což je předchůdce dnešní Ligy mistrů. Dále získali také svůj první bundesligový titul. Právě v mistrovské sezóně vstřelil Gerd Müller 40 gólů a vytvořil tím rekord. Spousta lidí včetně samotného vedení klubu si myslela, že se to už nikdy nikomu nepodaří překonat.
Další zlomový moment přišel v roce 1980. Bayern tehdy vyhrál titul a stal se tak nejúspěšnějším německým klubem v počtu získaných titulů. Toto prvenství do té doby držel Norimberg.
Když jde o radost ze hry, rivalita jde stranou
Bavoři vstoupili do nového tisíciletí ve velkém stylu. V sezoně 2000/2001 porazili ve finále Ligy mistrů Valencii 2 : 1 po penaltách. Hrdinou zápasu byl Oliver Kahn, který chytil tři pokutové kopy. Bavoři se kromě titulu z Ligy mistrů těšili také z ligového titulu. Zisk „ušaté trofeje“, jak zní název poháru z Ligy mistrů, získali po 25 letech. Tehdy se však tato soutěž jmenovala Evropský pohár.
Roky 2003 a 2004 znamenaly konec ikonického trenéra Ottmara Hitzfelda. Na Olympijském stadionu se mu od fanoušků a klubu dostalo emotivní rozloučení. Čtyři tituly v Bundeslize, dva německé poháry, stejně jako Liga mistrů a Interkontinentální pohár udělaly z Hitzfelda jednoho z nejúspěšnějších trenérů Bayernu. Více trofejí s FCB získal pouze Udo Lattek.
Právě v roce 2003 udělal Bayern Mnichov i další velký krok. Tentokrát však mimo hřiště. Největším rivalem v celém Německu je pro Bayern Borussia Dortmund. Právě tento klub měl letos existenční problémy. Klubu reálně hrozil bankrot.
Tehdejší prezident Bayernu Mnichov Uli Hoeneß však Borussii nenechal zaniknout. Bayern podal Dortmundu pomocnou ruku a poskytl mu půjčku 2 miliony eur. „Když si Dortmund uvědomil, že už nemůže platit své výdaje, dali jsme mu 2 miliony eur,“řekl svého času Uli Hoeneß.
Půjčku tehdy potvrdilo i vedení Borussie Dortmund. Ze strany Bayernu ale nešlo o první podobný krok. V minulosti už takto finančně pomohl i městskému rivalovi Mnichov 1860 nebo klubu St. Pauli.
Historický klubový „treble“ zařídil Mr. Wembley
V sezóně 2009/2010 FC Bayern jmenoval Holanďana Louise van Gaala hlavním trenérem. Do klubu přivedl Arjena Robbena a Maria Gomeze. Z akademie Bayernu dostal do A-mužstva tehdy neznámé mladíky Thomase Müllera a Holgera Badstubera. Bayern se pod Van Gaalem prezentoval atraktivním útočným fotbalem. I přesto byl Nizozemec po nevydařené sezóně ze své pozice v roce 2011 odvolán. Klub do konce sezóny přebral jeho asistent Andries Jonker.
Už od začátku následující sezóny klub potřetí v historii začal trénovat Jupp Heynckes. Jeho tým několikrát útočil na zisk Ligy mistrů, ale nepodařilo se mu to. V roce 2013 si Bayern Mnichov zahrál finále proti Borussii Dortmund. Zápas hostil anglický stadion Wembley. Po 12 letech čekání měli Bavoři další šanci vyhrát Ligu mistrů. Zápas byl až do 89. minuty vyrovnaný (1 : 1). Míč si následně vzal Arjen Robben a gólem rozhodl o zisku ušaté trofeje. Nizozemskému křídelníkovi od té doby přistála přezdívka Mr. Wembley.
Bayern završil sezónu ziskem ligového titulu a vítězstvím v Německém poháru. Mnichovci se tak stali historicky prvním německým mužstvem a pouze sedmým evropským klubem, kterému se podařilo získat „treble“, tedy tři trofeje ve stejné sezóně.
Lewandovského 5 za 9 a přepsaná historická tabulka
Po nejúspěšnější sezóně Jupp Heynckes z klubu odešel. Jeho místo převzal Pep Guardiola. Ten v klubu strávil tři roky, ale úspěch svého předchůdce napodobit nedokázal, ačkoli s klubem získal tři tituly a dvě vítězství v Německém poháru. Kromě toho do klubu přišel pod jeho vedením z konkurenční Borussie Dortmund útočník Robert Lewandowski. Nejpamátnějším momentem je Lewandowského pět gólů za devět minut. Ty dokázal vstřelit Wolfsburgu. Pep Guardiola se tehdy jen nechápavě držel za hlavu.
Bayern později trénoval Carlo Ancelotti a po něm se koučování na půl roku nouzově ujal opět Jupp Heynckes. Po dalších nenaplněných očekáváních, tentokrát vložených do Nika Kovače, se mužstva ujal Hansi Flick.
Pro Němce to byla premiéra, protože do té doby působil pouze jako asistent trenéra. V roce 2016 jako asistent Joachima Löwa získal s Německem titul mistra světa. Hned v zaběhlé sezóně, do které Flick přišel, dokázal s Bayernem téměř nemožné. V sezóně poznačené pandemií dokázal vyhrát Bundesligu, Německý pohár, Ligu mistrů, německý Superpohár, Superpohár UEFA a také mistrovství světa klubů. Dohromady tedy šest trofejí. To se v historii fotbalu podařilo pouze Barceloně v roce 2009.
A právě Barcelona utrpěla v semifinále Ligy mistrů proti budoucímu mistrovi z Mnichova prohru 7 : 0. Bayern následně zdolal ve finále PSG 1 : 0. Flick se s Bayernem rozloučil po konci další sezóny. Poslední zápas sezóny odehrál Bayern proti Augsburgu. Přestože měl už Mnichov jistý titul, v zápase šlo o hodně. Robertu Lewandowskému se v 90. minutě podařilo vstřelit branku na finálních 5 : 2 ve prospěch Bayernu.
Pro Poláka to byl 41. gól v sezoně, čímž překonal téměř 50letý rekord Gerda Müllera. Ten zemřel 15. srpna 2021. Klub v současnosti trénuje Julian Nagelsmann. Bayern má v lize po 19 odehraných zápasech skóre 61 : 18. Se 46 body je na prvním místě. Druhá Borussia Dortmund má 40 bodů. V Lize mistrů Bayern postoupil ze základní skupiny z prvního místa a v osmifinále si zahraje proti Salzburgu. V Německém poháru Bavoři vypadli v šestnáctifinále proti Borussii Mönchengladbach po prohře 5 : 0. Za celou historii vyměnilo vedení Bayernu Mnichov trenéra 63krát.