Americký ministr obrany Lloyd Austin se domnívá, že případný konflikt na Ukrajině je stále možné odvrátit i přesto, že Rusko na své straně rozmístilo přes 100 tisíc vojáků.
Spojené státy plánují posílit vojenskou přítomnost NATO v regionu nasazením dalších vojáků do zemí východní Evropy. Důvodem je krizová situace na ukrajinsko-ruské hranici. Prohlásil to americký prezident Joe Biden
V pátek Biden prohlásil, že Spojené státy v „bezprostřední budoucnosti“ přesunou další vojáky do regionu a dodal, že jich „nebude mnoho“ – přesné počty ale nespecifikoval.
Spojené státy v pondělí prohlásily, že uvádějí 8500 vojáků do stavu „zvýšené pohotovosti“ v důsledku vývoje souvisejícího s Ukrajinou. Tento krok Bidenovi doporučil ministr obrany Lloyd Austin, aby tak byli vojáci připraveni na potenciální nasazení v Evropě.
Podle Bidena nejde ze strany USA o „provokaci“, ale o ujištění spojenců o americké podpoře. Zároveň ujistil, že nemá v úmyslu vyslat americké vojáky nebo síly NATO na Ukrajinu.
Snaha o odvrácení konfliktu
Americký ministr obrany Lloyd Austin se domnívá, že případný konflikt na Ukrajině je stále možný odvrátit i přesto, že Rusko na své straně rozmístilo přes 100 tisíc vojáků.
„Konflikt není nezbytný. Stále je čas a prostor pro diplomacii,“ řekl Austin novinářům v Pentagonu. „Pan Putin může také udělat správnou věc. Není důvod, aby tato situace musela vyústit do konfliktu. Může si vybrat deeskalaci. Může svým vojákům nařídit odchod.“
O diplomatický dialog usiluje i britský premiér Boris Johnson, který příští týden absolvuje s ruským prezidentem Vladimírem Putinem telefonický rozhovor.
„Premiér je rozhodnutý zintenzivnit diplomatické úsilí a zároveň zvýšit odstrašující sílu, se záměrem vyhnout se krveprolití v Evropě. Když příští týden bude mluvit s prezidentem Putinem, zdůrazní mu, že Rusko musí udělat krok zpět a obnovit diplomatický dialog,“ prohlásila Johnsonova mluvčí.