Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jsou silné a dojemné i inspirativní a zábavné.
Každý je má rád a ten, kdo říká, že ne, lže. Filmy podle skutečných událostí nás odjakživa zajímají, protože se s nimi umíme snáze ztotožnit, ale také proto, že se z nich umíme něco naučit. Případně se z nich umíme rovnou poučit, abychom později neudělali stejné chyby jako hrdinové na plátně.
Životopisných snímků či jednoduše filmů, které jistým způsobem čerpají ze skutečnosti, je nepočítaně. Každý rok jich přijde do kin nespočet, a proto jsme se rozhodli usnadnit ti výběr naším žebříčkem. Najdeš v něm nestárnoucí klasiky slavných režisérů, ale i nenápadné snímky, o kterých jsi možná v životě neslyšel.
Pokud tě baví naše filmové novinky, tipy, recenze, profily herců a režisérů či žebříčky, neváhej nás podpořit a přidej se do klubu Refresher+. I díky tomu ti budeme moci přinést víc kvalitního filmového obsahu.
1. United 93 (režie: Paul Greengrass, 2006)
O hrůzostrašném teroristickém útoku ve Spojených státech amerických, který 11. září 2001 otřásl celým světem, a o jeho vlivu na společnost či jednotlivce vzniklo několik hraných filmů, například Worth, World Trade Center s Nicolas Cagem či The Report s Adamem Driverem. Originálně podávají nešťastnou událost i díla Reign Over Me s Adamem Sandlerem nebo Remember Me s Robertem Pattisonem.
Nemluvě o spoustě různých fakty nabitých dokumentech. Snímek United 93 je však úplně jiný než všechny zmíněné. Záměrně nemá žádné hvězdné herecké obsazení, je chladný, nekompromisní a surový. Je to proto, abys na konci ani nedýchal a zůstal beze slov. Paul Greengrass zde vyprávěl co nejautentičtější příběhy lidí, kteří se v osudný den ocitli na palubě čtvrtého letadla s názvem United 93, kterého se zmocnili teroristé, přičemž jejich cílem bylo zasáhnout Bílý dům.
Britský režisér tě přenese přímo na místo činu a bude tě téměř dvě hodiny stresovat, mučit a držet v napětí, a to až do posledních vteřin, stejně jako násilníci s rozbuškami v rukou přítomných pasažérů. Čeká tě maximálně strhující a sugestivní zážitek, na který už nikdy nezapomeneš. Dej si však pozor, aby sis film nespletl se snímkem Flight 93 režiséra Petra Markla, který má v distribučním překladu stejný název (Let číslo 93). Greengrassovo dílo najdeš na Netflixu.
2. Spotlight (režie: Tom McCarthy, 2015)
Spotlight tě pobouří, rozzuří, znechutí a dá ti facku. Na první pohled nudná a nezáživná konverzačka, ale nakonec nesmírně silné drama o boji za správnou věc. O potřebě pravdy. O potřebě ozvat se a nebát se. Tom McCarthy se zaměřil na příběh reportérů amerického deníku The Boston Globe, kteří odhalili zneužívání nezletilých v místní arcidiecézi.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Které ze zmíněných snímků ještě najdeš na Netflixu.
Které ze zmíněných snímků najdeš na HBO GO.
Který režisér natočil v roce 2013 jednu z nejlepších sportovních biografií.
Film kterého českého režiséra získal až osm Oscarů.
Který slavný hollywoodský herec se dvěma Oscary sám napsal i režíroval srdceryvnou biografii o mladém rebelovi.
Díky geniálnímu scénáři tě tvůrci vtáhnou do děje takovým způsobem, že se do něj totálně zažeřeš, až bys nejraději vstal z křesla v obýváku a šel všem pomoci hledat důkazy proti vysoko postaveným zvířatům, co vodu kážou a víno pijí.
Skandál, kterým se film zabývá, měl obrovský vliv na katolickou církev a krásně zde je vidět, jak se i ti „nejsvatější“ snažili o to, aby se o konkrétním případě nikdo nikdy nedozvěděl. Pro investigativní žurnalisty je tento film naprosto povinnou jízdou. Mimochodem, snímek vyhrál Oscara za nejlepší film a také za scénář.
3. Rush (režie: Ron Howard, 2013)
Miluješ rychlou jízdu? Jsi fanouškem formule 1? Máš rád adrenalin a napětí? V tom případě zapínej Netflix. Najdeš tam tuto jízdu na plný plyn vyrážející dech v režii zkušeného mága Rona Howarda. Ten už v minulosti dokázal, že to, co mu jde nejlépe, jsou právě věrohodné adaptace skutečných příběhů (Apollo 13, Beautiful Mind, Cinderella Man, Frost/Nixon).
Rush je příběh dvou odvěkých rivalů, závodníků formule – klidného Nikiho Laudy (Daniel Brühl) a výbušného Jamese Hunta (Chris Hemsworth), který připomíná hurikán. Howardovi se povedl husarský kousek. Během sledování totiž bude z obrazu prosakovat zápach spálených pneumatik a srdce ti bude pumpovat jako nikdy předtím.
Bezpochyby jde o jednu z nejlepších sportovních biografií vůbec. Unese tě do tvrdého a neúprosného světa těch nejrychlejších automobilů a zrádných silnic, ve kterém stačí pouhá jedna sekunda a může být doslova konec.
4. Midnight Express (režie: Alan Parker, 1978)
Pokud jsou místa, kde by ses nikdy v životě nechtěl a neměl ocitnout, vězení v Turecku je jedním z nich. Toto sugestivní drama ostrého Brita Alana Parkera ti poví příběh amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který se pokusil z Turecka propašovat hašiš. Těsně před vstupem do letadla však neprošel přes policejní kontrolu a byl odhalený.
To, co následovalo, si neumíš představit ani v té nejhorší noční moře. Zkorumpovaný právní systém, děsivé podmínky, šikanování, teror... Jediné, co Hayesovi zbylo, byla chuť utéct z „ďáblova doupěte“. Podaří se mu to? Zapínej HBO GO a uvidíš.
5. The Wolf of Wall Street (režie: Martin Scorsese, 2013)
Neexistuje režisér, který dokáže skutečné příběhy plné mimořádně vážných věcí podat s takovým nadhledem a elegancí jako právě Scorsese. Jeho gangsterky z 90. let jako Goodfellas či Casino jsou špičkovými mistrovskými díly svítícími na té nejvyšší příčce ve výkladní skříni kinematografie.
The Wolf of Wall Street se k nim lehce přidává. Vypráví příběh mazaného, drogově závislého podvodníka Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio), respektive jeho přerod z obyčejného malého obchodníka splývajícího v davu na velkou rybu pod dohledem FBI. DiCaprio zde předvedl jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů v bohaté kariéře a zároveň je vidět, jak byl s již kultovním režisérem sehraný.
Přece jen, dříve spolu natočili povedené a oceňované snímky jako Shutter Island, The Departed, Gangs of New York či The Aviator. The Wolf of Wall Street nabízí pořádnou dávku černého humoru, mnoho nezapomenutelných scén a hvězdné obsazení. Herecký ansámbl doplňují Margot Robbie, Matthew McConaughey, Jonah Hill či Jon Bernthal. Najdeš v nabídce Netflixu.
6. Spartacus (režie: Stanley Kubrick, 1960)
O tom, že Stanley Kubrick patří mezi ty nejlepší režiséry v historii filmu, dnes už není třeba nikoho přesvědčovat. Kdo viděl jeho díla A Clockwork Orange, 2001: A Space Odyssey či The Shining, prostě nemůže oponovat. Spartacus je tříhodinový opus, který musíš vidět (nemusíš se bát, uběhnou jako voda). Nejenže ti přiblíží kus historie, ale zároveň ukáže, jak se točí velké historické filmy.
Příběh o vzpouře římských otroků, který se udál ještě před naším letopočtem, je, paradoxně, z politického hlediska stále aktuální a neztrácí na kvalitě ani po dlouhých letech. Kirk Douglas je famózní, předvádí vysokou školu herectví, z náročných výpravných scén budeš nadšený a z odkazu tě bude mrazit.
7. Amadeus (režie: Miloš Forman, 1984)
Byli bychom úplní barbaři, pokud bychom do tohoto žebříčku nezařadili klasiku od legendárního českého režiséra. Ne nadarmo se stal Forman i v Hollywoodu uznávaným filmařem. Jeho schopnost poutavě a zároveň citlivě vyprávět těžké příběhy mu přinesla dva Oscary. Jeho filmy byly vždy jakousi osobní výpovědí, dal do nich něco svého, byl v nich zároveň kus lidskosti, který diváka automaticky obměkčil.
Právě tento faktor nechyběl ani v jeho velkolepém díle Amadeus, které, jak už název napovídá, vypráví příběh rakouského hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (ztvárnil ho Tom Hulce). Najdeš zde humor, napětí, vášeň, lásku i nenávist a na konci možná budou i slzy. Forman ví přesně, jak na to. I proto snímek získal dohromady až osm Oscarů. Bezpochyby zaslouženě.
8. Intouchables (režie: Eric Toledano, Olivier Nakache, 2011)
Může mít člověk plnohodnotný život, i když je připoutaný na invalidní vozík? Na tuto otázku se v tomto silném, zábavném i inspirativním dramatu snaží odpovědět režiséři Eric Toledano a Olivier Nakache.
Francouzský film Intouchables sice vypráví primárně příběh hendikepovaného zatrpklého aristokrata Philippa (François Cluzet), ale zároveň je rafinovaným, i když i mírně sentimentálním sociálním dramatem.
Postava, kterou si zaručeně oblíbíš hned od prvních vteřin, jak se objeví na obrazovce, je Philippův nový pečovatel Driss (Omar Sy), kterého si sám vybere. Ten se vrátil z vězení, a přestože o něm všichni z okolí vozíčkáře pochybují, protože podle nich je jen pochybný podivín z ulice, do života chromého muže přinese tolik radosti, kolik nezažil za celá léta. Krásný film s fantastickými hereckými výkony a emotivní hudbou mistra Ludovica Einaudiho.
9. Schindler's List (režie: Steven Spielberg, 1993)
Z hlediska objektivnosti tento Spielbergův skvost nemůžeme opomenout. Už jen proto, že nejde jen o jeden z nejlepších filmů podle skutečných událostí, ale také o jeden z nejlepších filmů o válce a holocaustu vůbec. Je drsný, krutý, těžko stravitelný, ale zároveň citlivý, emotivní, dojemný a je z něj cítit obrovskou lásku ke kinematografii.
Vypráví příběh obchodníka Oscara Schindlera (ztvárnil ho charismatický Liam Neeson), který zachránil 1200 Židů před smrtí v koncentračním táboře, za což později dostal ocenění Spravedlivý mezi národy. Vzhledem k nesmírně citlivému tématu režisér přiznal v biografickém dokumentu Spielberg z roku 2017 od Susan Lacy, že šlo o nejnáročnější natáčení, jaké zažil.
„Musel jsem ke všemu přistoupit s obrovskou úctou. Točili jsme na posvátné půdě. Když jsme točili v Krakově, měl jsem pocit, že točíme na hřbitově. Od základu to změnilo můj přístup k filmu,“ řekl ve zmíněném dokumentu Steven Spielberg. Vyplatilo se. Film získal až sedm Oscarů včetně nejlepší režie a nejlepšího filmu. Pustit si ho můžeš na Netflixu.
10. Into the Wild (režie: Sean Penn, 2007)
Pennův Útěk do divočiny (český distribuční překlad) je podmanivou studií o dospívání, svobodě, přírodě, kapitalismu, síle rodiny, manželství, ale také o mladické nerozvážnosti a naivitě. Srdcervoucí drama, které tě emočně doslova zničí. Jde o adaptaci stejnojmenné knihy Jona Krakauera, která vypráví příběh mladého rebela s vyhraněnými názory Christophera McCandlesse (ztvárnil ho Emile Hirsch).
Ten nechtěl nic, jen být na chvíli svobodný. Stalo se mu to však osudným. Drama mapuje jeho strastiplnou i vzrušující cestu na Aljašku, ze které se však už nikdy nevrátil. Režisér filmu Sean Penn, který je znám především jako herec (zároveň dvojnásobný držitel Oscara), pro The New York Times prozradil, že ho příběh tohoto mladíka dojal i fascinoval.
Přiblížil také, že chtěl, aby důležitou roli ve snímku sehrála hudba, proto k filmu napsal sám i scénář. O skvělý soundtrack se postaral písničkář a frontman grungeové kapely Pearl Jam Eddie Vedder. I tento film najdeš na Netflixu.