Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ušetři planetu, peníze a žij plnohodnotný život. Jak na to? To ti prozradíme v dnešním článku.
Konzumuji, konzumuješ, konzumujeme. Společnost tomu tak chce. Pokud nemáš každý měsíc aktuální módní kolekci, nejnovější model telefonu nebo nejrychlejší auto, „nepatříš mezi moderní a úspěšné lidi“.
Reklamními spoty v televizích, na sociálních sítích a při pohledu na sousedovu zelenější trávu část lidí nabývá pocitu, že nemají dostatek věcí. Přetékající hromady oblečení ve skříních a zbytná elektronika nás ale přesvědčuje o tom, že všechny tyto věci nepotřebujeme a možná jsme si je nekoupili z vlastní vůle.
Člověk spotřebitelského typu často hromadí věci, které by si za normálních okolností nekoupil, jednoduše proto, že by je nepotřeboval. Občas si ale z nějakého důvodu potřebujeme podtrhnout svůj společenský status novými a novými věcmi, a tak je i nadále kupujeme a (ne)používáme. Konzumní nastavení společnosti má ale silné dopady na životní prostředí i na naše peněženky. Na co ale tak velké dopady nemá, je naše spokojenost.
Naprosto chápeme, že žijeme ve společnosti, chceme si života užívat a nechceme se příliš omezovat. Dobrou zprávou je, že není potřeba svůj život měnit od základů. Velké změny nevznikají velkým skokem, který uděláš jednorázově, ale drobnými úpravami stávajících návyků. Poradíme ti, jak změnit některé aspekty svého života, a ušetřit tak peníze a životní prostředí. Jednotlivé praktiky tedy nijak neomezí tvůj život, ale pomohou ti žít udržitelněji.
Tento článek startuje sérii s názvem Skutečná cena věcí. V té ti postupně představíme problematické oblasti konzumního života, popíšeme jeho negativní dopad na životní prostředí, pracovní podmínky a poradíme ti, jak se mírnými změnami v životě dá přispět k lepší společnosti. Pokud tě tematika zajímá, můžeš téma začít sledovat, aby ti žádný nový článek neutekl. A pokud nás chceš v tvorbě podobného obsahu podpořit, pomůže nám, když se přidáš do REFRESHER+ klubu.
Nakupuj jako investor
Možná se ti stalo, že tě přepadla nepřekonatelná touha nakoupit si nový kousek oblečení, sluchátka nebo cokoliv, čím tě baví zpříjemnit si život. Ve chvíli nákupu přijde vlna euforie a tvůj mozek se topí ve sladké lázni dopaminu. Po pár dnech ale lázeň vyschne a jediné, co ti z tvého původního dobrého pocitu zbyde, je kus oblečení, který zůstane v propadlišti dějin tvého šatníku.
Aby se ti podařilo podobným nákupním zkratům ubránit, může ti pomoci koncept přemýšlení ve smyslu cost per use (u doplňků stravy, potravin atd. funguje podobný koncept s názvem cost per dose). Ve chvíli, kdy jej do svého života začleníš, přestáváš nad zbožím přemýšlet jako nad tvůrcem radosti, ale nahlížíš na něj spíš jako na investici.
Když se rozhodneš, že si danou věc koupíš, vyplatí se spočítat, jak ti bude sloužit. U laciných věcí se často může stát, že po pár použitích přestanou fungovat, oblečení se roztrhne nebo vybledne, dráty v elektronice se zlámou. Nehledě na to, že výroba levnějších věcí může často představovat větší zátěž pro planetu, nebo může probíhat v nepříliš lidských pracovních podmínkách.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak ušetřit peníze i prostředí v domácnosti
Jak zbytečně neutrácet za věci, co použiješ jednou
Říká se, že nikdo nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci. A při tomto způsobu přemýšlení je to skutečně tak. Pokud se podíváme na koncept cost per use, v podstatě se při nákupu nedíváme na počáteční částku, ale na to, kolik zaplatíme za jedno její použití. Určitě máš v šatníku kousek oblečení, které bylo o dražší než jiné kousky. Zkus si vzpomenout, kolikrát ti takový kousek posloužil (a kolikrát ještě poslouží).
Když si například koupíš tričko za tisíc korun a budeš ho nosit tisíckrát, zaplatíš za každé nošení jen jednu korunu. Jak praví klasik, to se vyplatí. Pokud ale tričko z řetězce za stovku budeš nosit dvacetkrát, zaplatíš za jedno použití násobně víc. Nehledě na to, že levnější oblečení bývá vyrobeno ze směsi bavlny a umělých látek a nosit, což představuje větší zátěž pro planetu, v podstatě nelze recyklovat a nosit přírodní materiály je lepší i pro tělo.
Podobně může koncept fungovat i v jiných oblastech, než je jen nákup oblečení a elektroniky. Třeba u potravin se můžeš ptát, jak dlouho ti vydrží, než se zkazí. Nakoupíš-li si například dvě kila pomerančů jen proto, že jsou v akci, a za pár dní jich polovinu vyhodíš, v konečném důsledku zaplatíš za jejich nákup víc, než dva pomeranče, které si nakoupíš a hned spotřebuješ. Dalším příkladem může být kupování kávy v kavárně. Některé podniky nabízí možnost malé slevy na nápoj, pokud si přineseš vlastní znovupoužitelný kelímek. Za ten sice na začátku zaplatíš, ale když jej budeš pravidelně používat a využívat mikroslev, brzy se ti vstupní investice vrátí.
Opravdu potřebujeme vrtačky?
Aby se ti podařilo tenhle tip dobře aplikovat a šetřit tím peněženku, životní prostředí a pracovníky, je třeba notná dávka upřímnosti k sobě sama. Polož si otázku. „Opravdu potřebuju vlastní vrtačku, když ji využiju jednou do roka?“ Odpověď je nasnadě. Stejně tak se nabízí, když poprvé za život jedeš do hor a potřebuješ teplý spacák nebo výstroj na lezení. Na druhou stranu, přivrtat tu poličku na knížky je potřeba a zmrznout na dovolené asi není to, o co stojíš.
Existuje způsob, jak mít vše, co potřebuješ při ruce, ušetřit u toho nějakou tu korunu a žít víc v souladu s životním prostředím i společností. V Praze například existuje projekt Knihovna věcí, kde si můžeš půjčit skoro všechno od boxerských rukavic, přes baskytaru až po pájky a vrtačky. Za každou výpůjčku zaplatíš vratnou zálohu a poplatek, který se odvíjí od hodnoty daného zboží. Pokud například nevíš, jestli ti tvé nové nadšení do golfu vydrží déle než týden, můžeš si hole vypůjčit a nebudou se ti později zbytečně válet v rohu pod kobercem prachu.
Knihovna věcí funguje na komunitní bázi. Lidé jednoduše darují provozovatelům věci, které by nevyužili. Podobně dobře ale mohou fungovat i klasické půjčovny, pokud žiješ ve městě, kde podobnou knihovnu nemáš.
No a v neposlední řadě, pokud nemáš v blízkosti knihovnu ani půjčovnu, ti téměř vždy mohou pomoci kamarádi nebo sousedi (těm se navíc skoro zpravidla platí v pivu nebo čokoládě, takže ušetříš). Pokud se nejedná o velmi specifické věci, ale třeba právě o vrtačku, pájku nebo jiné nářadí, určitě najdeš ve svém okolí člověka, který tuhle věc doma má a rád ti ji na jedno či dvě odpoledne půjčí. Pravděpodobnost, že budete oba zuřivě pájit ve stejnou dobu, je totiž mizivá.
Měsíční whishlist
Trik, který ti při nakupování rozváže ruce a pomůže ti vystoupit z konzumního kolotoče, je měsíční nákupní seznam. Jediné, co od tebe takový nákupní seznam vyžaduje je chvilka času před tím, než si neuváženě koupíš něco, co v daný moment tak úplně nepotřebuješ. Místo toho, aby tvoje kroky zamířily vzít nákupní centrum útokem, vezmou tvoje prsty útokem poznámkový blok nebo aplikaci v mobilu.
Princip je jednoduchý. Máš nutkavou touhu si koupit něco, co vidíš v reklamě na sociálních sítích nebo v televizi? Zastav se, napočítej do deseti, nadechni se a ubezpeč se, že tuhle věc zrovna teď opravdu nepotřebuješ (pokud ji tedy opravdu nepotřebuješ) a zapiš si ji na kousek papíru nebo do mobilu. A to je pro zatím všechno. Pak svoje poznámky odlož a počkej přibližně 30 dní. Tuhle dobu si samozřejmě můžeš mírně upravit, ale měla by trvat alespoň tři týdny.
Když požadovaná doba uplyne, podívej se do poznámek znovu a pokud máš stále nutkavou touhu, nebo pokud budeš celý měsíc myslet na to, jak ti daná věc chybí, kup si ji. Ve většině případů ale spíš zjistíš, že dokážeš kvalitně žít i bez nových bot a odměnou ti budou ušetřené peníze, za které si můžeš koupit třeba jeden kvalitnější či etičtější kousek nebo je můžeš investovat.
Bydlení za všechny peníze
O tom, jak se v běžném životě chovat ekologičtěji jsme již dříve psali, jak být udržitelnější napříč domácností. V tehdejším článku jsme rozebírali způsoby, jak žít ekologicky v jednotlivých místnostech svého bytu a jak si upravit jídelníček tak, aby byl víc v souladu s planetou. V tomhle tipu bychom raději rozebrali obecné principy, kterými své bydlení posuneš směrem k přátelštějšímu vztahu s planetou a zároveň se ti podaří ušetřit značné množství peněz.
Velkou část peněz a energie spotřebuješ na topení. Vyplatí se tedy přemýšlet o tom, jak si své bydlení přizpůsobit tak, aby se netopilo zbytečně, teplo neutíkalo pánu Bohu do oken a zároveň bude teplo všem lidem v domácnosti. Pomoci ti může například programovatelný termostat, který bude topení spínat a vypínat podle potřeby. Instalovat jej můžeš ve více místnostech a po počáteční investici ti může ušetřit poměrně dost peněz. Pokud po termostatu sahat nechceš, top méně, neskákej mezi úplně vypnutým a doruda rozžhaveným topením, větrej krátce a intenzivně a utěsni okna i dveře.
Dalším tipem je primárně využívat přírodní a ekologické výrobky k čištění. A nemyslíme tím ty, které jsou od víka ke dnu ozdobené nálepkami bio nebo eko. Vhodnější jsou třeba doma vyrobené prostředky. Použít můžeš jedlou sodu za pár korun, citronovou šťávu, ocet a vůni těchto prostředků výrazně vylepšit bylinkami. Podíl chemické složky je v podstatě nulový, čistící účinek identický a peníze z peněženky zmizí o poznání pomaleji.
Maximalizuj efektivitu!
Tenhle tip zní na první pohled jako poučka samozvaných koučů, s nimiž jako by se v posledních letech roztrhl pytel. My se teď ale nebavíme o práci, ale o domácnosti, nákupech a věcech, které na denní nebo týdenní bázi používáš, aniž by ti sloužily naplno. To se týká především spotřebičů, které slouží k čištění (čehokoliv). Především pak tedy praček a myček na nádobí.
Někteří lidé mají ve zvyku zapínat poloprázdnou myčku a pračku, aby si vyprali ten jeden kousek oblečení a umyli pár hrníčků. Daleko udržitelnější chování z dlouhodobého hlediska je ale tyto spotřebiče používat, jen když je to opravdu potřeba. Tedy nádobí mít jen když je myčka plná a zrovna tak prát, když je to potřeba.
Své šetření peněz a prostředí můžeš ještě posunout, pokud budeš svoje prádlo prát v o trochu studenější vodě. Drtivé většině oblečení studená voda podle Cleaning Institute stačí k tomu, aby se z ní dostaly základní nečistoty. Navíc pomůže k tomu, aby se nezničilo a nevybledlo tak rychle. Co se týče samotné složky šetření peněz, pomáhá mu studené praní zrovna tak. Většina praček spotřebuje 90 % energie v momentě, kdy ohřívá vodu na dostatečnou teplotu. Co se dopadu na životní prostředí týče, průměrná domácnost, která bude prát ve studené vodě omezí svou uhlíkovou stopu přibližně o 720 kilogramů ročně. A to vše jen otočením tlačítka.
Malý krok denně, obrovský skok za rok
Pokud nákupu nových věcí nemůžeš odolat, je to naprosto pochopitelné. Pocit nedostatku a obavy ze ztráty se v nás probouzí poměrně pravidelně, ale pokud tohle čteš, možná tě zajímá, jak svůj pohled na svět trochu změnit a posunout své nákupní chování na udržitelnější úroveň. A když píšeme udržitelnější, myslíme tím jak směrem k planetě, tak i směrem ke společnosti a tvojí peněžence.
Pokud tě hlodá myšlenka na změnu, věz, že se neodehraje za den. Za sportovními rekordy stojí roky tvrdého tréninku, oslnivá fotka skrývá léta učení a i v případě změny chování bude tvoje cesta chvíli trvat. Pokud se vrhneš do transformace vrhneš po hlavě a odstřihneš se od všeho, co ti dělá radost, vydrží ti to pravděpodobně týden, možná dva, ale později se vrátíš ke svým starým návykům.
Rozplánuj si svou cestu na delší dobu. Kvalitní návyky totiž trvá si vybudovat, ale po malých krůčcích je vše možné. Začni třeba s jedním z níže uvedených zvyků a zkus jej měsíc aktivně provozovat, později můžeš zařazovat další a pak zase další. Když se za rok ohlédneš, uvidíš za sebou dlouhou a úspěšnou cestu.
Když jsme se na začátku článku bavili o tom, že kvůli stále se rozmáhající reklamě spadáme jako společnost do konzumu, říkali jsme, že víc věcí nevede nutně nevede ke spokojenosti.
Koncept spokojenosti se podle psychologa Martina Seligmana skládá převážně z pevných vztahů, zaujetí činností, zdravého dosahování úspěchů, smysluplných činností v pracovním i volném čase a pozitivních emocí (popsáno v knize Flourish: A Visionary New Understanding of Happiness and Well-being). Jak vidíš, materiální statky ti s ním pravděpodobně nepomohou. Až si tedy budeš chtít příště pořídit novou věc, měj na paměti výše uvedené tipy a raději než do obchodního domu si s přáteli zajdi na výlet do parku. Pomůže to tobě, planetě i peněžence.
A jestli si můžeme dovolit ještě poslední tip pro život v lepší společnosti, bude jím sdílení tohoto nebo podobných článků, které v rámci REFRESHERu tvoříme.