Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
9. května 2022 v 16:53
Čas čtení 1:19
Vojtěch Vanda

Falešný bankovní úředník vylákal z ženy 600 tisíc korun, které si půjčila. Vložila je do bitcoinmatu

Falešný bankovní úředník vylákal z ženy 600 tisíc korun, které si půjčila. Vložila je do bitcoinmatu
Zdroj: Getty Images/Chesnot
ZAJÍMAVOSTI POLICIE ČR
Uložit Uložené

Ženě zavolal „bankovní úředník“ s tím, že byl její bankovní účet napaden, a aby ochránila peníze a nikdo si na ni nemohl vzít úvěr, měla si v bance půjčit sama a peníze vložit do bitcoinmatu.

O 600 tisíc korun přišla žena, kterou napálil falešný bankovní úředník. Sedmadvacetiletá oběť měla podle podvodníka napadený účet. Aby peníze ochránila a nikdo si na ni nemohl vzít úvěr, měla si půjčit sama a peníze vložit do bitcoinmatu, čímž mělo dojít k anulaci, a peníze by se jí vrátily zpět. To se ale nestalo a o peníze přišla. Policie proto prosí veřejnost, aby podobným telefonátům nedůvěřovala.

Doporučeno
Žena z Českých Budějovic si vymyslela znásilnění, aby zakryla vztah. Dostala pokutu 5000 korun Žena z Českých Budějovic si vymyslela znásilnění, aby zakryla vztah. Dostala pokutu 5000 korun 9. května 2022 v 7:08

Případ je nicméně složitější a promyšlenější, než se zdá. Žena totiž během celé akce měla obdržet několik telefonátů, jež měly potvrdit pravost slov původního podvodníka. Místo toho však oběť ještě víc zmátly, což společně s vyvolanou důvěrou a jistou naivitou vedlo k nelogickému chování.

Sedmadvacetiletá žena z Královéhradecka nahlásila, že se stala obětí podvodu v neděli odpoledne. Vše začalo telefonátem údajného bankovního úředníka, který ji upozornil na to, že má mít napadený účet. „Aby peníze ochránila, měla si vzít úvěr a vybrat peníze v hotovosti,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Tím ale telefonáty neskončily. Pravost tohoto tvrzení měl potvrdit další bankovní úředník a následně i člověk, který se představil jako policista. Oběť se tedy rozhodla, že zajde na pobočku své banky. Vzala si úvěr, vybrala peníze v hotovosti a vložila je do bitcoinmatu v OC Atrium v Hradci Králové. Ten ale přestal fungovat, a tak byla „bankéřem“ navedena ke druhému bitcoinmatu v OC Aupark.

Neznámým číslům není radno věřit

„Byla ujištěna, že tímto dojde k anulaci, peníze se jí vrátí na účet a nikdo si již na ni nebude moci vzít úvěr. Žena tak přišla o 600 tisíc korun, které si všechny v bance půjčila,“ dodala mluvčí. Kormošová odhaluje jejich praktiky. „Používají program, který mění telefonní čísla, takže to vypadá, že volají z infolinky vaší banky nebo od policie. Pokud hovor položíte a číslo opětně vytočíte, buď se nikam nedovoláte, nebo se dovoláte opravdovému majiteli čísla,“ zmiňuje.

Doporučeno
VIDEO: Nekomunikoval a nevěděl, kde je. Policisté v Plzni vytáhli z řeky dezorientovaného muže VIDEO: Nekomunikoval a nevěděl, kde je. Policisté v Plzni vytáhli z řeky dezorientovaného muže 6. srpna 2024 v 16:20

Velkým vykřičníkem v tomto případu byl samotný vklad hotovosti do bitcoinmatu. Ten není žádnou úschovnou, nýbrž přístrojem k nákupu kryptoměny. K takto ztraceným penězům se již poté nedostane nikdo kromě podvodníka. 

Domů
Sdílet
Diskuse