Isaac Sprague celý život bojoval s podvýživou. Jeho tělesná hmotnost nikdy nepřesáhla hranici 20 kilogramů, kvůli čemuž každý den čelil urážkám či znechuceným pohledům. Toto je životní příběh muže, který zemřel v chudobě a nešťastný.
V rámci naší článkové série ti přinášíme další příběh. Tentokrát se podíváme na život Isaaca Sprague, kterému nikdo neřekl jinak než „živý kostlivec“. Lékaři se nemohli dopátrat, proč Isaac váží pouhých 20 kilogramů. Svého vzhledu nakonec využil a nechal se najmout do tzv. „freak show“, díky které si vydělal nemalé peníze. Nic jiného mu ale zřejmě nezbývalo. Na sklonku života propadl hazardu, a nakonec jej udusilo jeho vlastní tělo.
V prvním díle série jsme ti představili lvího muže Stephana Bibrowskiho, který byl v pouhých čtyřech letech prodán do cirkusu Barnum and Bailey. Právě P. T. Barnum do své „freak show“ přizval také Isaaca.
„Showbyznys zahrnuje všechny fáze důstojnosti, od výstavy opic po expozici hudebního či dramatického umění. Vystaveným lidem či předmětům přinese slávu, kterou by jim mohl závidět i princ,“ říkal s oblibou P. T. Barnum, když uváděl svoji sbírku lidských kuriozit.
Tzv. freak shows existovaly stovky let, ale Barnum byl tím, kdo přišel s revolučním konceptem. Dbal na to, aby svým umělcům poskytl dostatečnou finanční odměnu a staral se o jejich pohodlí, ačkoli ani on není bez viny. Proslavil se, když v roce 1836 vybíral vstupné za
veřejnou pitvu Afroameričanky, kterou měl pronajatou jako otrokyni.
Isaac Sprague vážil pouhých 20 kilo. Rodiče mu zemřeli a on musel vymyslet způsob, jak se uživit
Isaac se narodil 21. května 1841 v East Bridgewater, Massachusetts, severně od Bostonu. Až do svých 12. narozenin žil spokojeným životem, ale pak se něco změnilo... Chlapcovi rodiče si všimli, že jejich syn začal drasticky hubnout, stěžoval si na křeče, a ačkoli jej chuť k jídlu neopouštěla, na váze nepřibral ani gram.
Vystrašení rodiče nechápali, s jakou nemocí jejich syn bojuje. Obrátili se proto na lékaře. Ti na nebohém chlapci provedli desítky vyšetření, ale ani tak nedokázali odhalit příčinu jeho hubnutí.
V 18 letech přestal Isaac hubnout, váha 167 centimetrů vysokého chlapce se ustálila na 20 kilogramech a jeho rodina doufala, že se blýská na lepší zítřky. O rok později, když bylo Isaacovi 19 let, jeho rodiče zemřeli na různé nemoci a mladík zůstal na světě sám.
Tím pádem musel vymyslet, jak se uživit. Když byli jeho rodiče živí, pracoval u svého otce jako obuvník a této praxe chtěl využít i v následujících letech. Chvíli byl zaměstnán u obuvníka, poté pracoval u obchodníka s potravinami, ale v žádné práci nevydržel dlouho. Jeho váha stále klesala, bylo pro něj těžké vykonávat fyzickou práci a jeho tělo nebylo schopno snést zápřah, který každodenní práce obnášela. Chlapec proto musel vymyslet, jak svoji odlišnost proměnit v obživu, a to se mu také nakonec povedlo.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114889 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Každý den čelil posměškům, urážkám i znechuceným pohledům. Za vystavování dostával 80 dolarů týdně
V roce 1865 se Isaac vydal na městský karneval, kde se potkal s P. T. Barnumem, velikánem zábavního průmyslu, který vlastnil muzeum věnované podivným věcem, ale také cirkus s lidmi. Barnum mladému muži nabídl práci, což Isaac nejprve odmítl, neboť nechtěl být vystavován na odiv diváků, ale nakonec usoudil, že mu stejně nic jiného nezbývá. S majitelem freak show proto uzavřel smlouvu a za účast v jeho podnikání mu bylo přislíbeno 80 dolarů týdně (téměř 2 tisíce korun). Ač se taková suma může jevit jako nízká, dnes by odpovídala 1 320 dolarům (tedy 32 tisícům korun), což Isaac považoval za adekvátní tomu, že bude den co den čelit posměškům, urážkám i znechuceným pohledům.
Isaac tak zaujal své místo vedle vousaté dámy, obra, trpaslíků a začal přitahovat zvědavé pohledy diváků. Představení, v nichž Isaac vystupoval, byla velmi oblíbená a každou noc se vyprodala.
V roce 1868 se vše změnilo. Prostory, v nichž byla show pořádána, zachvátil během plného provozu požár. Téměř všichni vystupující uhořeli, ale Isaacovi se jen zázrakem, nebo právě díky jeho vyhublé postavě, podařilo uniknout. Barnum přišel o byznys, ale nehodlal se vzdát. Spolu s freak show vyrazil do světa, avšak tento způsob života Isaacovi nevyhovoval a v roce 1870 se rozhodl, že si dá pauzu a z cirkusu odejde.
Zplodil 3 robustní syny, přesto nebyl nikdy šťastný. Na sklonku života propadl hazardu
Jen krátce poté, co se Isaac rozhodl freak show opustit, se seznámil s dívkou jménem Tamar Moore. Jejich vztah hned od začátku vzkvétal a mladý muž měl konečně pocit, že se štěstí obrací na jeho stranu. Dvojice se vzala a i přes Isaacovy obavy, aby děti nepodědily jeho nemoc, se manželům narodili tři mohutní a zdraví chlapci. „Život, který se někdy zdál tak zbytečný, se nyní zdá velmi vzácný,“ komentoval narození tří synů Isaac.
Ač se jednalo o radostné milníky, stála před ním velká výzva. Už neživil pouze sebe a svou ženu, ale také další tři osoby, a protože byl stále příliš slabý na to, aby vykonával normální práci, obrátil se znovu na Barnuma. Ten jej přivítal s otevřenou náručí, neboť v něm viděl peníze a ihned s ním vyrazil na světové turné. Freak show zavítala do Kanady, Velké Británie, projela celou Evropu i svět.
Isaaca všichni znali jako člověka, který na krku často nosí láhev s mlékem. Z ní během dne neustále upíjel, aby neusnul a aby svému tělu stále mohl dodávat potřebné živiny. Vystavovaný muž si přišel na hezké peníze, ale nelíbilo se mu, že se k němu publikum chová jako ke zvířeti a stále se tak poohlížel po jiné práci, kterou by mohl vykonávat i ve svém špatném zdravotním stavu.
Sláva a velký příjem nakonec Isaacovi stouply do hlavy a během cest se nechal zlákat neřestmi. Propadl hazardu a často říkal, že právě hazard je jeho únikem od života plného ponížení. Všechny peníze, které vydělal účinkováním v potupné show, ihned utratil a nadále žil nešťastný a v chudobě.
Isaaca nakonec udusilo jeho vlastního tělo. Své mrtvé tělo prodal za 1 000 dolarů
Když bylo Isaacovi 40 let, jeho zdravotní stav se začal rapidně zhoršovat. Chřadl, ubýval na váze, a nakonec musel být hospitalizován v nemocnici, kde podstoupil řadu vyšetření. V roce 1882 mu lékaři diagnostikovali agresivní svalovou atrofii, tedy nemoc, při níž pacientovi mizely svalové tkáně.
Neobvyklého onemocnění si všimli i lékaři z Harvardské lékařské fakulty, kteří Isaacovi za jeho tělo nabídli 1 000 dolarů (24 tisíc korun). Nebohý muž potřeboval peníze, a tak s prodejem souhlasil. „Fakulta moje tělo rozřízne, provede pitvu, a pokusí se zjistit, proč jsem tak hubený. Moje mrtvé tělo následně umístí do muzea na vysoké škole, kde zůstane,“ komentoval uzavření smlouvy Isaac.
V zuboženém stavu nebohý muž vydržel dalších 5 let. Začátkem roku 1887 se pak údajně vsadil se svými známými, že nepřežije ani následující sobotu, a měl pravdu. Isaac Sprague zemřel 5. ledna 1887 v Chicagu na zadušení. V chudobě a nešťastný.
Hrob zesnulého muže, který celý život čelil urážkám a zdravotním problémům, leží v Hansonu v Massachusetts poblíž města, kde se narodil.