Lví muž Stephan Bibrowski je jednou z nejznámějších „lidských kuriozit“, která byla vystavována po celém světě. Jeho život nebyl jednoduchý, rodina se jej vzdala v pouhých 4 letech a zarostlý mladík se musel rozloučit i se svým snem stát se zubařem.
Přinášíme ti novou článkovou sérii s názvem Neobvyklí lidé z historie, ve které ti představíme osoby, jež se fyzicky lišily od ostatních, kvůli čemuž se jim dostalo nelidského zacházení.
První osobou s pohnutým životním příběhem v naší sérii je Stephan Bibrowski alias Lionel, chlapec se lví tváří, který se narodil s onemocněním nesoucím název hypertrichóza. Ta způsobila, že měl Stephan po celém těle hustou srst, kvůli čemuž se ho zřekla i jeho vlastní matka a v pouhých 4 letech ho dala do cirkusu.
Stephan byl ale citlivý muž, rád se vzdělával, mluvil pěti jazyky a jeho snem bylo stát se zubařem. Kvůli působení v cirkusu Barnum and Bailey však musel tuto svoji jemnou stránku popřít a byl nucen chovat se jako divoké zvíře.
Stephan Bibrowski alias Lionel, chlapec se lví tváří, pobláznil veřejnost v roce 1901, kdy se stal členem cirkusu Barnum and Bailey, který nevedl nikdo jiný než spisovatel a podnikatel Phineas Taylor Barnum. Právě v tomto spolku působila většina neobvyklých osob, včetně třínohého Franka Lentinia nebo Prince Randiana, který se narodil bez rukou a nohou.
Cirkus se svojí tzv. „freak show“ objížděl celý svět, divákům nabízel pohled na exotická zvířata, kaskadérské kousky, ale také na lidské kuriozity, které v některých budily zájem a v jiných pohoršení či znechucení.
„Showbyznys zahrnuje všechny fáze důstojnosti, od výstavy opic po expozici hudebního či dramatického umění. Vystaveným lidem či předmětům přinese slávu, kterou by jim mohl závidět i princ,“ říkal s oblibou P.T. Barnum, když uváděl svoji sbírku lidských kuriozit.
Tzv. freak shows existovaly již stovky let, ale Barnum byl tím, kdo přišel s revolučním konceptem. Dbal na to, aby svým umělcům poskytl dostatečnou finanční odměnu a staral se o jejich pohodlí, ačkoli ani on není bez viny. Proslavil se, když v roce 1836 vybíral vstupné za veřejnou pitvu Afroameričanky, kterou měl pronajatou jako otrokyni.
Matka jej považovala za ohavnost. Malého Stephana proto ve čtyřech letech dala do cirkusu
Stephan Bibrowski se narodil v roce 1890 ve Varšavě a už na porodním sále šokoval nejen tamní personál, ale také svoji matku. Jeho tělo totiž pokrývaly 2,5 centimetrů dlouhé jemné blond chlupy a jediné místo, kde chlapec ochlupení neměl, byly dlaně a chodidla. Stephan vypadal jako lev a podle lékařů se narodil s onemocněním s názvem hypertrichóza, o kterém tehdy neexistovalo příliš informací. Vědělo se jen to, že se jedná o vrozenou poruchu, se kterou je těžké bojovat a žádná operace proto nepřicházela v úvahu.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak se k chlapci zachovala vlastní rodina
- Kdy začal být Stephan Bibrowski vystavován
- Jak vypadala jeho představení a jak dlouhá byla jeho kariéra
- Jaké dohady a zvěsti o jeho životě dodnes kolují