Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Mohl se uzavřít před světem, on se mu ale otevřel a stal se slavným.
Když se narodil, porodní asistentka prý byla z jeho zjevu zděšena. Malé zakrvácené dítě, které držela v rukou, mělo tři malé nožky a dva pohlavní orgány. Co s tím? Operace koncem 19. století nepřicházela v úvahu, chlapec by totiž mohl přijít o život.
O trojnohém Franku Lentinim se postupně dozvěděli všichni obyvatelé sicilské obce Rosolini a považovali ho za prokletí rodiny. Frank ale dosáhl v životě většího úspěchu než většina jemu nepřejících. Vyrazil do světa a stal se slavným showmanem. Se svou třetí nohou hrával fotbal a prý ji využíval při plavání jako kormidlo.
Jako velmi působivý muž, kterému nechyběla inteligence, charisma a dokonce ani dva pohlavní orgány, mohl mít množství žen. Zájem o něj prý projevovala i jistá francouzská prostitutka se dvěma pohlavními orgány, Frank měl ale manželku a děti. Podle svých zápisků byl zastáncem monogamie. O svém sexuálním životě se rozepsal v malé brožuře, kde mládeži doporučoval cudnost a ctnost.
Jak si prý dopisoval s prostitutkou se čtyřmi prsy a dvěma pohlavními orgány.
Co zjistil v domově pro děti s tělesnými nedostatky.
Třetí noha jako stolička
„Nikdy jsem si nestěžoval. Myslím si, že život je krásný a baví mě ho žít,“ zaznělo podle webu Sideshow World z úst muže se dvěma pohlavními orgány, třema nohama a se šestnácti prsty, který působil jako umělec v takzvaných freak show.
V dospělosti navíc vtipkoval, že je zřejmě jediným člověkem na světě, který nepotřebuje k sezení židli. V případě potřeby si totiž může sednout na svou třetí nohu. Tímto způsobem prý i při interview bavil novináře a následně s úsměvem na tváři odpověděl na otázky o svém životě.
Když chodíval do obchodu na nákupy, údajně si pokaždé kupoval dva páry bot. Zbylou čtvrtou následně daroval kamarádovi, který přišel o jednu nohu, takže se v tomto ohledu skvěle doplňovali, píše History Daily. Zda to myslel vážně nebo jen vtipkoval, nevíme s jistotou. Určitě to však hodně vypovídá o jeho pozitivním přístupu k životu a o tom, že se kvůli své biologické deformaci netrápil.
Takový postoj si ale vybudoval až postupem času. Jako dítě byl pochopitelně ze své odlišnosti nešťastný. Ve svém okolí nacházel pouze posměch a opřít se nemohl ani o vlastní rodinu.
Frank Lentini vypadal od pasu výš jako běžný muž. Pokud by si oproti němu seděl u stolu, ani by sis nevšiml, že mu z jeho pravého boku vyrostla třetí noha. Ta měla patřit jeho dvojčeti, které se ovšem nikdy nedostalo na svět. „Moje matka neporodila dvě děti. Bylo to více než jedno, ale méně než dvě,“ říkával o sobě.
Z jeho třetí nohy vyrostla ještě maličká zdeformovaná čtvrtá noha, která se však běžně nezmiňuje. Délka každé z jeho čtyř nohou byla odlišná, čtvrtou ale ani není pořádně vidět. Obdobnou deformací trpěla i umělkyně Myrtle Corbin, přezdívaná Čtyřnohá Myrtle.
V minulosti se povídalo, že byl Frank zdeformovaný, neboť jeho matka před porodem navštívila muže, který vyráběl kočárky se třemi nohami, informoval italský deník Corriere della Sera. Pověrčiví lidé vnímali tedy dítě jako jistou formu prokletí.
Publicistovi Salvatoru Spadarovi se podařilo zjistit, že se Frank narodil na Sicílii v obci Rosolini v roce 1889 jako páté z dvanácti dětí (italský deník ale uvádí, že byl jedináček). Po jeho narození byla údajně porodní asistentka Maria zděšena. Dítě se třema nohama při své práci jakživ neviděla. Zatímco byl Frank dítě, lékař zvažoval, že by mu třetí nohu amputoval. Jelikož by ale při operaci mohl přijít o život, raději to neriskoval.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se pokoušel skrýt svou třetí nohu.
Kdo se o něj staral, když ho rodiče poslali kvůli hanbě pryč.
O jeho přístupu k sexu.
Jak dodnes oslavují Franka Lentiniho i jeho pravnuci.
Jaký měla sexuální život Čtyřnohá Myrtle se dvěma pohlavními orgány.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Rodiče se prý za svého potomka styděli, a tak ho poslali žít mimo rodné město k tetě. Aby se následně vyhnuli výsměchu, údajně mu jeho třetí nohu přivázali k druhé noze, a tak se mu dočasně podařilo skrývat svou biologickou odchylku. Od své tety se zřejmě dostal až k domovu pro děti s různými tělesnými postiženími, kde se seznámil s chlapci a dívkami, kteří měli pouze jednu nohu nebo žádnou a nemohli vůbec chodit, případně neslyšeli nebo byli nevidomí.
Podle webu The Human Marvels na toto období svého života vzpomíná jako na hlavní motivaci, která ho nakopla na cestě vpřed. Viděl totiž, že na světě mají lidé i větší potíže než on, a proto by se určitě neměl vzdávat.
„Přesto, že jsem byl dítě, jsem dokázal ocenit a vychutnat si krásy života. Mohl jsem číst a oni ne, mohl jsem se mluvit se svými kamarády, ale někteří z nich to dělat nemohli, protože byli němí. Mohl jsem slyšet a užívat si krásnou hudbu, zatímco někteří z nich nemohli, protože byli neslyšící,“ řekl. Od momentu, když viděl útrapy těchto lidí, si prý už nikdy nestěžoval.
Koncem 19. století malý Frank přetavil zájem lidí o jeho biologickou odlišnost na vystupování v Londýně. Jeho kariéra se ale naplno rozběhla až v americké cirkusové společnosti Ringling Brothers a Barnum & Bailey. Do USA s Frankem vycestoval jeho otec. Ve filmu The Greatest Showman o P. T. Barnumovi, šéfovi cirkusu, si postavu Franka Lentiniho zahrál Jonathan Redavid.
Někteří umělci z freak show si kvůli svému vzhledu nikdy nenašli partnerku a nepočali děti. Příkladem může být Joseph Merrick, přezdívaný Sloní muž, který se k prvnímu blízkému kontaktu se ženou mimo rodiny dostal až v pozdějším věku, když se spřátelil s dívkou jménem Leila.
Frankova deformace však nebyla tak výrazná a navíc se prý mohl pyšnit velkým charismatem. Zřejmě i díky tomu se během svého života stihl dvakrát oženit a zplodil čtyři děti. Všechny prý byly zdravé. S první partnerkou, herečkou Theresou Murray, byl ženatý od roku 1907 až do roku 1935. Krátce nato začal žít s Helenou Shupe, se kterou tvořil pár až do smrti.
Počet jeho dětí je důkazem toho, že minimálně jeden z jeho pohlavních orgánů musel být plnohodnotně funkční. Podle dostupných záznamů však svou funkci plnily oba. Obdobně to měla s dvojicí pohlavních orgánů i umělkyně přezdívaná Čtyřnohá Myrtle.
Ta dokonce prozradila, že pohlavní styk preferovala přes pravou vagínu, otěhotněla ale údajně přes levou a rodila přes oba pohlavní orgány. Takové detailní informace o sexuálním životě Franka Lentiniho se sice nedochovaly, nicméně i on vyprávěl o svém přístupu k pohlavnímu styku.
V 6stránkové brožuře napsal, že pohlavní orgány považuje za nejcitlivější části lidského těla, o které se je třeba dobře starat. „Používejte je tak, jak to zamýšlí příroda a jak to vyžaduje dobrý úsudek. Snažte se žít střídmě, cudně, ctnostně,“ radil mladším ročníkům. Podle všeho byl tedy zastáncem monogamních vztahů a nevyznával nezávazný sexuální život s více partnery.
Indický deník Deccan Chronicle píše, že Frank Lentini si podle knihy Human Oddity: A Book of Nature’s Anomalies dopisoval s francouzskou prostitutkou Blanche Dumas. Její tělo bylo zdeformované ještě více než Frankovo. Blanche měla tři nohy, čtyři prsa a dvě vagíny, o čemž svědčí i dobové fotografie.
Blanche s výrazným libidem prý velmi toužila po sexuálním vztahu s Frankem. Snad proto, že jejich dvojice funkčních pohlavních orgánů mohla být kompatibilní. O tom, zda se někdy setkali, nemáme žádné informace. V The Book Of Lists se jako její údajný sexuální partner zmiňuje další trojnohý muž se dvěma penisy jménem Jean Baptista Dos Santos. Nelze tedy vyloučit, že po této zkušenosti měla zálusk i na Franka, dalšího muže se stejnou biologickou odchylkou.
Při plavání využíval „vlastní kormidlo“
Podobné bizarní fámy o jeho životě jsou sice pro lidi určitě zajímavé, ale není to důvod, pro který historie na Franka dodnes nezapomněla. Slávu mu přinesly jeho působivé show.
Frank při vystoupeních před diváky se svýma třema nohama jezdil na kole, na skateboardu, hrál fotbal nebo přeskakoval přes švihadlo. V zmíněné brožuře popsal, že při plavání měl oproti ostatním lidem výhodu. Svou třetí nohu prý dokázal využívat jako kormidlo.
Na plakátech Franka promovali jako „velkého Lentiniho“, „třínohého Sicilana“, „jediného třínohého fotbalistu na světě“ či „největší medicínský zázrak všech dob“. Minimálně o poslední charakteristice by se ale dalo polemizovat, neboť freak show v těch dobách disponovaly množstvím biologicky odlišných lidí, na kterých by toto označení sedělo také.
V roce 1908 údajně navštívil své rodné město, kde ho kdysi považovali za ostudu rodiny, prokletí a všichni se mu smáli. Jak ale uvádí Corriere della Sera, tentokrát místní lidé Franka Lentiniho vítali jako hrdinu, který proslavil Sicílii. Na jeho podporu si dokonce někteří oblékli kalhoty s třemi otvory na nohy.
Obec Rosolini na svého rodáka nezapomněla ani v 21. století. Podle Siracusa News se 21. září 2016, k 50. výročí jeho smrti, v Rosolini oslavoval památný den Franka Lentiniho, na který přišli i jeho vnuci a pravnuci. Frank Lentini zemřel v roce 1966 na plicní onemocnění, dožil se tedy úctyhodných 77 let (podle jiných zdrojů 78), uvádí publicista Salvatore Spadaro.