Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kdyby neztratil obezřetnost, mohl být stále na svobodě.
Věděl, jak zmanipulovat lidi a udržoval si ve svém okolí věrné následovníky, kteří s ním páchali trestnou činnost. I proto ho přezdívali Charlesem Mansonem Asie. Některé ze svých obětí otrávil, aby je později vyléčil, čímž si získal jejich důvěru. Nakonec je však zavraždil a okradl. Sériový vrah Charles Sobhraj za sebou zanechal v 70. letech minulého století spoustu ohořelých či utopených těl.
Ve vězení si užíval luxus a oslavy s dozorci, jejichž přízeň si koupil díky penězům. Zároveň vždy věděl, jak si obmotat kolem prstu i ženy. Na stará kolena — ve 64 letech — se zasnoubil s teprve dvacetiletou dívkou. Ta tvrdí, že Charles Sobhraj je nevinný, a dlouhá léta hájí jeho práva. Na doživotí odsouzený vrah brzy oslaví 77. narozeniny.
Mladá Američanka Teresa se chtěla v roce 1975 dostat do hlavního města Nepálu Káthmándú, kde plánovala blíže poznat buddhismus. Ještě předtím si však udělala odbočku do Bangkoku, kde se setkala se šarmantním Charlesem Sobhrajem, který se jí představil pod falešným jménem jako prodejce drahokamů.
Verze příběhu o tom, co se následně stalo, se liší. Nakonec však Teresa skončila se Sobhrajem v autě. Buď se mu Američanku podařilo přesvědčit, aby s ním šla dobrovolně, nebo ji zdrogoval. Druhá z verzí je však pravděpodobnější, protože podobným způsobem mámil své oběti i v pozdějším období. Se svým komplicem ji následně zavraždili, převlékli do plavek a tělo hodili do moře, uvádí DailyStar.
Policie si zpočátku myslela, že se turistka Teresa tragicky utopila. Pitva však prokázala, že šlo o vraždu. Charles Sobhraj si za ni v pozdějším období vysloužil přezdívku Bikini Killer. Své oběti vyhledával na takzvané Hippie Trail, která se táhne přes Evropu, Indii, Nepál a Thajsko a svého času lákala mnoho turistů.
Láska ke zločinci
Charles Sobhraj vyrůstal v 40. letech minulého století v bývalém Saigonu se svou vietnamskou matkou. S otcem se neznal, protože krátce po jeho narození rodinu opustil. „Donutím tě litovat, že jsi zanedbal svou otcovskou povinnost,“ zapsal si v dospělosti do svého deníku podle BBC. Tehdy zřejmě ani netušil, jak tato věta později vyzní.
Náhradním otcem malého chlapce se stal na jistý čas francouzský voják, se kterým se dala jeho matka dohromady. Přesouvali se s ním tam, kam ho jeho práce zavedla. Nakonec se usadili ve Francii. Před tím, než se stal z Charlese Sobhraje chladnokrevný vrah, odsoudili ho v roce 1963 jako 19letého ve Francii za vloupání, píše deník Herald Sun.
Když se dostal na svobodu, jeho kriminální kariéra pokračovala. V tomto období poznal svou první velkou lásku — francouzskou dívku Chantal Compagnon, se kterou zplodil v roce 1970 v Bombaji syna. Svůj volný čas trávili okrádáním turistů.
V roce 1973 se Charles Sobhraj neúspěšně pokusil vykrást klenotnictví a dostal se do rukou policie. Velmi rychle se však vrátil na svobodu. Dozorcům nalhal, že mu je špatně a potřebuje, aby ho převezli do nemocnice. Při eskortováni zadrženého Sobhraje s vozidlem nabourali a Chantal ho promptně odvezla do bezpečí.
Mladá žena však měla postupem času kriminálního života po krk a rozhodla se, že Sobhraje opustí a vrátí se do Francie. „Je to osobní. Není za to zodpovědný. Nemůžete ho soudit tak, jak byste to dělali u jiných, normálních lidí. Nemyslím si, že si uvědomuje, co dělá,“ cituje TheGuardian vyjádření jeho první manželky Chantal, která odpověděla novináři na otázku, jak mohla chovat city k vrahovi. Už během jejich vztahu se údajně dopustil vražd, za které ho však nikdy neodsoudili.
Ať už byl jakýkoliv, ženy ho milovaly
Podle Crime+Investigation se Charles Sobhraj po odchodu Chantal setkal v Turecku se svým bratrem, se kterým krátký čas páchal trestnou činnost. Později se však jeho bratr dostal do vězení. Sobhraj se přesunul do Thajska, kde poznal kanadskou turistku Marii–Andrée Leclerc, která se stala jeho oddanou společnicí. To, že byl podvodníkem, zlodějem a vrahem, považovala zřejmě za vedlejší.
„Nemyslím si, že by Marie-Andrée byla příliš bystrá. V Kanadě měla nudné zaměstnání, přijela na dovolenou, Sobhraj ji okouzlil a později zjistila, že není cesty zpět,“ řekla o ní pro The Mirror diplomatka Angela Kane. Ta sbírala se svým tehdejším mužem Hermanem Knippenbergem, který byl také diplomatem, dlouhé roky důkazy proti Charlesi Sobhrajovi.
Do kriminální skupiny Charlese Sobhraje se po Marii–Andrée přidal i Ind Ajay Chowdhury, se kterým v roce 1975 podle knihy Serpentine od Thomase Thompsona údajně zabili Teresu Knowlton, kterou jsme zmínili v úvodu.
Modus operandi Charlese Sobhraje byl specifický tím, že některé své oběti různým způsobem poškodil, aby jim mohl později pomoci. To se prý stalo i v případě Holanďanů Cornelie Hemker a jejího snoubence Henka Bintanje.
Oba otrávil a pak je pomohl uzdravit, čímž si získal jejich důvěru. Později je však spolu s komplicem fyzicky napadli, škrtili a jejich těla spálili, píše NZ Herland. Jak uvádí CNN, podle pitvy prý pachatelé dvojici Holanďanů dokonce upálili zaživa.
U všech dalších obětí prý postupoval podobným způsobem — s cizinci se spřátelil, následně je zavraždil škrcením, otravou či utopením, těla obětí okradl a hodil do moře nebo spálil.
V roce 1976 začal po pohřešované dvojici Holanďanů pátrat diplomat Herman Knippenberg a jeho žena Angela. Dvojici se podařilo dostat do bytu podezřelého a najít důkazy v podobě dokladů či pasů obětí a zároveň jedů, kterými uspával lidi. „V jeho bytě to nebylo strašidelné, ale spíše vzrušující, protože jsme našli věci, které potvrzovaly všechno, co jsme si o Sobhrajovi mysleli,“ řekla pro The Mirror Angela.
Hromadné zvracení upoutalo pozornost policie
Charles Sobhraj, jeho milenka Maria–Andrée Leclerc a komplic Ajay Chowdhury se mezitím přemístili do Malajsie, kde Chowdhury zmizel. Podle určitých teorií ho otrávil šéf skupiny. Jako možný motiv se uvádí snižující se loajalita a strach, že by ho mohl udat.
Mužského komplice po příchodu do Bombaje nahradily dvě ženy — Barbara Smith a Mary Ellen Eather. Tím, že si kolem sebe vytvářel Sobhraj jakýsi kult oddaných následovníků, býval někdy nazývaný Charlesem Mansonem Asie (Charles Manson vedl sektu, která vraždila lidi v USA).
V tomto složení v létě 1976 otrávil v Indii skupinu studentů. Podle Vicehotelová služba viděla, jak začalo dvacet lidí zvracet, a tak zavolali policii. Jiné zdroje uvádějí, že policii přivolali až z nemocnice. Ať už to bylo jakkoliv, při zadržení se opět projevila Sobhrajova mazanost. Ještě než se dostal za mříže, spolkl několik nakradených drahokamů, díky kterým mohl uplácet strážníky.
Úplatky dokázal zároveň změnit i názor soudce, který ho namísto na doživotí odsoudil jen na 12 let vězení. Jeho milenku Marii–Andrée Leclerc odsoudili za zdrogování studentů, ale později se dostala ven na podmínku. V roce 1984 zemřela na rakovinu.
Na rozdíl od svých komplic, které se pokusily o sebevraždu, si Charles Sobhraj užíval relativní luxus. Do cely mu dali televizor, koberec, telefon či fax. Údajně měl v cele dokonce veverku, ze které si udělal domácí (respektive vězeňské) zvířátko. Za mřížemi se těšil oblibě nejen dozorců, ale i spoluvězňů. Těm, kteří byli chudší, prý finančně přispíval na děti.
Mimo jiné stihl ve vězení udělat několik rozhovorů, přičemž se přiznal ke zhruba 12 vraždám, uvádí CNN. V roce 1979 vyšla kniha The Life and Crimes of Charles Sobhraj, kterou napsal novinář Richard Neville podle životních vzpomínek Charlese Sobhraje. Autorovi knihy Sobhraj mimo jiné prozradil, že některé vraždy údajně spáchal pro drogový kartel z Hongkongu.
Dále prý tvrdil, že vraždy si dokázal sám před sebou ospravedlnit. Srovnával se přitom s profesionálním vojákem, který může zabít lidi a necítit výčitky. „Má tvář anděla, ale myslím si, že se mu do duše vplížil ďábel,“cituje autor knihy slova matky Charlese Sobhraje. Nicméně všechna tvrzení, která v knize zazněla, Charles Sobhraj později popřel.
I to je důvod, proč o jeho vraždách píšeme jen obecně a neuvádíme přesné detaily. Bikini Killer se totiž před soudem k žádné vraždě nepřiznal a na rozdíl od řady jiných pachatelů se tedy nevrátil na místa činu, aby vyšetřovatelům pomohl s rekonstrukcí.
Když se ho novináři ptali, jakým způsobem vraždil a co bylo jeho motivem, většinou se jim nedostalo žádné relevantní odpovědi. Novinář Alan Dawson, který zvažoval, že o jeho životě napíše knihu, řekl, že mu Sobhraj nikdy neobjasnil pravý motiv vražd.
Navrhoval například, aby napsal, že lidé bílé pleti zničili Asii pašováním opia, a proto si zasloužili zemřít. Podobné motivy zmiňoval i před Richardem Nevillem. Tomu například říkal, že ho k těmto činům vedla láska k Vietnamu a Asii. Spisovatel je však považuje za absurdní. Charles Sobhraj si užíval pozornost médií, mnohdy si protiřečil, a proto je třeba brát všechna jeho vyjádření s rezervou.
Vrahovi museli někteří novináři platit za rozhovor
I když si Charles Sobhraj užíval ve vězení komfort, jeho trest mu pomalu končil a hrozilo mu, že ho deportují do Thajska, kde by za vraždy mohl dostat doživotí. V roce 1986 se proto pokusil o útěk, který mu znovu vyšel.
Pomocí pašovaných sedativ uspal dozorce, kteří se bavili na jeho vězeňské narozeninové party, a bez problémů odkráčel na svobodu. Pro své úspěšné útěky z vězení dostal i přezdívku The Serpent — had. O jeho životě byl natočen stejnojmenný seriál, který je od 1. dubna 2021 dostupný i na Netflixu.
Netrvalo to ale dlouho a Charlese Sobhraje znovu chytili. Soud mu trest prodloužil o 10 let. Polemizuje se o tom, že Sobhraj se nechal chytit záměrně, aby byl odsouzen, dokud nebudou jeho vraždy z Thajska promlčeny. V roce 1997 se nakonec dostal na svobodu a odcestoval do Paříže.
„Cítím se skvěle. První věc, kterou cestou k francouzskému velvyslanectví udělám, je, že se zastavím a pomodlím,“ řekl krátce po propuštění. Charles Sobhraj se otevřel světu a chtěl na svém jménu vydělat. Podle BBCprodal práva na zpracování svého životního příběhu v podobě filmu a knihy za zhruba 15 milionů dolarů. Kromě toho si nechával platit i za rozhovory, které novináře vyšly na přibližně 5 000 dolarů.
V roce 2003 však udělal obrovskou chybu. Z pohodlí Paříže se vrátil do Nepálu, kde po něm stále pátraly úřady. Přesněji, zdržoval se v hlavním městě Káthmándú, kde ho poznal jeden z novinářů. Neopatrného Charlese Sobhraje tehdy zadrželi policisté a soud mu rok nato za vraždu turistky Connie Jo Bronzich z roku 1975 vyměřil doživotní trest.
Při jeho odsouzení hrál velkou roli diplomat Herman Knippenberg a jeho žena Angela, kteří po sériovém vrahovi Charlesi Sobhrajovi dlouhá léta pátrali a vyšetřovatelům poskytli mnoho nedocenitelných důkazů. V roce 2014 Charlese Sobhraje odsoudili i za vraždu kanadského turisty Laurenta Carriera, který byl přítelem první oběti. Těla obou obětí byla údajně opakovaně probodnuta a později spálena, napsalFirst Spot. Odsouzený Charles Sobhraj vinu odmítal.
„Byla jsem velmi šťastná, když Sobhraje znovu zatkli, ale myslím si, že má ve vězení velmi útulný život, a zdá se, že je tam šťastný. Protože jak by mohl přežít venku? Jediné, co zná, je braní drog a zabíjení,“ tvrdí Angela Kane.
Vrah s přezdívkou Bikini Killer neztratil ani ve vyšším věku nic ze svého šarmu. Svědčí o tom i zásnuby s 20letou Nihitou Biswas, dcerou jeho advokáta, se kterou se dal dohromady ve svých 64 letech, píše Express.
Nihita věří, že Charles Sobhraj je nevinný, a kvůli svému vztah s odsouzeným vrahem si způsobila problémy. Lidé jí začali vyhrožovat, že pokud nezruší zásnuby, unesou ji a budou mučit. Nihita se však nenechala zastrašit a podle některých zdrojů od roku 2008 tvoří s Charlesem Sobhrajem manželský pár, což však nepálské úřady popřely.
Když se však Nihita objevila v jedné z epizod indické show Bigg Boss, řekla, že nemá co skrývat a je hrdá na to, že Charles Sobhraj je jejím manželem. V rozhovoru pro agenturu AP uvedla, že její partner se stará o své okolí a každým dnem ho miluje stále více.
Počet obětí Charlese Sobhraje není do dnešního dne jistý. Podle různých odhadů prý stojí za 12 až 24 vraždami. Ty údajně spáchal na území Francie, Řecka, Turecka, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Nepálu, Indie, Thajska a Malajsie.
Podle Toronto Sun se ho novinář Richard Neville při psaní knihy zeptal, proč se lidé stávají vrahy. Charles Sobhraj mu na to odpověděl: „Buď mají příliš mnoho pocitů a nedokáží se ovládat, nebo nemají žádné. Je to jeden z těchto dvou případů.“ Otázkou zůstává, do které kategorie patří Bikini Killer.