Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Syndrom vlkodlaka: Lék na onemocnění způsobující extrémní ochlupení do dnešního dne neexistuje.
Genetická odchylka, nebo plod ženy a medvěda? Možnost číslo jedna je správná. Falešnou verzi se však extrémně zarostlý Rus Adrian Jeftichew snažil v 19. století podsouvat divákům. Chtěl je totiž uchvátit. Publikum v Rusku a v mnoha částech Evropy ho zbožňovalo, ale větší slávu než neustále alkoholem opojený Adrian si získal jeho syn Fedor.
Už v 14 letech doplul k břehům USA a lidé jednoduše jásali. Fanoušci milovali jeho vřelý přístup a interakci s publikem, se kterým často komunikoval v jejich jazyce. Vypadal jako zvíře, občas si dokonce zavrčel či zaštěkal, ale pyšnil se vysokou inteligencí.
V tomto článku si přečteš:
Jakým onemocněním Fedor s Adrianem trpěli
V čem se Fedor lišil od svého otce
Jak novináři reagovali na „divocha z lesů“
Kolik si dokázal vystoupeními vydělat
Otec medvěd? Vynikající promo!
Fedor Jeftichew se od malička podobal na svého otce Adriana. Jejich obličeje pokrývalo husté ochlupení, kvůli kterému lidem připomínali vlkodlaky. Tuto genetickou vadu Adrian prý zdědil po svém otci medvědovi, se kterým jeho matka, prostá dívka z ruské vesnice, udržovala milenecký poměr.
Tedy tak alespoň zněla pověra, kterou o sobě Adrian rozšiřoval kvůli větší popularitě. Jan Bondeson ve své knize The Two-headed Boy, and Other Medical Marvels (viz strana 19) uvádí, že Adrian vymyšlenou historku považoval za skvělou reklamu – a měl pravdu. Lidé jí sice nemuseli vůbec věřit, ale určitě ihned upoutala jejich pozornost.
Ve skutečnosti však Adrian i jeho syn Fedor trpěli tzv. hypertrichózou, kvůli které jim na neobvyklých místech, včetně obličeje, narostlo mimořádně husté ochlupení. Konkrétněji šlo o raritní druh hypertrichózy s názvem Ambrasův syndrom, kterému se příznačně říká i Syndrom vlkodlaka.
Navzdory pokroku ve vědě je vlkodlačí syndrom do dnešního dne neléčitelný. Lidé trpící touto genetickou poruchou se s ní proto musí naučit žít, nebo jsou odkázáni například na pravidelné depilace či jiné způsoby odstraňování nadměrného ochlupení. Health Line informuje, že permanentního odstranění chlupů lze dosáhnout elektrolýzou a laserovou chirurgií.
Fedor to dotáhl dál než jeho otec alkoholik
Fedor Jeftichew se narodil v roce 1868 v Petrohradě a s otcem Adrianem se pokoušeli svůj odlišný vzhled využít prostřednictvím vystoupení, za která si lidé rádi zaplatili. Adrian se proslavil přezdívkou Divoký muž z Kostromského lesa (Wild Man from Kostroma Forest) a Fedorovi v pozdějším období říkali Jo-Jo, člověk s tváří psa (Jo-Jo the Dog-Faced Human).
I když Fedor a Adrian vypadali stejně, v různých ohledech se značně lišili. Portál STSTW Media uvádí, že zatímco Adrian působil na lidi hrubě, Fedora si kvůli jeho vřelé povaze snadno oblíbili. Z Adriana se stal navíc během života těžký alkoholik. Při svém turné po Evropě prý řekl, že se na jeho konci vrátí do rodné vesnice v Rusku a všechny peníze propije.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
V čem se změnil Fedorův život po smrti jeho otce
Jak Fedor bojoval proti označení „freak“
Jak se zachoval Fedor, když novináři ohmatávali jeho ochlupení
Existuje ale také verze, podle níž nakonec peníze utratil za to, aby se duchovní za něj a Fedora modlili. Jistý čas totiž jejich genetickou poruchu vnímal jako prokletí za hříchy. O duchovní záležitosti se sice zajímal, ale jeho špatný zdravotní stav ho zjevně příliš netrápil. Podle francouzského doktora E. B. Perrina, který ho vyšetřoval, trpěl pokročilou cirhózou jater.
Perrin tvrdil, že Adrian pije vodku ke každému jídlu, dokonce i ke snídani. Pitím si přivodil zdravotní potíže, kterým nakonec někdy po roce 1874 podlehl. Další doktoři při zkoumání dvojice otce a syna zaznamenali, že Adrian měl pouze pět zubů, přičemž jeho syn Fedor měl čtyři, informuje The Vintage News.
Za svého života Adrian nepatřil právě mezi nejinteligentnější umělce, a tak se mu nepodařilo naučit se žádný cizí jazyk. I v tomto ohledu se lišil od svého syna Fedora, který s publikem rád komunikoval v jejich rodném jazyce. Už ve 14 letech uměl německy. Později se navíc naučil částečně mluvit anglicky i francouzsky.
Novináři měli strach, že je pohryže
Po Adrianově smrti přidělili Fedorovi jako opatrovníka muže jménem Nicholas Forster. Zlom pro chlapce přišel v roce 1884, kdy ho Nicholas vzal do Anglie. Tehdy si ho všiml jeden z agentů slavného showmana P. T. Barnuma, který mu nabídl práci. 16letý Fedor z dalekého Ruska se tedy poprvé v životě dostal do USA.
Na tiskové konferenci zarostlého chlapce představili jako „nejobdivuhodnější přírůstek ve sbírce P. T. Barnuma za posledních 50 let“. Na toto tvrzení navázal i The New York Herald (strana 25), který ho popsal jako „nejneobyčejnější a nejzajímavější kuriozitu, která se kdy dostala k těmto břehům“.
Před novináři se Fedor oblékl do ruské uniformy. Ta měla vytvořit kontrast k jeho „nelidské“ tváři divocha. Později se v této uniformě nechal zvěčnit na několika fotografiích. Jak to již u showmana P. T. Barnumana bývalo běžné, o svých nových „přírůstcích“ si vytvořil fiktivní příběh, který měl nalákat davy. Podle něj našel Fedora v Kostromském lese lovec, který se ho rozhodl vzít do civilizace. Fedorův otec byl už ale dospělý a na civilizaci příliš divoký, a tak ho zastřelil.
Barnum dále tvrdil, že když se Fedor cítí rozrušeně, štěká a vrčí. Právě u Barnuma tedy Fedor získal v úvodu článku zmíněnou přezdívku Jo-Jo, člověk s tváří psa (Jo-Jo the Dog-Faced Human). Novináři na tiskovce měli pochopitelně strach, ale zároveň je Fedor fascinoval. Zeptali se tedy, zda se mohou k Fedorovi přiblížit, aniž by jim hrozilo, že jejich pokouše.
Když je P. T. Barnum ujistil, že se jim nic nestane, všichni si přišli osahat Fedorovo ochlupení na tváři. Chtěli se ujistit, že je pravé. I když mohl Fedor v dané chvíli cítit nepohodlně, k novinářům se nadále choval velmi zdvořile. Navzdory své vysoké inteligenci si na pódiu někdy hrál na zaostalého polovičního člověka a polovičního psa, který štěkal a lízal kosti. Zkrátka dělal to, co diváky bavilo.
Jak píše portál Side Show World, Fedor svého času patřil mezi nejlépe placené vystupující „příšery“. V roce 1886 si podle Priceonomics dokázal za týden přijít na zhruba 500 dolarů – v přepočtu na současnost asi 11 400 dolarů. V daném období v rámci freak shows lépe vydělávala pouze dvojčata Millie a Christine McKoy a nejmenší žena na světě Lucia Zarate.
Fedor se pravidelně dostával do styku s něžným pohlavím, ale o jeho milostném životě se toho příliš mnoho neví. Podle některých zdrojů si během vystoupení v roce 1886 údajně vzal za ženu dívku s přezdívkou Kee-Boo, která také trpěla Syndromem vlkodlaka.
Důkazy o jejich svatbě jsou ale sporné. Z historických záznamů si nemůžeme být jisti, zda s Kee-Boo nebo jinou ženou zplodil dítě. Pokud by však nějaké měli, je téměř jisté, že by o něm dobové noviny napsaly článek. Oficiálně tedy za sebou nezanechal žádné potomky.
Vystupující s genetickými poruchami se tehdy označovali jako „příšery“ – „freaks“. Mnozí z nich, včetně Fedora, ale s takovým pojmenováním nesouhlasili. Jane Goodall v knize Performance and Evolution in the Age of Darwin: Out of the Natural Order píše, že se Fedor v roce 1898 spolu s dalšími vystupujícími pokusil protestovat proti označení „freaks“.
Společně se jim podařilo vybojovat zákonné právo na to, aby je označovali za „prodigies“ (fenomény). Vystupování se věnoval celý svůj život a během řeckého turné v roce 1904 zemřel na zápal plic. Hudební tvorbou si Fedora připomněla v 60. letech zpěvačka Annett Funicello, která vydala skladbu Jo-Jo the Dog-Faced Boy. Na Fedora ve své písni Dog Face Boy odkazovala i legendární britská kapela Lemmyho Kilmistera Motörhead.