Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nezdar osudu proměnili ve svůj prospěch, v USA se z nich stali zámožní páni.
První siamská dvojčata Chang a Eng ohromovala publikum svým vzezřením a kousky. Neméně pozoruhodný byl ale i jejich život, za který stihli zplodit a vychovat 21 dětí. Vystoupení v Evropě či v USA z nich udělala boháče. Vlastnili farmu, na níž pracovalo nejméně 18 otroků. V mládí, kdy je matka prodala za 500 dolarů, to s nimi ale nevypadalo moc růžově.
Proč chtěli Changa a Enga lidé z jejich okolí zabít
Jak reagovali Američané na sňatky bratrů
Jaký měli Chang a Eng sexuální život
Jak si bratři „vystřelili“ z jednookého muže
Zda bratři pociťovali bolest toho druhého
Po narození je chtěli zabít
Bratři Chang a Eng Bunkerovi narození v roce 1811 v Siamu (současné Thajsko) byli nerozlučnou dvojicí, a to doslova. Jejich těla se spojovala v oblasti mezi břichem a hrudníkem. Z medicínského hlediska jde o diagnózu s názvem xiphopagus. Yunte Huang, profesor americké literatury a autor knihy o bratrech s názvem Inseparable: The Original Siamese Twins And Their Rendezvous With American History, v podcastu Fresh Air řekl, že je spojoval přibližně deseticentimetrový úsek (detailně ho můžeš vidět na sádrovém odlitku).
Ten se postupem času zvětšil na 14 centimetrů. V dospělosti společně vážili asi 100 kilogramů. Navzdory propojení jejich těl se každému z nich vyvinuly samostatně téměř všechny orgány. Výjimkou byla játra, která měli společná. Ta jsou v současnosti vystavena v muzeu medicíny Mutter Museum ve Filadelfii.
Jejich narození někteří místní vnímali jako špatné znamení. „Mysleli si, že přinesou smůlu. Někteří č lidé z komunity je chtěli zabít, matka je ale ochránila. Další je chtěli rozdělit a přišli s nápady, jako pověsit je na drát, který by je pomalu protnul,“ cituje slova Changova pravnuka Jima Haynese ABC Radio National.
Právě ze Siamu, rodné země bratří Bunkerových, vzešlo pojmenování siamská dvojčata, které označuje sourozence spojené tělem. I proto můžeme tvrdit, že byli prvními siamskými dvojčaty na světě – alespoň co se jejich pojmenování týče. Ve skutečnosti totiž historie zná hned několik tělem propojených dvojčat, která se narodila dávno před Bunkerovými.
Sto let před nimi například v Maďarsku žily dvě dívky jménem Ilona a Judit Gófitz (1701–1723). Ty vyrůstaly kousek od nynějších hranic Slovenska (prohlédni si mapu níže), ve městě Szőny. Podobných případů spojených dvojčat bylo mnohem víc. Nikdo před Bunkerovými se ale neproslavil tak jako oni.
Matka své syny prodala za 500 dolarů
Doktorka Alice Dreger, autorka knihy One of Us: Conjoined Twins and the Future of Normal tvrdí, že spojená dvojčata se většinou nechtějí rozdělit. Z jistého úhlu pohledu se prý cítí díky své biologické anomálii „nadřazeně“. Jako příklad uvedla Changa a Enga, kteří se domnívali, že pro jejich spojení mají dvojnásobnou sílu a dvojnásobnou vůli.
Dvojčata Bunkerova už v mládí dokázala společně běžet, plavat či veslovat. Počátkem 19. století je v Siamu objevil obchodník Robert Hunter, kterému ihned učarovala. S vizí zbohatnutí se rozhodl bratry od jejich matky odkoupit za 500 dolarů. Otec Changa a Enga jako hlava rodiny krátce předtím zemřel a jejich matka si bohužel nemohla dovolit vychovávat všechny děti sama.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč je matka prodala obchodníkovi
Zda bratři cítili chuť jídla, které jeden z nich jedl
Kromě nich měla totiž na starosti ještě několik hladových krků. Možná doufala, že jim takto zajistí lepší život. I proto bratři nesnášeli řeči o tom, že je matka prodala do otroctví. Povolení matky vyslat syny do světa ale musel dodatečně odsouhlasit místní král Rama III.
Toho obchodník Hunter společně s jeho kamarádem kapitánem Abelem Coffinem prostřednictvím úplatku a sladkých řečí o tom, jak dvojčata proslaví Siam, nakonec přesvědčili. Nebylo to ale snadné a nátlak na krále trval roky. Rama III chlapce totiž měl rád a dokonce z nich udělal své vyslance. Do Siamu se bratři po odchodu s Hunterem nikdy nevrátili. Ani sám spisovatel Yunte Huang, který o nich napsal knihu, netuší, proč je tomu tak.
Zaměstnavatel bratry pořádně sdíral
S obchodníkem Hunterem vystupovali přibližně od svých 17 let. Lidem v podstatě stačilo, aby na ně přihlíželi a o show bylo postaráno. Kromě toho ale diváky dokázali zaujmout nacvičenými salty. Uchvácení lidé si také rádi zaplatili za to, aby se jich mohli ptát na otázky typu, jak dokáží s takovou biologickou abnormalitou vůbec fungovat.
Podle autora knihy Inseparable Yunte Huanga dokázali perfektně pobavit publikum. Při jednom vystoupení spatřili, že jejich číslo sleduje muž s jedním okem, kterému dali lístek s poloviční slevou. Odůvodnili to tím, že má s jedním okem z vystoupení pouze poloviční zážitek. Na jejich představení v Anglii a USA se přišlo dohromady podívat zhruba 300 000 lidí, uvádí ABC Radio National.
Podle knihy Conjoined Twins: An Historical, Biological and Ethical Issues Encyclopedia (strana 24) od autorky Christine Quigley zaměstnavatel bratrům vyplácel 10 dolarů měsíčně a po dvou letech 50 dolarů. Podle Daily Mail vystupovali 6 dní v týdnu. Panuje proto obecná shoda, že Changa a Enga zneužíval jako otroky.
Během vystupování s Hunterem si toho moc nevydělali, ale určitě upoutali pozornost – mimo jiné pozornost žen. I když bratři nevypadali fyzicky moc přitažlivě, ženy k nim něco táhlo. Dokazuje to nejen jejich pozdější manželství, ale také rozhodnutí francouzských úřadů, které v roce 1831 nechtěly bratry pustit do země. Bály se prý, že by příliš zaujali francouzské ženy.
Nejvíce ale fascinovali lékaře, kteří je se zájmem prohlíželi. V knize The Lives of Chang & Eng: Siam's Twins in Nineteenth-Century America autor Joseph Andrew Orser popisuje, jak jeden z doktorů zkoumal jejich citlivost na bolest. Pícháním jehel do jejich těla přišel na to, že v oblasti, která je spojovala, cítí bolest oba.
Stačilo ale vpichy směřovat několik centimetrů vpravo či vlevo a bolest už pociťoval pouze jeden z bratrů. Co se týče chuťových buněk, pokud Chang cítil na jazyku kyselou chuť, zároveň ji pocítil i Eng. Sluch propojený neměli. Robert Bogdan v knize Freak Show: Presenting Human Oddity for Amusement and Profit (viz strana 296) píše, že v 19. století byli Eng a Chang nejstudovanějšími lidským bytostmi.
4 roky po spolupráci s obchodníkem Hunterem, ve věku 21 let, se od něj odpoutali a najali si vlastního manažera. Díky tomuto kroku si do roku 1839, kdy si dali od vystupování pauzu, našetřili spoustu peněz.
Jako američtí občané si ve městě Wilkesboro (Severní Karolína, USA) koupili vlastní farmu, na níž do roku 1850 pracovalo přinejmenším 18 otroků. Většinou si prý kupovali mladé chlapce a dívky, u kterých se snižovalo riziko, že jednoho dne utečou.
Z bývalých otroků zneužívaných zaměstnavatelem se tedy paradoxně stali otrokáři. V tomto období žili zejména z pěstování tabáku. Mladým a bohatým panům však chyběla po boku žena.
28letý Chang přesvědčil svého bratra Enga, aby se začali setkávat se sestrami Adelaide a Sarah Yatesovými. První z jmenovaných žen se totiž Changovi zamlouvala, a tak si ji v roce 1843 vzal za ženu. Jeho příkladem šel Eng, který si vzal Sarah. Ten ji prý respektoval, ale nikdy nemiloval.
Američané nechtěli, aby si dívky vzaly „monstra“ ze Siamu
Reakce místních Američanů na sebe nenechaly dlouho čekat. Ještě předtím, než došlo k sňatku, skupina mužů Davidu Yatesovi, otci Adelaide a Sarah, rozbila okna. Další obyvatelé mu vyhrožovali, že pokud dovolí, aby si jeho dcery vzaly tyto „příšery“, spálí mu celou úrodu. Otci sester prý nevadilo, že jejich muži měla být siamská dvojčata, těžko ale snášel, že byli Asiaté.
Nakonec ale dostali jeho požehnání. Doktorka Alice Dreger tvrdí, že šlo o jeden z prvních amerických sňatků, kdy si muži asijského původu vzali ženy s kořeny v Evropě. Na jihu USA, kde tehdy vzkvétal rasismus, to můžeme považovat za opravdu netradiční výjimku. Bratři ale patřili mezi bohaté a relativně respektované křesťany, a tak jim partnerství s Adelaide a Sarah nakonec „prošlo“.
Navzdory biologické anomálii měli Chang a Eng uspokojivý sexuální život, společně se sestrami totiž zplodili 21 dětí (mezi jejich v současnosti více než 1 500 potomků patří i držitelka Pulitzerovy ceny Caroline Shaw). Chang byl otcem deseti dětí a Eng jedenácti. Žádné děti nebyly siamskými dvojčaty, dvě se však narodily jako neslyšící.
Sexuální život siamských dvojčat
Předpokládá se, že pokud měl jeden z bratrů pohlavní styk, druhý z nich se pokusil být „duchem nepřítomný“. Buď si jednoduše zdřímnul, nebo četl knihu. Tuto techniku specifickou pro siamská dvojčata podle autora knihy Inseprable Yunte Huanga proslavily zejména sestry Daisy a Violet Hilton. S jeho teorií souhlasí i doktorka Alice Dreger, autorka One of Us: Conjoined Twins and the Future of Normal.
Život ve čtveřici ve společné domácnosti a posteli ale začal jejich manželkám vadit. Vyžadovaly, aby každá z nich měla svůj vlastní dům, který by jim zajistil soukromí. Problém však spočíval v tom, že zatímco sestry Yatesovo mohly žít odděleně, bratři Bunkerovi museli chodit všude spolu.
Se ženami se tedy dohodli, že 3 dny stráví Chang s Adelaide a další tři dny Eng se Sarah. Pochopitelně, ideální by bylo, aby doktoři dvojčata oddělili pomocí operace. Po ní Chang a Eng dlouhou dobu toužili. Lékaři jim však řekli, že takový zákrok považují za riskantní. Jejich partnerky je přesvědčily, ať to nedělají. Bály se o jejich životy a tvrdily jim, že je akceptují takové, jací jsou.
Když se jim narodily první děti, Chang a Eng je vzali s sebou na turné do Británie. K postupnému návratu na pódia je donutila i špatná finanční situace, která nastala v roce 1865 po konci Americké občanské války. Čím více dětí měli, tím složitěji je mohli všechny živit. Během představení s dětmi se nejednou setkávali s opovržením.
Mnozí lidé nechtěli akceptovat, že taková odchylka přírody skutečně může zplodit a vychovávat děti. V říjnu 1860 podepsali smlouvu se známým showman PT Barnumem a měsíc vystupovali v jeho Barnum's American Museum. V jeho muzeu vystupovala například i čtyřnohá Myrtle z Texasu.
V roce 1870 dostal Chang mrtvici, která ho částečně ochromila. Bratři si proto svázali Changovu chromou nohu s Engovou zdravou a pomocí berlí se dokázali nadále pohybovat. Nebylo to však snadné. All that's interesting informuje, že Chang začal v tomto období stále více popíjet alkohol. Vzhledem k problémům s chromým Changeem bratři opět zvažovali, že požádají lékaře o operaci. Chang se pro Enga stal tělesnou i zdravotní zátěží. K operaci ale nedošlo.
Eng svého bratra „táhl“ další 4 roky, 17. ledna 1874 Chang zemřel. Příčinou prý byla mozková krevní sraženina. Když lékař Engovi potvrdil, že jeho bratr skonal, údajně prohlásil: „V tom případě odcházím také.“ A tak se i stalo. Začal mít velké bolesti a během následujících zhruba 2 a půl hodin zemřel. Důvodem mělo být údajně to, že ztrátu svého bratra Eng psychicky neunesl. Lékařsky ověřenou příčinu ale neznáme.