Nezdar osudu proměnili ve svůj prospěch, v USA se z nich stali zámožní páni.
První siamská dvojčata Chang a Eng ohromovala publikum svým vzezřením a kousky. Neméně pozoruhodný byl ale i jejich život, za který stihli zplodit a vychovat 21 dětí. Vystoupení v Evropě či v USA z nich udělala boháče. Vlastnili farmu, na níž pracovalo nejméně 18 otroků. V mládí, kdy je matka prodala za 500 dolarů, to s nimi ale nevypadalo moc růžově.
- Proč chtěli Changa a Enga lidé z jejich okolí zabít
- Jak reagovali Američané na sňatky bratrů
- Jaký měli Chang a Eng sexuální život
- Jak si bratři „vystřelili“ z jednookého muže
- Zda bratři pociťovali bolest toho druhého
Po narození je chtěli zabít
Bratři Chang a Eng Bunkerovi narození v roce 1811 v Siamu (současné Thajsko) byli nerozlučnou dvojicí, a to doslova. Jejich těla se spojovala v oblasti mezi břichem a hrudníkem. Z medicínského hlediska jde o diagnózu s názvem xiphopagus. Yunte Huang, profesor americké literatury a autor knihy o bratrech s názvem Inseparable: The Original Siamese Twins And Their Rendezvous With American History, v podcastu Fresh Air řekl, že je spojoval přibližně deseticentimetrový úsek (detailně ho můžeš vidět na sádrovém odlitku).
Ten se postupem času zvětšil na 14 centimetrů. V dospělosti společně vážili asi 100 kilogramů. Navzdory propojení jejich těl se každému z nich vyvinuly samostatně téměř všechny orgány. Výjimkou byla játra, která měli společná. Ta jsou v současnosti vystavena v muzeu medicíny Mutter Museum ve Filadelfii.
Jejich narození někteří místní vnímali jako špatné znamení. „Mysleli si, že přinesou smůlu. Někteří č lidé z komunity je chtěli zabít, matka je ale ochránila. Další je chtěli rozdělit a přišli s nápady, jako pověsit je na drát, který by je pomalu protnul,“ cituje slova Changova pravnuka Jima Haynese ABC Radio National.
První siamská dvojčata
Právě ze Siamu, rodné země bratří Bunkerových, vzešlo pojmenování siamská dvojčata, které označuje sourozence spojené tělem. I proto můžeme tvrdit, že byli prvními siamskými dvojčaty na světě – alespoň co se jejich pojmenování týče. Ve skutečnosti totiž historie zná hned několik tělem propojených dvojčat, která se narodila dávno před Bunkerovými.
Sto let před nimi například v Maďarsku žily dvě dívky jménem Ilona a Judit Gófitz (1701–1723). Ty vyrůstaly kousek od nynějších hranic Slovenska (prohlédni si mapu níže), ve městě Szőny. Podobných případů spojených dvojčat bylo mnohem víc. Nikdo před Bunkerovými se ale neproslavil tak jako oni.
Matka své syny prodala za 500 dolarů
Doktorka Alice Dreger, autorka knihy One of Us: Conjoined Twins and the Future of Normal tvrdí, že spojená dvojčata se většinou nechtějí rozdělit. Z jistého úhlu pohledu se prý cítí díky své biologické anomálii „nadřazeně“. Jako příklad uvedla Changa a Enga, kteří se domnívali, že pro jejich spojení mají dvojnásobnou sílu a dvojnásobnou vůli.
Dvojčata Bunkerova už v mládí dokázala společně běžet, plavat či veslovat. Počátkem 19. století je v Siamu objevil obchodník Robert Hunter, kterému ihned učarovala. S vizí zbohatnutí se rozhodl bratry od jejich matky odkoupit za 500 dolarů. Otec Changa a Enga jako hlava rodiny krátce předtím zemřel a jejich matka si bohužel nemohla dovolit vychovávat všechny děti sama.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Proč je matka prodala obchodníkovi
- Zda bratři cítili chuť jídla, které jeden z nich jedl
- Jak si rozdělili čas trávený s manželkami
- Podle čeho si vybírali otroky
- Jak reagoval Eng na smrt svého bratra