Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Šlo pouze o dobře promyšlenou iluzi?
Představ si, že ti do těla bodnou meč, přesto nekrvácíš a necítíš bolest. Se zbraní zapíchnutou v těle se navíc dokážeš bez problémů procházet. Holanďan s pseudonymem Mirin Dajo takovými kousky skutečně uchvacoval davy.
Jeho asistent mu na pódiu zabodl do těla zbraň a diváci sledující tuto show oněměli... a někteří i omdleli. Rodák z Holandska o sobě tvrdil, že je nezranitelný, za což prý vděčil daru od Boha. Při posledním bláznivém pokusu, kdy spolkl ocelovou jehlu, však přišel o život. I jeho „nezranitelnost“ tedy měla své hranice.
V tomto článku si přečteš:
Co všechno prý dokázal Mirin Dajo přežít
Jak je možné, že mu jeho asistent bezbolestně propíchl tělo
Kdo patřil do záhadného seskupení Trinity
Jak na Mirina Daja vzpomínají v archivních vydáních magazínů ze 40. let 20. století
Proč proti Trinity zasáhla policie
Probodli mu tělo a prostřelili lebku, tvrdil
„Nejsem žádný umělec, ale prorok. Pokud věříte v Boha, dokáže vůlí ovládnout své tělo. Lidé by mi nevěřili, kdybych o tom začal mluvit. Ale jak uvidí mou nezranitelnost, tak mi uvěří,“ cituje Time projev Mirina Daja z roku 1947.
Zatímco asistent jménem Johann de Groot probodával Mirina Daja, samozvaný „prorok“ bez jakéhokoli výrazného zájmu přihlížel na to, jak jeho hrudí prochází dlouhý ostrý předmět. Probodnutý Mirin Dajo působil dojmem, jako kdyby se nic nestalo, a klidně si vykračoval po pódiu. Při jednom vystoupení asistent Mirina Daja dokonce do jeho těla vložil malé trubice, přes které pustil vodu, a z proroka se tak stala bizarní „lidská fontána“.
Magazín Life napsal, že muži a ženy během jeho představení omdlévali a v jistém případě jeden člověk z publika dostal údajně infarkt. Pokud Mirin Dajo vystupoval v barech, číšnice před jeho vystoupením raději požádaly hosty, aby zaplatili, píše Time. Udělaly tak preventivně z důvodu, kdyby někdo z nich opravdu omdlel. Při vystoupeních Mirina Daja to tedy zjevně nebylo nic netradičního.
„Moje nezranitelnost byla testována žhavým železem, vroucí vodou a bodnutím do hrudi. Dvakrát mě střelili do hlavy ze vzdálenosti půl metru,“ tvrdil před davem lidí tajemný prorok. Divákům přitom ukázal dvojici jizev uprostřed čela a nad pravým okem, které údajně pocházely ze střelby. Reportéři se proto Daja ptali, zda je nesmrtelný. „Ne, pouze nezranitelný. Zemřu, když moje úloha na tomto světě skončí,“odpověděl jim.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč se Mirin Dajo považoval za proroka
Co chtěl vzkázat lidstvu
Jakými schopnostmi se chlubil
Co zjistili lékaři po přezkoumání jeho těla
Z jakého důvodu svému asistentovi zakázal, aby mu pomáhal při posledním pokusu
Jméno Mirin Dajo je pseudonym Holanďana Arnolda Gerrita Henskese, rodáka z Rotterdamu narozeného v roce 1912, uvádí Der Spiegel. Umělci ve freak shows lidi nejčastěji udivovali svým vzhledem – vzrůstem obrů, nadměrným počtem nohou či výrazně zarostlou tváří. Mirin Dajo však vypadal jako zcela běžný člověk, který by se velmi snadno ztratil v davu lidí.
Jeho výjimečnost spočívala v tom, že si do svého těla dokázal zabodnout předměty, aniž by se zranil. Svou údajnou nezranitelnost si prý uvědomil ve 33 letech, zanechal původní práce a začal vystupovat před diváky.
Při vystoupeních se nejčastěji nechal probodnout zhruba 71centimetrovým mečem. Kvůli svým kouskům si Mirin Dajo vysloužil přezdívku The Human Pincushion (Lidský jehelníček). Kromě toho při prvních vystoupeních pojídal kousky skla či žiletky.
Podle vydání magazínu Life z listopadu 1947 (viz strana 103) vystupoval Mirin Dajo ve 40. letech minulého století se seskupením s názvem Trinity. Do něj patřil hypnotizér Hylke Otter a asistent jménem Johann de Groot, který dříve pracoval jako řezník, a tak měl zkušenosti s anatomií svalů.
Doktoři, kteří později sledovali jejich představení, řekli, že určitě musí dobře znát anatomii lidského těla, jinak by neuměl odhadnout, jak má Mirina Daja bodnout. Před Johannem de Grootem Mirinu Dajovi pomáhali různí asistenti, ale nakonec si kvůli velké oddanosti ponechal pouze Johanna.
De Groot o Dajovi tvrdil, že dokáže telepaticky komunikovat s jinými lidmi a léčit je pouhým dotykem. Doktor, který na takovou „léčbu“ přihlížel, však tvrdil, že šlo pouze o autosugesci, kterou v medicíně dobře znají.
Jejich vystoupení neproběhla pokaždé podle představ a v jednom případě během vystoupení ve švýcarském Curychu proti Trinity zasáhla i policie. Představení ukončili poté, co se Mirin Dajo na pódiu zhroutil na zem a lidé začali panikařit. Při jiném z dalších představení se měla stát nehoda, po níž švýcarské úřady zakázaly seskupení Trinity vystupovat.
Boží posel?
V Holandsku se začaly o Mirinu Dajovi kvůli jeho neobyčejným schopnostem šířit zvěsti o tom, že se dostal do koncentračního tábora, ve kterém do něj nacisté stříleli kulometem. Tento výmysl však Mirin Dajo popřel a řekl, že v koncentračním táboře ani nikdy nebyl.
Mirin Dajo nechtěl svým vystupováním pouze šokovat a vydělávat peníze. Kromě toho se pokoušel taky lidi přesvědčit, aby zanevřeli na své materialistické postoje a začali věřit ve vyšší sílu. Právě svou nezranitelnost prezentoval jako důkaz existence Boha.
Materialismus dle jeho názoru vedl k válkám a Mirin Dajo vyzýval k míru. Z jazyka esperanta si zvolil svou přezdívku Mirin Dajo, což v překladu znamená úžasný nebo zázračný. Mirin Dajo měl pocit, že právě přes společný jazyk esperanto by mohl sjednotit svět, ve kterém existovalo příliš mnoho rozdílů a mezilidských bariér.
Podvod, nebo realita?
Mirin tvrdil, že ho techniku s probodnutím těla naučili hinduističtí fakíři, ale ve skutečnosti během svého života nikdy nenavštívil Indii, uvádí History Daily. Při podobných představeních však bylo zcela běžné, pokud si umělci nebo jejich manažeři vymýšleli působivé historky jen proto, aby přitáhli co nejvíce diváků.
Jelikož se našli lidé, kteří Mirina Daja považovali za podvodníka, umělec (nebo podle jeho slov prorok) se nechal vyšetřit několika lékaři. Ti pomocí rentgenu potvrdili, že meč opravdu prošel jeho tělem. Nezpůsobil přitom vnější ani vnitřní krvácení.
Mirina Daja zkoumali doktoři v Curychu, Bernu či v Basileji. V posledním z jmenovaných míst nechal lékaře, aby ho probodli místo jeho asistenta. Jak je možné, že Mirin Dej při bodnutí mečem nekrvácel a necítil žádnou bolest?
Vědci mají teorii o tom, že si Mirin Dajo v průběhu let pravidelně bodal do svého těla meč, čímž v určitých místech vytvořil jizvové kanálky, přes které následně mohl procházet s mečem. Doktorka Jennifer Saw uvedla, že jde o takzvané píštěle. „Nemyslím si, že to je magie, ale věda. Podle mého názoru je to z medicínského hlediska možné,“ řekla.
Podobným způsobem, ale ve výrazně menší měřítku, si lidé například pro nošení náušnic propichují uši. Asistenti Mirina Daja mu tedy pravděpodobně nejprve zabodli do těla meč jen na několik centimetrů a vytáhli ho ven, aby se rána zahojila.
Následně v pravidelných intervalech zacházeli s mečem hlouběji a hlouběji. „To vysvětluje, proč je meč vždy vložen do stejných míst stejným pomocníkem,“ cituje výsledky vědeckého zkoumání vypravěč z archivních záběrů z roku 1940.
V magazínu Life vyzvedli opodstatnění Dajova asistenta, který musel mít bodnutí důkladně nacvičené. V případě neopatrného zacházení se zbraní totiž mohl Mirina Daja snadno smrtelně zranit. Kromě toho však bylo třeba dávat pozor na infekce. Der Spiegel však píše, že meč se dal velmi snadno udržovat v čistotě, a tak při důkladné údržbě infekce nehrozila.
Na jeho těle bylo několik jizev (fotografie níže), které mohly představovat nepovedené pokusy o probodnutí, při kterých se meč při průchodu tělem například zasekl o kost. Podle těchto vysvětlení tedy Mirin Dajo nebyl nezranitelným. Věděl však, jak využít svou vědomost o bezpečném propichování těla, a tak kolem sebe vytvářel tajemný kult osobnosti.
Částečně nezranitelný, ale určitě ne nesmrtelný
Mirin Dajo se chtěl se svými schopnostmi proslavit po celém světě, což se mu však z důvodu brzkého úmrtí nepodařilo. Ve 40. letech stihl vystupovat pouze v rodném Holandsku a Švýcarsku, a tak na něj svět postupem času zapomněl.
V roce 1948 se Mirin Dajo vrhl na jeden ze svých nejbláznivějších pokusů, ke kterému jej podle jeho slov přinutily vnitřní hlasy. Pokud by Mirin Dajo zůstal při relativně bezpečném propichování těla, můžeme předpokládat, že by se dožil mnohem vyššího věku.
Rozhodl se však, že spolkne 35centimetrovou ocelovou jehlu, uvedl časopis Der Spiegel. Svého asistenta však požádal, aby mu v tomto případě nepomáhal. Pokud by se mu totiž něco stalo, mohl by být spoluodpovědný za jeho smrt.
Věřil, že se dlouhý a ostrý předmět jakýmsi zázrakem v jeho těle rozloží. Ocelová jehla se mu však zasekla v těle, a tak mu ji museli chirurgicky odstranit. Krátce nato Mirin Dajo ve věku 35 let zemřel na prasknutí aorty.