Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. května 2022 17:04
Čas čtení 0:32
Tereza Patočková

Opičí neštovice jsou v 11 zemích Evropy. Odborníci uklidňují, že riziko přenosu je pro veřejnost extrémně nízké

Opičí neštovice jsou v 11 zemích Evropy. Odborníci uklidňují, že riziko přenosu je pro veřejnost extrémně nízké
Zdroj: Flickr/Mrs Daisy/volně k použití
NEWS OPIČÍ NEŠTOVICE
Uložit Uložené

Lidem, kteří přijdou do úzkého kontaktu s nakaženým, se doporučuje 21denní izolace. Mezi příznaky neštovic patří výrazná hrbolatá vyrážka, horečka, bolesti svalů a hlavy.

Opičí neštovice byly zaznamenány v jedenácti zemích Evropy. Odborníci však uklidňují, že riziko nákazy pro širší veřejnost je extrémně nízké. Informaci přinesla WHO.

První případ byl v Evropě zaznamenán 7. května ve Spojeném království, od té doby se nákaza rozšířila ještě do Belgie, Francie, Nizozemska, Švédska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Portugalska a Španělska, kde je zatím zaznamenáno nejvíce případů.

Britský zdravotní úřad (UKHSA) zatím zaznamenal 20 případů opičích neštovic. Šéfka instituce Susan Hopkins doporučila, aby se lidé měli na pozoru, ale zároveň ujistila, že riziko pro veřejnost je extrémně nízké.

Mezi příznaky neštovic patří výrazná hrbolatá vyrážka, horečka, bolesti svalů a hlavy. K přenosu dochází podle odborníků zejména prostřednictvím kapének a je nutný dlouhodobý kontakt. Jiné způsoby přenosu zahrnují například přímý kontakt s tělními tekutinami či infekčními lézemi, ale i nepřímý kontakt například prostřednictvím kontaminovaného oblečení či prádla.

Domů
Sdílet
Diskuse