Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. května 2022 13:25
Čas čtení 0:55
Radim Šlechta

V Česku je již pět případů opičích neštovic. Všechny ze Západoafrické skupiny virů

V Česku je již pět případů opičích neštovic. Všechny ze Západoafrické skupiny virů
Zdroj: Getty Images/Smith Collection/Gado
NEWS OPIČÍ NEŠTOVICE ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Opičí neštovice se šíří i po Česku. Ve čtvrtek testy potvrdily další případy a dohromady je u nás již pět nakažených osob. Všechny osoby mají přitom variantu způsobenou virem za Západoafrické skupiny.

V Česku se vyskytly další tři případy opičích neštovic. Potvrdil to Státní zdravotní ústav. Dohromady je v Česku pět osob, které se opičími neštovicemi nakazily. PCR testy prováděla Národní referenční laboratoř, která nákazu opičími neštovicemi potvrdila. Doposud se u všech případů potvrdilo, že se jedná o neštovice spadající do Západoafrické skupiny virů.

V Česku je momentálně pět známých případů opičích neštovic. Ve všech se jedná o mírnější variantu viru spadajícího do Západoafrické skupiny, v souvislosti s níž se mluví o smrtnosti 1 %. U známých případů to potvrdil PCR test. Vedle Západoafrické skupiny existuje také skupina Konžská, která ale v Evropě doposud nebyla odhalena. V Kongu se objevuje přibližně tisíc případů ročně.

„V krátké době se nám podařilo objednat specifické reagencie nezbytné pro diferenciální PCR diagnostiku, vstříc nám vyšel český výrobce těchto specifických reagencií, takzvaných oligonukleotidů. Touto metodou jsme tedy ve 4 případech ověřili, že virus spadá do skupiny Orthopoxviridae a současně určili, že se jedná o Monkeypoxvirus West African clade. Můžeme proto konstatovat, že ve všech dosud vyšetřovaných případech se jedná o takzvanou Západoafrickou variantu opičích neštovic, která je svým průběhem pro pacienta mírnější,“ potvrdila vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Opičí neštovice se v Česku poprvé objevily v úterý. K typickým příznakům patří horečka, intenzivní bolest hlavy, bolesti svalů, zad, nedostatek energie, zduřelé lymfatické uzliny nebo kožní vyrážka. Tyto příznaky většinou samy odezní během 2–4 týdnů.

Domů
Sdílet
Diskuse