Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
To nejlepší, co diváci a recenzenti viděli na filmovém festivalu v Cannes.
Filmový festival v Cannes je snad nejprestižnějším ze všech. Koná se jednou ročně a letos jeho návštěvníci mohli kromě herce Toma Cruise promujícího blockbuster Top Gun: Maverick se stíhačkami a s helikoptérou, ve které sám přiletěl, vidět i spoustu kvalitních a zajímavých filmů.
V dnešním článku si představíme 10 nejzajímavějších, které se pravděpodobně budou bít o pozice v žebříčcích nejlepších filmů roku. Top 10 jsme vybírali na základě hodnocení recenzentů a diváků, kteří tyto počiny viděli.
Chceš si u nás přečíst více takových výběrů kvalitních filmů, které média ignorují, ačkoli jsou často lepší než většina hollywoodských blockbusterů? V tom případě nás podpoř a staň se členem klubu Refresher+.
1. Triangle of Sadness (režie: Ruben Östlund)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 7,8/10
Délka: 2 h a 22 min.
Švédského režiséra Rubena Östlunda možná znáš jako autora skvělého dramatu Čtverec, se kterým také zazářil právě na festivalu v Cannes. Jeho nejnovější černá komedie se jmenuje Triangle of Sadness a jednu z hlavních rolí v ní hraje Woody Harrelson. Diváci snímek opěvují od začátku festivalu. Koneckonců po skončení promítání mu podle The Independent věnovali osmiminutový potlesk ve stoje.
Östlund komedii připravoval velmi dlouho. Mluví se v ní totiž anglicky, což není jeho rodný jazyk. Bál se, aby vtipy a humor po přeložení do angličtiny neztratily význam, ale nakonec to podle recenzentů zvládl.
Černá komedie vypráví příběh celebritního páru během plavby na luxusním trajektu. Satirický film se podle diváků vysmívá životnímu stylu boháčů, influencerů, ale i absurdním rodovým stereotypům dneška.
2. Close (režie: Lukas Dhont)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 8,6/10
Délka: 1 h 45 min.
Teenageři Rémi (Gustav De Waele) a Leo (Eden Dambrine) jsou kamarády od útlého dětství. Jeden pro druhého jsou „bratrem“, ale to se změní, když se jich spolužáci zeptají, jestli spolu chodí. Leo od sebe začne Rémiho odsouvat. Ten zareaguje způsobem, který zapříčiní velkou tragédii. Zbytek filmu se zaměřuje na Lea, jenž celé měsíce prožívá v tichosti, a divák společně s ním sleduje jeho emoce a touhy, kterým pořádně nerozumí.
3. Aftersun (režie: Charlotte Wells)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 9,3/10
Délka: 1 h 41 min.
Z festivalu v Cannes se ozývají názory diváků, že se jedná o jeden z nejlepších režijních debutů, jaký kdy viděli. Charlotte Wells natočila dojemný a komplexní příběh o 11leté Sophii (herecký debut v podání Francescy Corio), která je na dovolené se svým otcem v 90. letech minulého století.
Příběh začíná jako obraz šťastného dětství, ale divák brzy zjišťuje, že Sophie si vzpomíná na své dětství s tátou a sleduje záběry z videokazet, aby si tak lépe vzpomněla, jaké to bylo ve skutečnosti. S každým dalším záběrem a pohledem do minulosti si uvědomuje, že i když se její otec celou dobu snažil, bojoval přitom se svými vlastními démony.
Režisér skvělého sci-fi Ad Astra natočil osobní drama. I když tomu název nenapovídá, jedná se o příběh o dospívání. Děj zachycuje teenagera Paula, který se po problémech ve škole ocitne na privátní škole, což zařídil jeho dědeček (Anthony Hopkins). Paul se dozvídá o bolestivé minulosti svých židovských předků, a navíc zjistí, že jeho noví spolužáci jsou rasisté.
5. Broker (režie: Hirokazu Koreeda)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 7,2/10
Délka: 2 h a 9 min.
Japonský režisér Hirokazu Koreeda natočil před čtyřmi lety skvělé drama Zloději. Film Broker má navázat na tento úspěch ještě výraznějším, emotivnějším příběhem a lepšími hereckými výkony. Děj zachycuje mladou matku So-young (Lee Ji-eun), která zanechá své novorozené dítě před kostelem.
Vidí to nejen dva detektivové, ale také Dong-soo (Gang Dong-won) a Sang-hyun (hvězda z filmu Parazit – herec Song Kang-ho), kteří pracují jako agenti pro adoptivní firmu. Nabídnou jí pomoc a pokusí se prodat její dítě ilegálně za co nejlepší cenu.
6. Showing Up (režie: Kelly Reichardt)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 9,3/10
Délka: 1 h 48 min.
Kelly Reichardt je uznávaná režisérka, která natočila filmy jako First Cow či Certain Woman. Právě ve druhém jmenovaném hrála herečka Michelle Williams (Venom), která si zahrála i v dramatu Showing Up.
V něm ztvárnila umělkyni, která najde inspiraci během umělecké exhibice. Tento moment může změnit její život i celou kariéru. Kritici na filmu chválili jeho vyvážené použití dramatu a komedie. Jedná se o menší, inteligentní film se sympatickými postavami o problematickém životě umělce.
7. Decision to Leave (režie: Park Chan-wook)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 8,3/10
Délka: 2 h a 18 min.
Režisér filmů jako The Handmaiden, Stoker nebo Oldboy natočil po šesti letech novinku a podle diváků a recenzentů na festivalu v Cannes je to další velký hit. Čínská herečka Tang Wei v něm hraje nádhernou ženu, kterou vynikající detektiv (Park Hae-il) podezírá z vraždy jejího manžela. Jenže po chvíli si uvědomí, že víc než případ ho zajímá žena, o které začne snít.
8. R. M. N. (režie: Cristian Mungiu)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 7/10
Délka: 2 h a 5 min.
Režisér Cristian Mungiu nás provází velmi depresivním příběhem o třech pracovnících ze Srí Lanky, kteří se dostanou do cizího prostředí a pocítí tlak xenofobní společnosti. Snímek je zčásti dramatem, zčásti dusivým thrillerem, který divákovi nedovolí nadechnout se. Film se částečně věnuje také globalizaci v Evropské unii.
9. Funny Pages (režie: Owen Kline)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 8/10
Délka: 1 h a 41 min.
Režijní debut Owena Klina produkovali bratři Safdieovi (Uncut Gems) a recenzent z webu Indie Wire tvrdí, že je to na tomto dramatu pozitivně cítit. Hlavní postavou příběhu je teenager – ilustrátor a milovník komiksů Robert (Daniel Zolghadri), který netouží splnit přání svých rodičů a jít na vysokou školu. Jednoho dne potká Wallace (Matthew Maher), který pracoval ve slavném komiksovém nakladatelství, a hned se s ním skamarádí.
Společně podniknou několik „dobrodružství“, které překvapí jak diváky, tak je samé. Pro mladého Roberta jde navíc o moment, kdy začne dospívat a pochopí, že jeho život se neubírá správným směrem. Snímek následně vyvrcholí v šokujícím závěru.
10. Corsage (režie: Marie Kreutzer)
Průměrné hodnocení na Rottentomatoes: 7,9/10
Délka: 1 h a 53 min.
Vicky Krieps (Phantom Thread) hraje Alžbětu Bavorskou, princeznu v Rakousku-Uhersku v 19. století. Herečka se pro roli musela naučit maďarsky a jezdit na koni. V historickém dramatu nehraje jen princeznu, ale i manželku, která se pro své postavení ve společnosti a manželský svazek cítí utlačována.
Během filmu se pokusí najít svoji ženskou stránku a úspěšně odporovat svému manželovi, který od ní očekává, že si své povinnosti bude plnit na sto procent. Její excentrické projevy ji však přivádějí do úzkých. Alžběta Bavorská byla kontroverzní i ve skutečném životě, ale film bude spíše fikcí než odrazem reality.
Bonus: Three Thousand Years of Longing
Jedná se o první film režiséra George Millera od jeho posledního celovečeráku Mad Max: Fury Road z roku 2015. Děj se zaměřuje na akademickou doktorku Alitheu Binnie (Tilda Swinton). Je to žena spoléhající se na svůj rozum a fakta. Proto ji zarazí, když z lampy, kterou koupila na trhu, vyleze obrovský džin (Idris Elba).
Ten jí výměnou za svou svobodu nabízí splnit jakákoli přání, která vysloví. Už její první přání překvapí nejen džina, ale také ji osobně. Nemluvě o tom, že její přání mohou mít úplně opačný efekt, než jaký si představovala. Na festivalu v Cannes si tvůrci snímku po promítání vysloužili standing ovation. Snímek sice nemá až tak oslnivé hodnocení, ale i přesto se na něj těšíme.
Na festivalu premiérovalo mnohem více chválených kousků. Za zmínku stojí i celovečeráky jako: Rodeo, One Fine Morning, Return to Seoul, Holy Spider, Tori et Lokita, The Stars at Noon, The Fire Devils, War Pony či Crimes of the Future, film, který znechutil více diváků.