Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. června 2022 v 14:20
Čas čtení 0:42
Tereza Patočková

Vlaky na letiště by měly začít jezdit čtyřkilometrovým tunelem v roce 2030

Vlaky na letiště by měly začít jezdit čtyřkilometrovým tunelem v roce 2030
Zdroj: Reprofoto Refresher
NEWS
Uložit Uložené

Podle dokumentace jde o soubor tří propojených tunelů. Stavět by se mělo od října 2024 do listopadu 2029.

Správa železnic učinila důležitý krok v přípravě nejsložitější části nového spojení na pražské letiště. Po letech příprav zaslala na ministerstvo životního prostředí dokument o úseku připravované tratě Dejvice–Veleslavín, který bude tvořit přes čtyři kilometry dlouhý tunel.

Na ministerstvu projde procesem EIA, kde posoudí jeho vhodnost a dopad na okolí a jeho rezidenty. Pokud se vše schválí, nebude již výstavbě nového spojení stát nic v cestě. Informoval o tom server Z dopravy.

Podle dokumentace jde o soubor tří propojených tunelů. Stavět by se mělo od října 2024 do listopadu 2029. „Do března 2030 bude probíhat zkušební provoz a úklid, opravy a dopracování nedodělků,“ stojí v dokumentaci.

Celý úsek od Výstaviště do Veleslavína prošel procesem EIA už před 13 lety, kladné stanovisko bylo několikrát prodlouženo. Trať měla původně vést po povrchu, především v Praze 6 se ale proti plánované výstavbě vzedmula vlna odporu a „bojovalo“ se o každý metr. Původní stanovisko EIA tak bylo možné využít pouze pro úsek mezi Výstavištěm a Dejvicemi, kde nedošlo k zásadním změnám. Pro zvolenou tunelovou variantu se musí celý proces uskutečnit nanovo.

Domů
Sdílet
Diskuse