Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. června 2022 v 12:43
Čas čtení 1:28
Vojtěch Vanda

Miliony uživatelů iPhonů by mohly mít nárok na odškodné od firmy Apple. Měla schválně zpomalovat staré telefony

Miliony uživatelů iPhonů by mohly mít nárok na odškodné od firmy Apple. Měla schválně zpomalovat staré telefony
Zdroj: Unsplash/Youssef Sarhan
TECH APPLE IPHONE VELKÁ BRITÁNIE
Uložit Uložené

Update systému z roku 2017, který měl údajně zvýšit výkon telefonu a zabránit starším verzím v náhlém vypínání, měl ve skutečnosti staré verze telefonů zpomalovat.

Uživatelé iPhonů by v Británii mohli získat od firmy Apple nárok na odškodnění. Žalující Justin Gutmann totiž tvrdí, že společnost v roce 2017 ošálila uživatele upgradem, jenž měl zvýšit výkon telefonů. Ve skutečnosti však jejich výkon zpomalil. Gutmann požaduje náhradu škody ve výši 768 milionů liber (22,169 miliardy korun) pro 25 milionů britských uživatelů, informuje BBC.

Doporučeno
iPhone 14 bude zřejmě dražší, než se čekalo. Na vině je změna dodavatele přední kamery iPhone 14 bude zřejmě dražší, než se čekalo. Na vině je změna dodavatele přední kamery 28. května 2022 v 16:00

V žalobě, která byla podána u Odvolacího tribunálu pro hospodářskou soutěž, je uvedeno, že společnost Apple procesem známým jako „throttling“ (česky škrcení), zpomalovala výkon starších strojů, aby se vyhnula drahým opravám. Firma nicméně tvrdí, že nikdy záměrně životnost svých produktů nezkracovala.

Podle Gutmanna však v té době nebyly v popisu stahování aktualizace nástroje –⁠ jenž měl v roce 2017 fungovat jako update –⁠ zahrnuty informace o tom, co ve skutečnosti dělá. Společnost podle něj nedokázala objasnit, že se může zařízení zpomalit. Naopak tvrdí, že Apple přišel s tímto nástrojem proto, aby zakryl skutečnost, že baterie telefonu mohou mít potíže se spuštěním nejnovějšího softwaru pro iOS. Místo výměny baterií se tak snažila protlačit update.

„Namísto toho, aby udělali čestnou a legální věc pro zákazníky a nabídli bezplatnou výměnu, opravu nebo kompenzaci, Apple uvedl lidi v omyl tím, že v aktualizacích softwaru skryl nástroj zpomalující jejich zařízení až o 58 %,“ uvedl Gutmann. Podle něj se to vztahovalo na modely iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus a iPhone X.

„Nikdy jsme neudělali a nikdy bychom neudělali nic, co by záměrně zkrátilo životnost jakéhokoli produktu Apple nebo zhoršilo uživatelské prostředí, abychom podpořili upgrady zákazníků. Naším cílem vždy bylo vytvářet produkty, které naši zákazníci milují, a důležitou součástí toho je, aby iPhone vydržel co nejdéle,“ prohlásila v reakci firma.

Batterygate

Společnost Apple musela již v minulosti řešit aféru kolem výdrže svých baterií. V roce 2020 musela firma zaplatit ve Spojených státech 113 milionů dolarů (2,65 miliardy korun) v souvislosti se zpomalováním starých přístrojů. Třiatřicet amerických států tvrdilo, že firma zpomalením přístrojů prakticky donutila uživatele, aby si koupili nové telefony. 

Doporučeno
Charli XCX konečně přiměla celý svět, aby ji miloval. Naučí tě pařit, oslavovat ženskost a být tak trochu spratek Charli XCX konečně přiměla celý svět, aby ji miloval. Naučí tě pařit, oslavovat ženskost a být tak trochu spratek 9. července 2024 v 13:00

Tato akce zasáhla miliony uživatelů v roce 2016 a byla spojena s těmi, kdo vlastnili iPhone 6, 7 a SE. Firma se tehdy odmítla plně vyjádřit. Pouze konstatovala, že ke snížení výkonu přístrojů se přistoupilo kvůli tomu, aby se zamezilo stárnutí baterií. 

Domů
Sdílet
Diskuse