Gruzie hodlá vstoupit do Severoatlantické aliance, ohlásil premiér země Irakli Garibašvili během projevu na ekonomickém fóru v Kataru.
„Naší motivací je stát se členem Severoatlantické aliance. Závisí to na naší strategické připravenosti a trpělivosti. Chápeme, že členství v NATO nezávisí pouze na naší touze. Aby bylo Gruzii členství poskytnuto, musí být dosaženo konsenzu mezi všemi členskými státy Aliance. Nejsme naivní, chápeme, že Gruzie má územní problémy, které musíme nejprve vyřešit, a pak teprve vstoupit do NATO,“ uvedl gruzínský premiér. Informoval o tom server Ukrainan News.
Politikou gruzínské vlády je podle něj nyní obnovení územní celistvosti a suverenity prostřednictvím mírových jednání. Zmíněné územní spory se týkají Abcházie a Jižní Osetie, což jsou Ruskem okupované oblasti. Nedávno například prezident okupované Jižní Osetie Anatolij Bibilov prohlásil, že republika hodlá v nejbližší době podniknout právní kroky k zahájení procesu připojení k Rusku.
Gruzie získala nezávislost v roce 1991. Následující rok země navázala vztahy s NATO, když se připojila k Severoatlantické radě pro spolupráci. Již na summitu v Bukurešti v roce 2008 se spojenci dohodli, že se Gruzie stane členem Severoatlantické aliance, pokud splní všechny nezbytné požadavky. V roce 2010 byla v Gruzii zřízena styčná kancelář na podporu reformního úsilí země a jejího programu spolupráce s Aliancí.
Na summitu NATO ve Walesu v roce 2014 byl představen rozsáhlý balíček opatření, které měly posílit obranyschopnost Gruzie a urychlit její přípravy na členství. Další kroky byly přijaty na summitech ve Varšavě v roce 2016 a v Bruselu v roce 2018. V prosinci roku 2020 byl přijat obnovený klíčový balíček opatření NATO–Gruzie (SNGP) s aktualizovanými ambicemi. Země ležící na východním okraji Černého moře zároveň poskytuje cennou podporu alianční operaci Sea Guardian.