Aby se historie neopakovala, je třeba porozumět tomu, co znamená nenávist, ponižování a diskriminace pro konkrétní lidi a jejich rodiny, kteří ji zažívají, tvrdí slovenská prezidentka.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zveřejnila u příležitosti romského holocaustu video na Facebooku, ve kterém si důležitou událost historie připomíná.
„O romském holocaustu, jehož památku obětí si dnes připomínáme, se říká, že je nepoznaný a málo zdokumentovaný. O to cennější je zachovat vzpomínky lidí, jejichž předkové zažili romský holocaust a podávají svědectví o nelidských činech,“ píše slovenská hlava státu.
Prezidentka se setkala s paní Adelou Makovou z Badínu, která jí převyprávěla autentické příběhy týkající se její rodiny.
„Měla jen rok, když gardisté zabili jejího otce partyzána. Vyprávěla mi také, jak Romy na sklonku války chytali gardisté na ulicích a popravovali v Kremničce. Jak po zavražděných zůstali sirotci. Jak Romové poznávali své blízké po válce při exhumaci v masových hrobech podle oblečení. I o tom, jak její otčím, který přežil dva koncentrační tábory, o těchto vzpomínkách před rodinou a dětmi nechtěl nikdy nemluvit,“ napsala prezidentka.
Prezidentka důrazně připomíná, že je třeba porozumět tomu, co znamená nenávist, ponižování a diskriminace pro konkrétní lidi a jejich rodiny, kteří ji zažívají.
Celý status napsala také v romském jazyce.
Památný den obětí romského holocaustu připomíná události z 2. na 3. srpna 1944, kdy bylo v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau zavražděno téměř 3 000 Romů. Odhaduje se, že během druhé světové války zahynulo až kolem půl milionu evropských Romů a Sintů. Celkový počet romských obětí holocaustu na Slovensku se odhaduje přibližně na 1 000.
Ivan Korčok: Připomínat si události romského holocaustu vede k poučení z historie
Ministr zahraničních věcí Ivan Korčok tvrdí, že tragédie romského holocaustu byla ve slovenské společnosti dlouho zapomenutá a ignorovaná, kvůli čemuž romské komunity ještě i v současnosti čelí předsudkům a diskriminaci.
V této souvislosti zdůraznil, že právě připomínání si tragických událostí je nezbytné k poučení se z historie.
„Při této příležitosti vzdávám úctu všem Romům, kteří zahynuli během druhé světové války, a také oceňuji jejich aktivní zapojení do protifašistického odboje, jakož i účast ve Slovenském národním povstání,“ uvedl šéf slovenské diplomacie.
Připomněl, že tématem romského holocaustu se zabývá Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu. „Slovensko je jejím dlouholetým aktivním členem a aktivně přistupuje k mezinárodní spolupráci v oblasti vzdělávání, zachování památky a výzkumu genocidy Romů během holocaustu,“ dodal Korčok.