Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
10. srpna 2022 10:17
Čas čtení 1:07

Biden podepsal ratifikační listiny schvalující členství Finska a Švédska v NATO

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Biden podepsal ratifikační listiny schvalující členství Finska a Švédska v NATO
Zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal ratifikační dokumenty, které Finsko a Švédsko posunuly o krok blíže ke vstupu do aliance NATO.

Bidenův souhlas následoval po drtivé podpoře obou komor Kongresu na začátku léta, přičemž Senát dohodu ratifikoval už minulý týden. Informoval o tom server CNBC„Ruský prezident Vladimir Putin si myslel, že nás může rozdělit. Naše aliance je těsnější než kdy jindy, je jednotnější než kdy jindy a po vstupu Finska a Švédska budeme silnější než kdy jindy,“ řekl Biden z východního sálu Bílého domu. 

Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO v květnu, několik měsíců po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Velvyslanci aliance ratifikovali přístupové protokoly v červenci a členské státy v současné době činí totéž. Putin se nicméně důrazně staví proti jakémukoli rozšiřování NATO a označuje ho za imperialistickou hrozbu, píše Politico. Právě válka na Ukrajině ovšem měla podle analytiků nezamýšlený důsledek v podobě posílení aliance v obavách, že by Rusko mohlo zaútočit na další blízké země. 

Obě země již splňují řadu požadavků na členství. Patří mezi ně například fungující demokratický politický systém, ochota zajistit ekonomickou transparentnost a schopnost vojensky přispívat na mise NATO. „Budou splňovat všechny požadavky NATO, o tom jsme přesvědčeni,“ uvedl Biden.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Po Bidenově podpisu musí nyní ratifikační listiny podepsat ještě vlády České republiky, Řecka, Maďarska, Portugalska, Slovenska, Španělska a Turecka. Pokud se tak stane, Finsko a Švédsko se stanou 31. a 32. členským státem NATO. Nicméně turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan již dříve uvedl, že žádosti neschválí.

K poslednímu rozšíření NATO došlo v březnu 2020, kdy se k němu připojila Severní Makedonie. Zájem o vstup do NATO projevily také Bosna a Hercegovina, Gruzie a Ukrajina.

Domů
Sdílet
Diskuse