Přestože se úroveň znečištění může v některých oblastech snižovat, nepříznivé účinky na zdraví přetrvávají.
Nová studie se na zdravotní dopady způsobené znečištěním ovzduší podívala z jiného úhlu. Otázka zní, zda i nízké znečištění je stále zdraví škodlivé. Autoři studie si posvítili na jednu z nejméně znečištěných zemí Severní Ameriky – Kanadu.
Kanadská studie byla jednou ze tří financovaných americkým institutem Health Effects Institute. Další dvě zkoumaly více než 60 milionů lidí v USA a 27 milionů lidí v Evropě. Informuje o tom The Guarduan.
Vědci pracovali se zdravotními záznamy více než sedmi milionů Kanaďanů z let 1981 až 2016, které byly zkombinovány s údaji o znečištění ovzduší. Navzdory relativně čistému vzduchu studie zjistila, že téměř 8 000 Kanaďanů každý rok předčasně umírá na znečištění venkovního ovzduší.
Škody způsobené znečištěním ovzduší byly pozorovány v koncentracích, které byly přibližně na polovině nejnovějších pokynů WHO a na pouhé čtvrtině cíle pro rok 2040 navrženého pro Anglii.
Podle autorů studie neexistuje žádná spodní hranice, kterou by bylo možné definovat bezpečnou kvalitu ovzduší. „Tato zjištění naznačují, že by bylo možné získat důležité zdravotní přínosy z trvalého snižování znečištění ovzduší a přísnějších regulačních norem, a to i v zemích, jako jsou Kanada a Spojené království.
Vzhledem k tomu, že neidentifikujeme ,bezpečnou‘ úroveň znečištění ovzduší, bychom měli přehodnotit svůj přístup a zaměřit se na pokračující snižování rok co rok, spíše než jen stanovovat pevné standardy koncentrace, které se revidují pouze každých pět až deset let. Zdravotní dopady jsou příliš velké,“ uvádí vedoucí studie, profesor Michael Brauer z Univerzity Britské Kolumbie.