Podle analytiků není registrované partnerství pro stejnopohlavní páry příliš atraktivní z mnoha důvodů.
Za posledních šestnáct let uzavřelo registrované partnerství v České republice 4460 párů. Je to zhruba jedno až pět procent z celkového počtu potenciálních párů stejného pohlaví. Zájem Čechů a Češek o uzavírání tohoto svazku zůstává v posledních pěti letech stejný. Vyplývá to z analýzy Univerzity Palackého v Olomouci, která ji poskytla ČTK.
K registrovanému partnerství přistupuje málo stejnopohlavních párů
Analytici pracovali s daty od čtrnácti registrujících matričních úřadů. Český statistický úřad totiž podle nich statistiky ohledně registrovaných partnerství dlouhodobě ignoruje. K červnu letošního roku vstoupilo do svazku 4460 párů stejného pohlaví.
„Pokud budeme předpokládat, že gayů, leseb a bisexuálních lidí, kteří mohou tvořit stejnopohlavní partnerství, je v populaci mezi dvěma až 10 procenty, pak jde o zhruba 80 000 až 400 000 potenciálních párů. Oněch necelých 4500 partnerství je pak jen asi jedno až pět procent z nich. To ukazuje mimo jiného na neatraktivitu tohoto alternativního sňatku. Pro srovnání: v manželství žije přes polovinu české populace ve věku 18 až 65 let,“ uvedl Zdeněk Sloboda z katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky olomoucké filozofické fakulty. Za důvody neatraktivity tohoto svazku uvádí například chybějící možnost volby společného příjmení nebo malý počet úřadů, na kterých se lze registrovat.
Největší počet ze všech registrovaných partnerství je uzavírán v Praze, konkrétně dvacet procent. Na druhém místě je Středočeský kraj, za ním Jihomoravský. Naopak nejmenší zájem projevují lidé na Vysočině a ve Zlínském kraji (2 procenta). V prvním pololetí roku 2022 vstoupilo do registrovaného partnerství 98 ženských a 84 mužských párů.
Stejnopohlavní manželství v Česku
Mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím existují významné rozdíly. Mezi nejzmiňovanější patří například ten, že registrovaní partneři nemohou na rozdíl od manželů společně osvojit či adoptovat dítě. U registrovaného partnerství automaticky nevzniká právo na vdovský a vdovecký důchod. V případě manželství pak jako zákonní zástupci dítěte vystupují oba rodiče, v případě registrovaného partnerství nikoli. Druhý z rodičů tak nemůže vyzvedávat dítě ze školy nebo chodit na jeho třídní schůzky.
V Česku téma stejnopohlavních manželství rezonuje velmi dlouho. Aktuálně leží v Poslanecké sněmovně novela, podle které by lidé stejného pohlaví měli v manželství stejná práva, jako je mají žena a muž. Vláda k manželství pro všechny zaujala neutrální stanovisko.
Aktuálně mohou homosexuální páry legálně uzavřít manželství ve dvaatřiceti zemích světa. Zároveň jsou ale stejnopohlavní manželství v mnoha zemích světa zcela zakázány. V řadě afrických zemí představuje sexuální styk mezi příslušníky stejného pohlaví trestný čin, za který může hrozit až trest smrti.