Téma manželství párů stejného pohlaví rezonuje ve společnosti již delší dobu a jak se zdá, současná vláda konečně došla k nějakému závěru. Manželství pro všechny by mohlo být legální od poloviny roku 2023.
Lidé stejného pohlaví by měli dostat možnost uzavírat manželství od poloviny příštího roku. Předpokládá to ohlášená novela občanského zákoníku, kterou dnes obdržela Sněmovna. Předlohu podepsal vždy jeden poslanec z pěti klubů, a to STAN, TOP 09, Pirátské strany, ODS a ANO. Podpisy podle očekávání nepřipojil nikdo z frakcí KDU-ČSL a SPD. Strany v takových záležitostech vesměs nechávají svým poslancům volné hlasování. Informuje o tom ČTK.
Lidé stejného pohlaví by podle novely měli v manželství stejná práva, jako je mají žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.
„Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jaká je zákonem poskytována manželům a jejich dětem, a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,“ píšou předkladatelé v čele s Josefem Bernardem (STAN) v důvodové zprávě.
Za TOP 09 novelu podepsala předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, za ODS ministr kultury Martin Baxa a za ANO Jana Pastuchová.
Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.
„Pouze otevření manželství i pro osoby stejného pohlaví přinese úplné zrovnoprávnění partnerů stejného pohlaví a dětí vyrůstajících v těchto rodinách,“ odmítli předkladatelé možnost řešení práv homosexuálních párů prostřednictvím úprav registrovaného partnerství.
„Manželství pro páry stejného pohlaví není neprobádaným krokem, u kterého nevíme, co přinese. Zkušenosti ze zahraničí mluví zcela jasně – žádné negativní dopady na společnost se neprokázaly,“ zdůraznili autoři ve zdůvodnění. Vláda má nyní měsíc na to, aby předlohu posoudila.