V Hnutí ANO najdeš hned tři proudy. Předseda Andrej Babiš chce narovnat práva gayů a leseb, avšak nenazýval by to manželstvím
„Chápu, že pro někoho je toto klíčové téma, které navíc štěpí jednotlivé politické strany. Ne jinak tomu je i u Hnutí ANO. Jde typicky spíše o společenskou otázku, jakkoliv se významně týká práva a legislativy. A v Hnutí ANO najdete dokonce tři proudy, což mě těší, protože to je hezký důkaz naší vnitřní demokracie – jeden, který je zásadně proti a podporuje naopak zpřesnění definice do Ústavy, že manželství je vztah jednoho muže a jedné ženy, druhý, který výrazně podporuje tzv. manželství pro všechny, což je mimochodem nepřesný výraz, přesně by se to mělo popsat jako manželství pro stejnopohlavní páry, nikoliv pro všechny, no a pak třetí, který říká, pojďme narovnat práva, ale nepojmenovávejme to slovem manželství, neb to neodpovídá realitě.“
„Rozumím tomu, tito politici nechtějí, abychom v současné době téměř všechno relativizovali. Musím se přiznat, že mám nejblíže k tomu našemu třetímu proudu. Mezi homosexuály mám spoustu přátel. Na druhou stranu vidím, že hnutí ANO, ale i celá česká společnost nemá jednotný názor. Proto ještě dodávám, bavme se o tom v klidu a bez vzájemného nálepkování,“ míní Andrej Babiš.
Komunisté nemají jednotný názor, ale rozlišit manželství a registrované partnerství jim dává smyl
„KSČM prosazuje důstojný život a rovné příležitosti pro všechny občany České republiky. Odmítáme všechny druhy nesnášenlivosti a diskriminace. Otázka manželství pro všechny se v KSČM dosud diskutuje a nemáme vytvořen jednotný názor. Převažuje ale fakt, že má smysl rozlišit institut manželství a registrovaného partnerství, byť obsah oprávnění partnerů v obou případech, bude stejný. Důvody jsou jak biologické, tak sociálně-historické,“ uvádí Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
Markéta Pekarová Adamová manželství pro všechny podporuje, ale v TOP 09 mají volné hlasování
„Manželství stejnopohlavních párů jsem ve Sněmovně jasně podpořila. A učiním tak znovu. Manželství pro všechny je tématem, u kterého máme na klubu volné hlasování, v rámci, kterého se každý poslanec rozhoduje podle vlastního svědomí a přesvědčení,“ sdělila nám předsedkyně TOP 09.
Její slova o volném hlasování potvrzuje i průzkum iniciativy Jsme fér, ze kterého vyplývá, že ne všichni kandidující za TOP 09 manželství párů stejného pohlaví podporují. Například Helena Langšádlová se svým kolegou Janem Jakobem hlasovali proti.
KDU-ČSL je proti. „Za manželství považuji svazek muže a ženy,“ míní Marian Jurečka
„Nejsem, za manželství považuji svazek muže a ženy. Jiné formy soužití naše legislativa zná a je zapotřebí upravit jejich některé parametry, pak to řešme případnou dílčí změnou například úpravou registrovaného partnerství, ale nikoliv tak, že by se měl měnit jasný po staletí ustálený institut manželství jako svazku muže a ženy,“ řekl pro REFRESHER Marina Jurečka.
Zelení manželství gayů a leseb podporují. Předsedkyně Magdalena Davis chce odstranit i další bizarní překážky LGBTQ komunity
„Samozřejmě, a jak vtipně podotkla Whoopi Goldberg, kdo je proti manželství s gayi, ať si žádného prostě nebere. Kromě manželství pro všechny se zasadíme o možnost úřední změny pohlaví bez povinné sterilizace a odstraníme i některé bizarní překážky, se kterými se LGBTQ osoby setkávají, jako například zákaz darování krve,“ uvádí Magdalena Davis.
STAN v čele s Vítem Rakušanem manželství pro všechny podporuje
„Je důležité odstranit přetrvávající diskriminaci ve společnosti kvůli sexuální orientaci. V dnešní době by se něco takového mezi lidmi, ale ani ve strukturách státu, objevovat nemělo. Považuji za zcela nezpochybnitelné, že má mít každý z nás rovné podmínky a rovná práva. I proto dělám politiku, nechci se smířit s tím, že půjde naše země opačnou cestou populismus, založeného na odporu k menšinám,“ řekl Vít Rakušan.
Předseda ODS Petr Fiala je proti a chce chránit tradiční svazek manželský
„Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené. Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání. Tak to prosím taky respektujte. Tradiční rodinu musí společnost v zájmu svého přežití chránit. Už bychom s tím měli začít, než bude pozdě. Na rodinu mi nesahejte,“ napsal Fiala ve své knize Od A do Z.
Mezi občanskými demokraty se však najdou i tací, kteří sňatky párů stejného pohlaví podporují. Je jím například kandidát za Plzeňský kraj Martin Baxa nebo poslankyně Jana Bačíková. Většina poslanců ve straně je však proti.
Ani v ČSSD se neshodnou na jednotném názoru. Maláčová s Hamáčkem jsou ale pro
„Témata ČSSD jsou mzdy, spravedlivé důchody, férové pracovní podmínky či dostupné bydlení. Ale manželství pro všechny jako poslankyně podpořím, je to pro mě samozřejmost,“ prohlásila Jana Maláčová. S ní souhlasí i předseda strany Jan Hamáček, jehož konkrétní názor se nám bohužel nepodařilo získat, ale podle Jsme fér manželství párů stejného pohlaví podporuje.
Proti je však například Milan Hrdý, třetí kandidát za Hlavní město Prahu. „Ano jsem pro, aby gayové a lesby mohli vstupovat do partnerství se všemi právy a povinnostmi partnerů, ale jsem proti, aby se to jmenovalo manželství, ponechal bych pojem registrované partnerství. Neboli, ať mají stejná práva jako manželé, ale ať se to nejmenuje manželství,“ řekl.
Předseda SPD Tomio Okamura by raději „skončil z okna, než aby ho adoptoval stejnopohlavní pár.“ Hnutí je proti manželství pro všechny
„Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. A můžu vám říct, že kdyby mě jako malého kluka adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. Já chtěl mít vždy maminku a tatínka. Manželství je svazek mezi mužem a ženou. Ponechme manželství manželstvím, rozšiřme práva pro registrované partnerství,“ prohlásil Okamura ve Sněmovně.
„Důvod je ten, že manželství je od slova man (muž) a žel (žena). Je to spojení muže a ženy, které předpokládá plození dětí a založení rodiny. Současná legislativa poskytuje homosexuálním párům registrované partnerství, které jim zaručuje práva a povinnosti podobná jako v manželství. Zejména majetkové a dědičné,“ řekl zase Jan Čížek.
Přísaha nemá ustálený názor, ale manželství stejnopohlavních párů spíše nepodporuje
Občanské hnutí Přísaha se manželstvím pro všechny vůbec nezabývá, ale jak se podařilo zjistit iniciativě Jsme fér, většina kandidujících je spíše proti.
„Osobně zastávám názor,že svazek stejného pohlaví by neměl nést název manželství takže odpověď NE, ale to neznamená,že jsem proti právům a povinnostem které manželství nabízí. Nejsem proti svazkům stejného pohlaví a jejich právům např.osvojit dítě. Názor je můj osobní a nemusí se shodovat s názorem ostatních členů a kandidátů hnutí Přísaha,“ řekl Milan Křupka, kandidát na třetím místě v Olomouckém kraji.