REFRESHER spouští předvolební speciál, ve kterém vyzpovídá české politické strany na nejrůznější palčivá témata ze společenských, ekonomických, ale i veskrze politických oblastí. V prvním díle se věnujeme otázce legalizace marihuany.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nám na otázku ohledně legalizace odpověděla, že „toto téma v aktuální situaci nepovažuje za prioritní“. Česká republika v čele se všemi poslanci několik posledních dní řeší především útok ruských agentů na Vrbětice, takže chápeme, že legalizace není v tuto chvíli tématem číslo jedna.
Pro plošnou legalizaci marihuany v ČR rozhodně nejsem. Jsem pro legislativní úpravy, aby mohla být marihuana více využívaná od domácích pěstitelů např. na léčebné produkty. Jsem pro úpravu některých velmi tvrdých parametrů, které souvisí s kriminalizací lidí, kteří prokazatelně nikam dál tuto látku nešíří a užívají ji pro své domácí léčebné účely. Zde jsem proto, aby se upravil trestní zákoník a nepadaly zde absurdní tresty pro lidi, kteří mají jednu rostlinu a používají ji pro svoji potřebu k léčebným účelům. Chtěl bych zde hledat rozumné úpravy. S plošnou legalizací rozhodně nesouhlasím.
Proč ne?
Protože se jedná o návykovou látku, která u mládeže velmi často vede k tomu, že později sahají po jiných tvrdých drogách a roztáčí se spirála závislosti s obrovskými negativními dopady na životy samotných lidí a jejich nejbližší rodiny. Je to droga a je potřeba, abychom oblasti legalizace a změn legislativy byli opatrní, ale zároveň se podívali na některé parametry, které jsou v daném systému absurdní.
Na otázky odpovídal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
ODS spolupracovala na novele zákona týkající se legalizace
Občanští demokraté nám v době vydání článku sice na otázku neodpověděli, ale z dohledatelných článků lze vyčíst, že ODS se ve Sněmovně postavila za novelu zákona o návykových látkách, jež měla legalizovat rekreační pěstování a užívání marihuany. Tři ze čtyř místopředsedů, konkrétně Zbyněk Stajnura, Martin Kupka a Martin Baxa, dokonce přímo spolu s Dominikem Ferim (TOP 09) a celým klubem Pirátů napsali novelu zákona týkajícího se legalizace marihuany.
„Jedině pro vlastní potřebu,“ zní z ČSSD
Ani odpovědi sociálních demokratů jsme se nedočkali, a ačkoliv byla strana ještě před pár lety výrazně proti, pod iniciativu Pirátů z předešlých let se většina poslanců z ČSSD podepsala. „My jsme se o tom bavili, budeme mít volné hlasování, ale určitě to má nadpoloviční podporu poslaneckého klubu ČSSD. Zejména proto, že po těch změnách, které byly v souvislosti s léčebným konopím, se ukázalo, že pro řadu lidí je nedostupné,“ uvedla k legalizaci pěstování konopí pro vlastní potřebu Kateřina Valachová.
ANO: Je to smradlavé téma Pirátů
Hnutí ANO sice nechalo připravit zákon, který otevře cestu ke konopí těm, kteří ho potřebují ze zdravotních důvodů, ale podle premiéra Andreje Babiše konopí rozhodně nebude dostupné každému. „Chci vás ale ujistit, že konopí NEBUDE dostupné každému.
Proto jsme na té novele pracovali tak dlouho. Aby byla vyvážená. Konopí pro léčebné použití u nás může pěstovat JENOM firma, která prošla výběrovým řízením podle zákona o státních veřejných zakázkách a dostala licenci. Na vládě jsme zamítli návrh Pirátů, aby si každý mohl pěstovat konopí pro ‚rekreační účely.‘ To je fakt naprostý nesmysl. Aby se jako dostalo volně k dětem,“ vyjádřil se premiér na Facebooku.
„Studie dokazují, že kouření marihuany ohrožuje vývoj mozku a může negativně ovlivnit kognitivní funkce. Snad se na nás nebudou zlobit všichni ti, kteří se chtěli jen tak zhulit. U podomácku pěstované trávy nemáte nikdy záruku, že v ní nebudou pesticidy, těžké kovy a podobně. Kdo by to kontroloval, kdyby si ji mohl pěstovat každý? Plná legalizace konopí je taky proti mezinárodním smlouvám. A poslední, co bychom chtěli, je drogová turistika, kterou by k nám legalizace přinesla, a všechny negativní jevy s ní spojené. Mimochodem, v americkém Coloradu, kde konopí legalizovali před lety, se zvýšil počet smrtelných nehod spojených s marihuanou o 150 procent. Takže tak,“ dodal pak.
Kvůli dlouhodobému užívání marihuany budete mít IQ makaka. Komunisté jsou proti
„Lidé, kteří dlouhodobě používají návykové látky, a tou je i ta marihuana, tak se dostávají do stadia, že mají IQ makaka,“ rozčiloval se Zdeněk Ondráček (KSČM) na zasedání Sněmovny, kde došlo k odmítnutí omezené legalizace konopí.
Hnutí SPD je taktéž proti a Trikolóra by hlasovala pro legalizaci
Piráti se jasně shodují: Chceme dospělým lidem umožnit pěstování konopí pro osobní potřebu za přesně definovaných podmínek
Piráti jsou jedinou stranou, která u nás otevřeně prosazuje legalizaci marihuany. Co její legalizaci brání?
Piráti prosazují regulovaný a zdaněný trh s konopím, samopěstování a jeho snadnou dostupnost pro pacienty. Chceme dospělým lidem umožnit pěstování konopí pro osobní potřebu za přesně definovaných podmínek a zároveň jim umožnit dostupnost zdaněného a bezpečného produktu z legálního trhu. Návrh týkající se pěstování malého množství konopí pro osobní potřebu umožní každému dospělému člověku vypěstovat si a sklidit až 5 rostlin konopí bez jakéhokoli trestního nebo jiného postihu. Naše chystaná regulace trhu s konopím by dále umožnila každému dospělému člověku pořídit omezené množství konopí z legálního zdroje, přičemž se bude moci spolehnout nejen na principy ochrany spotřebitele, ale také na to, že výnosy z daní budou využity na účely prevence a snižování rizik v oblasti návykového chování.
Návrh uzákonění konopného trhu i pěstování pro osobní potřebu se týká pouze zletilých a bezúhonných osob s trvalým pobytem na území ČR. Návrhy prosazují striktní omezení dostupnosti konopí nezletilým, poskytnutí konopí neplnoletým občanům bude i nadále klasifikováno jako závažný trestný čin. Nová zákonná úprava musí respektovat základní lidská práva každého dospělého člověka a nastavit takovou politiku, která zajistí nejen účinnou kontrolu tohoto odvětví, ale i funkční systém prevence, regulace a pomoci, který předchází rizikům spojeným s užíváním a zmírňuje jeho následky.
Okolo konopí panuje ve společnosti ještě stále řada mýtů, přitom je prokázáno, že ve srovnání s alkoholem a tabákem – které jsou společensky akceptované – je zdravotní a společenská nebezpečnost konopí nesrovnatelně nižší. Stát utratí ročně zhruba 2 miliardy na represi v oblasti konopí, což platí daňový poplatník, a výsledky jsou mizivé. Kriminalizace konopí pak v nemalé míře zatěžuje příslušníky policie, státní úředníky a soudce, kteří tuto agendu musí řešit. Předsudky vycházejí do velké míry z řady již dnes vědecky vyvrácených tvrzení ze 60. let. Tehdy byla přijata Jednotná úmluva o omamných látkách OSN a navazující mezinárodní smlouvy, které slibovaly „svět bez drog“, kdy po 60 letech lze bez debat konstatovat, že tento postup zcela selhal.
Ohledně konopí dochází k vývoji postoje i ze strany OSN, kdy například nedávno schválila Komise OSN pro omamné látky odstranění konopí ze Seznamu IV Jednotné úmluvy OSN o omamných látkách, na němž se nachází látky považované Komisí za obzvláště nebezpečné a škodlivé, bez léčebného potenciálu. Jde sice pouze o malý krok správným směrem, ale oceňujeme, že OSN konečně začala reagovat na nové vědecké poznatky a zkušenosti ze zemí, kde regulované užívání povolili.
Proč by podle Vás bylo dobré její užití legalizovat?
Nakládání s konopím je jedním z mála trestných činů bez oběti, neboť jak jsem uvedl výše - jeho užívání je nejen dobrovolné, ale v porovnání s alkoholem či tabákem má menší negativní dopady. Hovoříme samozřejmě o jeho užívání dospělými osobami. Nikdo by se díky našemu návrhu nemusel bát, že na něj soused zavolá policii, protože si doma pěstuje konopí na mastičky, olej nebo konzumaci. Stejně tak se nikdo nebude muset bát, že mu potenciálně toxické konopí z černého trhu zničí zdraví. Současná legislativní úprava je také příčinou uvěznění více než osmi stovek lidí v ČR, kteří navíc mnohdy dostávají nesmyslně vysoké tresty, to bychom rádi řešili.
Chceme maximálně omezit černý trh s konopím, a tím předejít přístupu dospívajících a mladistvých k této látce. Stát by zároveň mohl ušetřit na nesmyslných represích a naopak využít potenciál daňových výnosů. Nová úprava by také omezila dopady rizikového užívání konopí efektivní prevencí a tzv. harm reduction přístupem. Prevence by mohla být lépe zacílena a opírat se o objektivní data a skutečnosti, nikoliv démonizaci problematiky, která ničemu v praxi nepomáhá.
Na otázky odpovídal předseda Pirátů Ivan Bartoš.