Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S předsedou Starostů a nezávislých o koalici s Piráty, útocích premiéra Andreje Babiše i o tom, proč současná vláda nezvládla koronavirovou krizi.
Březnové volební modely predikovaly koalici Pirátů a STAN až 34% úspěch v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Nyní je však všemu jinak a výrazná koalice se přesunula až na třetí příčku. Co se změnilo? Nebylo by Starostům a nezávislým bez Pirátů lépe?
Na to a mnohem víc jsme se zeptali předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana, který se s námi rozpovídal o ženách v politice, potenciální spolupráci s trojkoalicí SPOLU, útocích Andreje Babiše (ANO), které jsou mnohdy za hranou a podělil se s námi i o názor na povinné očkování a ukončení proplácení preventivních testů.
Stejně jako u většiny starostů to byla čistá lokální nespokojenost. Jsem rodilým kolíňákem čtvrté generace, na městě mi záleží, zažil jsem jeho zajímavé etapy, ale po roce 2000 se ho chopily pochybné partičky, na starostenských postech se střídala sociální demokracie s ODS a město začalo zaprvé dost spát, zadruhé špatně komunikovat s lidmi a za třetí, což bylo asi úplně nejhorší, se stalo známým pro korupční prostředí.
V této atmosféře jsem začal chodit na zastupitelstva, stal jsem se aktivním občanem, který rýpal a pan starosta mi jednou v diskusi řekl, že pokud chci skutečně něco změnit, tak ať kandiduji, čímž mě také vyzval a založili jsme nezávislé sdružení, které doslova a do písmene vzniklo v kavárně s partou kamarádů. Následně se k nám připojili další poctiví lidé s příběhem a vztahem k městu. Bez jakékoliv záštity politické strany jsme sesbírali podpisy a vyhráli jsme volby. Ve svých 32 letech jsem se stal starostou a 9 let jsem na tomto postu také zůstal. Komunální volby jsme vyhráli celkem třikrát a já věřím, že můj nástupce vyhraje i po čtvrté.
Andrej Babiš (ANO), konjukturální komunista, který možná donášel StB, v devadesátých letech byl divoký privatizátor, poté sponzor politických stran, které to tady s korupcí dost roztočily a teď je premiérem, který se vydává za mesiáše. To prostě není budoucnost a já nám ji chci vrátit
Váš slogan zní: „Vraťme zemi budoucnost.“ Znamená to, že nás v současné chvíli žádná zářná budoucnost nečeká? Proč ne?
Nečeká, skutečně mám pocit, a to nejen já, ale i moji vrstevníci, soukmenovci a lidé, s nimiž se potkávám v rámci kampaně, že nám budoucnost v mnoha ohledech ukradli. Podívejme se na to, jak jsme nechali umírat lidi v covidové době, jak nám krajinu a úrodnou půdu ukradli obrovské agroholdingy čerpající šílené peníze a malým a středním zemědělcům v podstatě nikdo nepomůže, jak se chováme k řece Bečvě, jejíž vyšetřování zablokovali ANO a komunisté…
Vláda ukradla budoucnost nejen nám, ale i našim dětem a vnoučatům. Devadesátá léta jsem jako teenager prožil s nějakou vizí a radostí, že naše země někam směřuje, ale ona nikam nesměřuje. Zastavila se a ba naopak se možná propadá, což koneckonců symbolizuje i premiér Andrej Babiš (ANO), konjukturální komunista, který možná donášel StB, v devadesátých letech byl divoký privatizátor, poté sponzor politických stran, které to tady s korupcí dost roztočily a teď je premiérem, který se vydává za mesiáše. To prostě není budoucnost a já nám ji chci vrátit.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak probíhaly námluvy mezi Piráty a STAN
Proč na koaliční kandidátce není mezi lídry za STAN ani jedna žena
Do letošních voleb do Poslanecké sněmovny vstupujete spolu s Piráty. Jak hodnotíte vaší dosavadní spolupráci? Panuje mezi vámi povětšinou shoda, nebo se dostáváte do konfliktů?
Celý koaliční projekt nezačal tím, že bychom si s Ivanem podali ruku, objali se a dali si pivo, v případě Ivana tedy nealko, neboť nepije. Začali jsme tím, že jsme si udělali analýzu programů, pomocí které jsme identifikovali, že u nás panuje shoda nějakých 70–75 % a že je to dostatečné množství společných témat, na kterých lze stavět projekt, který má programovou sílu.
Zároveň ale, a to já všem zdůrazňuji, nejsme žádná nová strana, jsme koalice a Piráti zůstávají Piráty, Starostové zůstávají Starosty. Určitě máme i nějaká rozdílná témata, ale většinu máme společnou a v kampani naopak chceme prodávat, že Piráti jsou energičtí, dynamičtí a my jsme zkušení správci měst a obcí, což do sebe zapadá, synergie funguje. Na začátku spolupráce to samozřejmě byl náraz dvou kultur a rozhodovacích mechanismů, ale sedlo si to, a to i díky tomu, že jsme koalici připravovali velmi pečlivě, dlouho a nečekali jsme, že to bude snadné.
Bylo obtížné shodnout se na tom, kdo se v případě úspěchu stane premiérem?
Vycházeli jsme z reálné síly politických subjektů a od začátku máme nastavený sympatický přístup dvou lídrů, jak se také oba dva prezentujeme. Do předvolebních debat budeme chodit oba dva či se budeme dle dohody střídat, v koaliční smlouvě máme definováno, že máme dva lídry. Ale kandidátem na premiéra byl již od začátku dle smlouvy ten, kdo zastupuje silnější koaliční subjekt, což jsme přijali a žádné další diskuse jsme o tom nevedli.
Je spojení Pirátů a STAN pouze dočasné pro toto volební období, nebo zvažujete dlouhodobější spolupráci?
Každá spolupráce potřebuje úspěch, takže pokud budeme úspěšní a splníme, co jsme slíbili našim členským základnám, že budeme mít v parlamentních volbách 25 % a více, tak budeme sledovat, jak jsme schopni fungovat, ale na 4 roky je to určitě. Tak je také podepsána koaliční smlouva, v níž je jasně dáno, že spolu buď půjdeme do vlády, nebo do opozice a v případě naší koalice opravdu nehrozí, že se jedna část rozhodne pro vlastní směr. Spolupráce nám zatím funguje velmi dobře i na krajské úrovni a po komunálních volbách si dovedeme představit spolupráci i v řadě dalších měst, což však není podmínkou.
Na kandidátce koalice Pirátů a STAN jsou pouze dvě ženy, a to Pirátka Olga Richterová a Pirátka Blanka Lednická. Starostové žádnou vhodnou lídryni nemají?
Uznávám, že pohled na řadu mužů nebyl třeba sympatický, ale na druhou stranu, když se podíváme na naše kandidátky, tak na zhruba třiceti procentech dle odhadu volitelných míst máme ženy. To je číslo relativně vysoké, a třeba ve Středočeském kraji, kde lídruji, jsou na volitelných místech hned čtyři dámy. Máme mnoho výrazných političek, například paní poslankyni Věru Kovářovou, Janu Krutákovou, jednu ze dvou hejtmanek v České republice Petru Peckovou a řadu kvalitních starostek a dam v senátním klubu.
Mnoho kvalitních političek za STAN však chtělo zůstat na svém dosavadním místě, nechtěly se pouštět do lídrovské pozice, ale přesto jich na kandidátkách máme hodně, napříč všemi generacemi, takže rozhodně nemám pocit, že by nás ženy nereprezentovaly. To mimochodem potvrzuje i pohled na naše předsednictvo.
Nevymlouvám se a rozhodně nefňukám, to by nebylo správné, ale je fakt, že jsme se v průběhu května a června nechali příliš zatlačit do defenzivy a místo věnování se prezentaci našeho pozitivního programu jsme vysvětlovali pomluvy. To jsme se ale rozhodli změnit
Nejnovější volební model ukazuje, že vás předběhla trojkoalice SPOLU a vaše volební preference klesly na 20 %. Čím si to vysvětlujete a co s tím chcete dělat?
Předvolební průzkumy nepřeceňuji a kdybych si z nich měl dělat těžkou hlavu, tak STAN není ve Sněmovně, protože až do voleb nám šance nedával jediný volební model. Nepřeceňoval jsem ani výsledek 34 % od Kantaru, který vyšel někdy na jaře a měl jsem pocit, že tolik procent nemáme a ani jsme je reálně nikdy neměli, protože jsme teprve v té chvíli ustanovili koalici, což akorát spustilo obrovskou protireakci našeho soupeře bez finančních a morálních limitů, kterým je hnutí ANO a s radostí se k němu přidali i další.
Nevymlouvám se a rozhodně nefňukám, to by nebylo správné, ale je fakt, že jsme se v průběhu května a června nechali příliš zatlačit do defenzivy a místo věnování se prezentaci našeho pozitivního programu jsme vysvětlovali pomluvy. To jsme se ale rozhodli změnit.
Naše intenzivní kampaň, která začíná v půlce srpna, bude osvěžená, vizuálně lehčí, přívětivější, s akcentem na vybraná témata, která chceme komunikovat jednoduše a budeme s lidmi všude po republice. V posledních 14 dnech, kdy se lidé reálně rozhodují, jim pošleme vzkaz, že změna, a tou nemyslím návrat před Babiše, jsme my. Stále máme šanci volby vyhrát.
Myslím si, že v září si i my užijeme velmi intenzivní útoky, už si o tom povídají i vrabci na střeše a řekl bych, že kampaň bude ještě velmi tvrdá.
V posledních týdnech premiér Andrej Babiš (ANO) rozjel proti Pirátům velkou kampaň. Proč myslíte, že útočí především na ně a na vás ne?
Je to jeho taktika, na Piráty symbolizované Ivanem Bartošem a jeho originální vizáží se pravděpodobně útočí jednodušeji. Ono i název Piráti může v některých lidech budit smíšenou emoci a profesionální PR mašinérie s tím pracuje lépe než se starostenskou entitou, která má dlouhodobě a přirozeně důvěryhodnost lidí na všech možných úrovních, a to i těch, kteří třeba volí hnutí ANO. Útok na nás by se tolik nevyplatil, ale nechválil bych dne před večerem. Myslím si, že v září si i my užijeme velmi intenzivní útoky, už si o tom povídají i vrabci na střeše a řekl bych, že kampaň bude ještě velmi tvrdá. I my ji tvrdě povedeme, ale na rozdíl od konkurence slušně, bez zákulisních útoků na soukromí protikandidátů a podobně. To prostě není náš styl.
Nepřemýšlíte nad tím, že by vám možná nakonec bylo bez Pirátů lépe?
Jdeme do toho s ideou něco v této zemi změnit. Bylo tu obrovské volání občanské společnosti po tom, ať se demokratické síly spojí a komentátoři tehdy psali, že to nezvládneme, my „neschopná opozice“. Ale zvládli jsme to a máme dokonce dvě koalice, díky čemuž má náročný demokratický volič na výběr a zároveň jsme zařídili, že v této části demokratického politického spektra nepropadne jeden jediný hlas. V té druhé části spektra se jednotlivé strany vzájemně kanibalizují, stoupá ANO, klesají komunisté, stoupá Volný klesá SPD a podobně. To nám nehrozí. Že se nějaké hlasy přelijí mezi koalicí Piráti a Starostové a SPOLU? To je pravděpodobné, ale nebereme hlasy této části politického spektra, v čemž máme obrovskou výhodu.
A jestli by nám bylo bez Pirátů lépe? V případě odvážného politického projektu člověk musí být připraven i na to nést oběť, ale pokud se podíváte na preference jednotlivých stran, tak preference STANu naopak od oznámení koalice rostou. Takže říkat, že nám to nějak škodí, není přesné.
Pokud budete mít možnost sestavit příští vládu, máte již nyní představu o tom, které přešlapy současného kabinetu budete chtít napravit jako první?
Pokud vláda vznikne na podzim, což je ideální stav, ovšem trochu se obávám, že při zásazích pana prezidenta to tak nebude, tak je nutné nahlas říct, že covidová krize není pryč. Budeme nastupovat v době, kdy hlavními tématy budou post-covidová obnova ekonomiky a rozechvělá, rozdělená společnost, takže se v první řadě budeme muset poprat s obnovou elementární důvěry, kterou vláda ztratila.
Další obrovský úkol je, že vláda podcenila přípravu našeho předsednictví EU, které začne příští rok v létě, a to finančně, personálně i tematicky. Už jednou jsme si uřízli velkou ostudu, když uprostřed předsednictví pan Paroubek shodil Topolánkovu vládu a naše heslo bylo, že to Evropě osladíme. No to jsme jí to osladili. Druhé předsednictví by mělo vypadat úplně jinak a tuším, že jsme jediná koalice, která má již v této době expertní skupinu, jež se připravuje na potenciální předsednictvo. Mimo to také samozřejmě hned chceme naplňovat naše programové priority, jako je ochrana krajiny, kdy se chceme jinak a lépe rozdělovat dotace do zemědělství, okamžitě chceme začít se změnami v našem školském systému atd. O velkých tématech pouze nemluvíme, ale hned s nimi chceme také začít.
Jak budete chtít narovnat český veřejný rozpočet?
Máme velmi podrobný plán a pokusím se ho stručně shrnout. Do roku 2025 chceme směřovat k vyrovnanému rozpočtu, což znamená stabilizovat příjmy státního rozpočtu, zastropovat státní výdaje, a tím nemyslím platy, ale i ušetřit například prostřednictvím digitalizace, pomocí které Estonci ušetřili 2-3 % HDP, což by u nás bylo zhruba 105 či 110 miliard, i když my počítáme raději 50 ušetřených miliard ročně.
Máme přesný investiční plán, kterému říkáme Bilion pro republiku, a který počítá s evropskými penězi i penězi ze soukromého sektoru, protože chceme motivovat firmy například zajímavou politikou odvodů, aby reinvestovaly svoje prostředky v České republice. Dalším krokem pak může být optimalizace daňových sazeb, čímž nemyslíme zdaňování práce, ani daně z nemovitosti, jak říkají různí trollové a dezinformátoři. Náš plán je propracovaný do detailu, a dokonce se domnívám, že je reálnější než od konkurenční koalice, které to zhruba o 100 miliard nevychází. My to děláme s upřímností, možná až moc velkou v předvolební kampani, ale jinak to zkrátka neumíme.
Čelíme silám, které reálně ohrožují demokracii, šíří myšlenku nebezpečné izolace České republiky bez vazby na naše tradiční spojence, čelíme státu, který je necitlivý k životnímu prostředí a nevnímá trendy, které jsou okolo nás.
Jen před pár dny jste ve Sněmovně navrhli nový protikorupční zákon o lobbingu, který ODS a TOP 09 smetli ze stolu. Jak se vám pak bude dařit najít shodu, kdybyste s koalicí SPOLU sestavili vládu?
Bude to koalice pěti stran, koalice obrovského kompromisu, ale zároveň koalice naděje pro lidi a poslední možnost, aby definitivně neztratili víru. Čelíme silám, které reálně ohrožují demokracii, šíří myšlenku nebezpečné izolace České republiky bez vazby na naše tradiční spojence, čelíme státu, který je necitlivý k životnímu prostředí a nevnímá trendy, které jsou okolo nás a v této chvíli je naší povinností, jako demokratů, i přes mnohé rozdílné názory, překlenout tuto dobu, vypořádat se s populistickou politikou a potom třeba v dalších volbách si to můžeme rozdat. Demokraté teď musí najít shodu a že to nebude jednoduché? Nebude, ale bude to vláda zodpovědných a vyspělých osobností.
Kdo by se po volbách do Poslanecké sněmovny ještě mohl stát vaším spojencem? Máte nějaký plán B?
Plány B moc vytvářet nejdou, protože s hnutím ANO skutečně do koalice jít nechceme. Nerozlišujeme ANO s Babišem a ANO bez Babiše, protože ANO je prostě Babiš, on je majitelem té značky a hnutí je součástí jeho podnikatelského byznys portfolia, které čerpá nejrůznější typy dotací. Nicméně jsme připraveni jít i do opozice, ale myslíme si, že náš program je kvalitní a že by změna měla přijít hned, protože další čtyři roky populistické, nezodpovědné a zadlužovací politiky už bychom nemuseli zvládnout.
Jsme pro pravidelnou valorizaci důchodů, ale rozdávat a dál zadlužovat není možné, a proto jsme řekli, že pokud zvedat důchody, což si senioři jistě zaslouží, tak musíme definovat, kde na to vezmeme.
Spolu s Piráty jste před nedávnem také navrhli stopku pro neoprávněné dotace Agrofertu, a to, že by se z ušetřených peněz každému seniorovi poslalo tisíc korun. Mnoho lidí tento návrh vnímá jako populistický krok v předvolebních bojích…
My naopak protestujeme proti předvolebním dárečkům hnutí ANO, které řeklo, že dá peníze každému seniorovi a stát tím zadluží zase o kousek víc. Jsme pro pravidelnou valorizaci důchodů, ale rozdávat a dál zadlužovat není možné, a proto jsme řekli, že pokud zvedat důchody, což si senioři jistě zaslouží, tak musíme definovat, kde na to vezmeme. Hnutí ANO a paní Schillerová nám to neříkají, oni pouze udělají další sekeru, což odmítáme. My jsme našli způsob, kde peníze vzít a tím je Agrofert, který by měl vrátit neoprávněné dotace a rázem bude pro důchodce.
Pokryly by dotace Agrofertu jednorázový příspěvek pro seniory?
Kdyby Agrofert opravdu musel vracet vše, co považujeme za neoprávněné, tak by se to té sumě klidně blížit mohlo. V případě, že by vracel pouze část dotací, tak nikoli, ale my jsme spíše provokativně poukázali na to, že pokud chce vláda zvyšovat důchody, tak musí ukázat, kde na to vezme a my jeden nápad máme.
Jeden z bodů vaší koaliční smlouvy je, že chcete snížit bezdůvodné rozdíly v příjmech žen a mužů. Jak toho chcete docílit?
Rozdíly v příjmech žen a mužů jsou velký problém a je nutné nastavit alespoň nějaké trendy, musíme vyvíjet tlak a posouvat se. Chceme pohlídat, aby k diskriminaci nedocházelo alespoň ve státním sektoru, chceme ženám nabídnout zkrácené úvazky, aby měly možnost kariérního růstu i v době rodičovské dovolené, aby po ní nepřišly do práce a někdo jim neřekl, že jim chybí praxe a dostanou o dva tisíce korun méně než kolega, který dělá totéž. Chceme vytvářet tlak i na privátní sektor, například tím, že firmy, které dodržují určité zásady, budou mít přednost v případě spolupráce se státem a mnoho dalšího. Jako starosta Kolína jsem se věnoval tzv. sociálně-zodpovědnému zadávání veřejných zakázek, takže vím, že to jde, jenom to chce odvahu. Chceme prostě přijít s evolucí, která vyrovnává šance mužů a žen na kariéru, vlastní život a zajistí jim stejnou míru odměny, což by mělo být naprosto normální.
Češi jsou národ, který má chaty, rybaří, houbaří, miluje přírodu a musíme si uvědomit, že milovat přírodu znamená něco pro ni dělat, přirozeně a každodenně.
Ve vašem volebním programu je jedním z hlavních témat i ochrana krajiny. Jaké konkrétní kroky chcete podniknout v boji s klimatickou krizí?
Musíme si přiznat trend zelené ekonomiky a to, že pokud ho budeme odmítat, tak zaspíme. Rýpnu si do všech, kteří říkají, že klimatická změna je přirozená, že jsou v historii různé cykly a není to až tak velkou vinou člověka…Kdyby přece existovala jen sebemenší pravděpodobnost, že za to opravdu mohou lidé, tak každý racionální člověk, který chce, aby jeho děti žily zdravě, se musí začít chovat jinak. To, že se nám za 30 let povedlo vyčistit řeky, je skvělý trend, ale stejně zodpovědně teď musíme přistupovat i k půdě, která nezvládá vsakovat vodu, což je zase spojené se zemědělstvím a k mnoha dalším problémům. Češi jsou národ, který má chaty, rybaří, houbaří, miluje přírodu a musíme si uvědomit, že milovat přírodu znamená něco pro ni dělat, přirozeně a každodenně.
Budete prosazovat stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech? Nebo podle vás není potřeba?
To je strašně těžká otázka, ale z dnešního pohledu stavba nutná je, protože budeme zastavovat uhlí a nejsme Rakousko, které má alpské vodní toky, nejsme ani severní Německo, abychom roztočili větrníky, které by nám vyráběly dostatek proudu a nemluvím ani o tom, jak obrovské rezervy máme v oblasti alternativních zdrojů energie, které nicméně maximálně podporuji. U alternativních zdrojů je však stále ještě problém, že akumulaci energie neumíme chvíli podržet a pouštět ji někam dál, což vede k nestabilitě přenosové soustavy. Proto je z dnešního pohledu nový blok v Dukovanech pro základní soběstačnost energetické politiky nutností.
Ale technologický pokrok je obrovsky rychlý, za 10–15 let mohou existovat malé reaktory, které nebudou produkovat tolik jaderného nebezpečného odpadu, budou levnější, možná i ohromně výkonné a třeba se výrazně zlepší i možnost uchovávání energie z alternativních zdrojů, možné je vše. Teď ale musíme přemýšlet o tom, že chceme energii, která nebude čoudit, nebude ruinovat regiony, ať už těžbou či vypuštěným smogem, a proto je stavba nového jaderného bloku nyní racionálním rozhodnutím. Nicméně spolu s Piráty chceme podrobný ekonomický rozbor celého projektu, jeho možnost modifikace a bezpečnostní záruky.
Doteď jsem přesvědčen o tom, a nikdo mi to nevymluví, že důvodem byly volby. Pan premiér před volbami nechtěl lidi omezovat a pak už bylo pozdě, šlo to od desíti k pěti.
Pandemie koronaviru je na ústupu, a přesto se vás zeptám. Jak se podle vás vláda s touto krizí vypořádala?
Nechci začít prvoplánovou kritikou a nejdříve si hlavu popelem posypu já, jakožto opoziční politik. Před loňským létem jsme míře rozvolnění, které má nastat a radosti z toho, že se čísla lepší, podlehli všichni. V červnu 2020 ve Sněmovně nebyl nikdo moudrý, nikdo neřekl, ať zabrzdíme, a ještě chvilku nosíme ochranné pomůcky a sami jsme si v důsledku tehdejší povrchní znalosti nemoci mysleli, že to nejhorší máme za sebou.
První chybu vlády jsem nicméně identifikoval na jaře, a tou byl chaotický nákup pomůcek, kdy jedno ministerstvo nakupovalo za jiné peníze, klanělo se čínským rouškám a ukázalo se, že naše krizová připravenost vůbec není tak kvalitní, jak by měla být, což my Starostové říkáme už dlouho.
K fatálnímu selhání vlády pak došlo v srpnu, kdy odborníci pana ministra Vojtěcha upozorňovali na to, že bychom opět měli na frekventovaných místech používat ochranné pomůcky, že se exponenciála nevyvíjí dobře a může to vést ke kolapsu zdravotnictví. Pan ministr Vojtěch však submisivně podehl panu premiérovi, který raději řešil zahrádkářský zákon a doteď jsem přesvědčen o tom, a nikdo mi to nevymluví, že důvodem byly volby. Pan premiér před volbami nechtěl lidi omezovat a pak už bylo pozdě, šlo to od desíti k pěti. Nařízení, která nedávala smysl, nerespektování slov odborníků, nerespektování zákonů země, absolutní nedostatek vize v otevírání škol, nedostatek odvahy nechat rozhodnutí na lokálních autoritách, žádné nebo minimální kompenzace pro kulturu, malé živnostníky a mohl bych pokračovat. Byl to rok zmatku a chaosu, kdy PR bylo důležitější, než mrtví, a to je šílené.
Ve společnosti nyní rezonuje téma očkování a testování. Mělo by být očkování povinné?
Ne a někteří se k tomuto kroku uchylují ve chvíli, když selže osvěta a vysvětlování, což můžeme vidět i u naší vlády. Jedinou osvětu k očkování, kterou jsem kdy viděl, udělal geniální Daniel Stach z České televize. Proč tohle nedělala vláda? Proč nevysvětlovala, neříkala, v čem je očkování důležité a nevyvracela fámy? Já se lidem nedivím, že mají strach, nejsou lékaři a nemají povinnost vědět, jaká rizika vakcína obnáší, nevidí, že covidové vakcíny ve zkrácené době prošly stejným počtem testů, jako ty běžné. Považuji to za šílené selhání a není fér najednou přijít s tím, že by očkování bylo povinné.
Pokračoval bych v pozitivní motivaci, chci, aby čísla naočkovaných rostla a pokud by se čísla nakažených výrazně zhoršovala, tak pak by mohla přijít řeč na povinné očkování u specifických profesí. Ale stále si myslím, že vhodnou pozitivní motivací lze dosáhnout 70% proočkovanosti populace, což je podle odborníků dostačující.
Uvažování vlády opravdu nerozumím a obávám se, že takové rozhodnutí bude odrazová trampolína pro to, abychom tu v říjnu či listopadu měli další vlnu pandemie jako vyšitou
Souhlasíte s tím, aby od září nebyly propláceny preventivní testy?
Ne, to je právě ta negativní motivace, kdy vláda nechápe, že přikládá polínka pod pohár naštvanosti. Lidi se nepůjdou očkovat, nebudou testovaní, na vše budou kašlat a nemoc se opět začne šířit. Našim zájmem je přeci naopak mít lidi co nejvíce protestované kvalitními testy a stát na to musí finančně přispívat. Uvažování vlády opravdu nerozumím a obávám se, že takové rozhodnutí bude odrazová trampolína pro to, abychom tu v říjnu či listopadu měli další vlnu pandemie jako vyšitou.
Jak hodnotíte vaše dosavadní působení v politice, co se vám povedlo a co naopak ne?
Nás politiky pravidelně hodnotí voliči, což může být i nevýhoda, neboť ze dne na den můžeme přijít o práci. Objektivně bych řekl, že na komunální úrovni se mi většina věcí povedla, ale samozřejmě jsem i já měl pár nedostatků, především v prvním volebním období, ale vždy jsem přišel s řešením a poučil jsem se ze svých chyb. Na krajské úrovni bych to zhodnotil tak půl na půl. Myslím si, že jsme měli ANO porazit již v roce 2016, ale skončili jsme na druhém místě a reparát jsme s Petrou Peckovou udělali hned o čtyři roky později. Z domu hrůzy, kde seděli Rathové, Řehákové, Jermanová a další, nebude jednoduché ten odér vyvětrat, ale snad se nám to povede.
V parlamentní politice se to pak hodnotí hůř, neboť výsledky nejsou vidět hned a my jsme měli pouze šestičlenný poslanecký klub. Přesto si zpětně říkám, že jsme mohli mít víc zákonných návrhů, něco jsme mohli prosazovat důsledněji, ale na naši obhajobu budiž řečeno, že nějakých 150 tisků na schůzi si hnutí ANO dělí mezi 78 poslanců, my mezi 6. V rámci možností jsme se tedy snažili, ale neříkám to s takovou mírou přesvědčení, jako u komunální práce. Preference nám ale jdou nahoru, senátní i krajské volby dopadly velmi dobře, takže jsem vesměs spokojen, ale zároveň jsem dost sebekritický, svoje chyby jsem schopný detekovat v kterékoliv životní fázi.
Co děláte proto, abyste neztrácel motivaci? Jak se udržujete v psychické i fyzické pohodě?
Snažím se trávit hodně času s rodinou, protože děti umí skvěle dobít a zároveň příjemným způsobem vybít. Občas se také scházím s kamarády, které mám již přes dvacet let a kteří mi dávají nejen zpětnou vazbu, ale i další energii do žil, neboť se bavíme především o normálním životě. Také chodím běhat, tu a tam hraju tenis, volejbal a kdysi jsem dokonce závodně hrál basketbal. Před pandemií covidu jsem také rád chodil do divadla a pokud u toho neusnu, tak také rád čtu. Nemám žádnou super zvláštní metodu, nemedituji v lese, nechodím k terapeutovi, stačí mi sport, rodina a přátelé.
Vidíte se v politice i za dalších 10 let?
Nikdy neříkej nikdy, ale jistě vím, že v politice nechci být až do důchodu. Politika má být životní etapa a zcela objektivně říkám, že by mě v budoucnu lákalo i nějaké cestování, zahraniční příležitost, klidně ve státní službě i mimo ni. Spolu se svými dětmi bych chtěl vidět kus světa a chtěl bych jim dát zkušenost, kterou moje generace měla jen z malé části.