Z předběžných testů se zdá, že antikoncepce nemá žádné vedlejší účinky, a tak se očekává, že do konce roku budou zahájeny první testy pilulky na lidech.
Vědci jsou o něco blíže vyvinutí mužské antikoncepce, která nebude na principu invazivního zákroku či bariérové ochrany. Nehormonální formu mužské antikoncepce, která během výzkumu udržovala laboratorní myši sterilní po dobu čtyř až šesti týdnů, objevili výzkumníci z Minnesotské univerzity. Informoval o tom server Gizmondo.
Z předběžných testů se zdá, že antikoncepce nemá žádné vedlejší účinky, a tak se očekává, že do konce roku budou zahájeny první testy pilulky na lidech.
Vědci uvádí, že antikoncepce funguje tak, že se zaměřuje na to, jak naše tělo interaguje s vitaminem A, o němž je známo, že je nezbytný pro plodnost savců. Strava s nedostatkem vitaminu A je například spojována se sterilitou. Po dlouhém pátrání byla objevena experimentální sloučenina, která blokuje bílkovinu zodpovědnou za vazbu na formu vitaminu A (kyselinu retinovou) v našich buňkách, známou jako receptor kyseliny retinové alfa (RAR-α).
RAR-α je jedním ze tří proteinů s podobnou funkcí a naděje spočívá v tom, že jeho selektivní blokování stačí k vyvolání dlouhodobé, ale reverzibilní sterility a zároveň nezpůsobí žádné nebo jen malé vedlejší účinky.
V klinických studiích jsou již blíže k realizaci dalších potenciálních léčebných postupů pro kontrolu mužské plodnosti, i když cesta k nim byla dlouhá a obtížná. Většina těchto navrhovaných možností funguje tak, že se zaměřuje na testosteron, což by mohlo přinést nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou vyšší hladina cholesterolu nebo nižší sexuální apetit.