Etiopský region se potýká s důsledky válečného konfliktu i koronavirové epidemie.
Etiopský region Tigraj se už od listopadu 2020 potýká s občanskou válkou. Aktuálně panuje mezi jednotkami regionální vlády a federální armádou příměří, do země se tak dostává alespoň základní pomoc. Organizace spojených národů (OSN) ale varovala před akutní podvýživou. Podle nového hodnocení provedeného Světovým potravinovým programem (WFP) jí trpí 29 procent tamních dětí mladších pěti let.
Situace je kritická a finance schází
V jedné z oblastí Tigraje bylo podvyživených dokonce 65 procent dětí mladších pěti let. V další byl tento podíl 55 procent, šestnáct procent z nich tam trpělo těžkou podvýživou. Problém se týká také těhotných nebo kojících žen, z nichž je podvyživená více než polovina.
Podle mluvčí WFP v Etiopii Claire Nevill jsou taková čísla extrémně znepokojivá a pravděpodobně se ještě zhorší. OSN totiž čelí menšímu přísunu financí, částečně prý také kvůli konfliktu na Ukrajině. Podle neziskové organizace Člověk v tísni zhoršila situaci kromě válečného konfliktu také pandemie koronaviru. V zemi je zničená infrastruktura, Tigrajové byli nuceni opustit své domovy a mnozí z nich nyní nemají možnost obživy, kritický je také nedostatek vody. Vzrostla také cena základních potravin.
Ačkoli je situace velmi znepokojivá, nedošlo zatím podle Nevill k vyhlášení hladomoru. To by podle definice OSN nastalo, pokud by dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírali každý den kvůli nedostatku jídla a 30 % dětí trpělo podvýživou. Příští tři měsíce ale budou podle mluvčí kritické, a pokud svět dostatečně nezareaguje, situace se rapidně zhorší.