Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
24. srpna 2022 8:30
Čas čtení 9:11
Vojtěch Vanda

Českým ulicím chyběl G-Funk, tak jim jej dal. DANZ HUN tvoří klasiku, provozuje MHD a šíří pozitivní vibes

Českým ulicím chyběl G-Funk, tak jim jej dal. DANZ HUN tvoří klasiku, provozuje MHD a šíří pozitivní vibes
Zdroj: se souhlasem Danz Huna
HUDBA ČESKÝ RAP FRESH RAP RAP
Uložit Uložené

Srpnovou pohodu podpoříme příjemnou změnou ve FRESH RAPu. Poprvé tu máme někoho, kdo v roce 2022 proráží českou rapovou scénu na vlnách devadesátkového subžánru.

Ve světě virtuálních realit, hologramů, různých kybersfér a palčivých výhledů do budoucnosti je přirozené, že se tomu všechno přizpůsobí. Včetně moderní hudby, kterou ti ve FRESH RAPu představujeme. Když už ale máme k dispozici prožitky z druhé poloviny prázdnin, slunných dnů a volna, řekli jsme si, že dáme prostor jiné a možná trochu nečekané hudební vlně, která se momentálně sune Českem.

O Praze se mluví jako o planetě, která si svým vnímáním a názory vytvořila vlastní prostor. Na ploše tohoto území se můžeme setkat s rozličnými styly úplně všeho; od politického vnímání světa až po hip hop. Co se rapu týče, zde dokonce v některých mladých MC's přetrvala vášeň pro oldschoolový sound, se kterým míří od úplné nuly až k zajímavým číslům na streamu. Těžko se věří, že by dnes mohl mít žánr takového ražení úspěch.

Doporučeno
Od domácích neshod a násilí utekl k hudbě: woundysoul zvládl psychické problémy a plánuje se držet hyperpopu Od domácích neshod a násilí utekl k hudbě: woundysoul zvládl psychické problémy a plánuje se držet hyperpopu 31. července 2022 6:00

A přece má. Důkazem je mladý Pražan s přezdívkou DANZ HUN. Na internetu nemusíš pátrat moc dlouho, abys narazil na jeho rýmy v rytmu divokých devadesátek. Ne však českých, nýbrž zámořských. Čerstvě devatenáctiletý rapper Daniel Bölönyi totiž dává všem vzpomenout na West Coast G-Funk, který přinesl do pražských ulic a jenž také neunikl uším některých jeho známějších kolegů.

Z Budapešti do Prahy

Podle jeho jména bys mohl odvodit, že Dan není rodilý Pražan. „Narodil jsem se v Budapešti, v Praze bydlím od 10 let,“ vysvětluje nám. „Do Prahy jsme se přestěhovali kvůli práci. Rodiče udělali pro mě a pro ségru docela velkou oběť, jelikož přestěhováním se do Prahy nám chtěli poskytnout lepší možnosti a život, což se jim povedlo,“ uvědomuje si. U něj tím ale nastala i další zásadní změna, kterou zmiňuje i ve svých tracích.

Prázdniny před pátou třídou jsou pro něj přelomovým obdobím. Dozvídáme se to i z tracku 420247, který najdeme na jeho posledním albu Bomba: „Udělám tanec, pak utíkám z družiny, od pátý třídy jsem úplnej š*lin,“ rapuje. „V tu dobu začaly všechny mé problémy s chováním,“ vysvětluje nám. „Nemluvil jsem česky, a navíc bych řekl, že oproti většině Čechů jsem horkokrevný charakter. Když se mi něco nelíbilo, řešil jsem to fyzicky,“ dodává s tím, že jej učitelky neměly rády, vyžadoval potřeb asistentky a podobně.


„Je to myšleno tak, že před pátou třídou na základce jsem byl jen normální kluk. Poté jsem začal hrát roli cizince, kterej neumí jazyk, je úplnej debil a pere se,“ vzpomíná na dobu první rebelie. „Když na to koukám zpětně, tak to bylo moje řešení. Nějak se to ze mě muselo dostat a takhle to bylo,“ usmívá se.

Doporučeno
„Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil „Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil 24. května 2024 13:00

Jeho vztah s ulicemi hlavního města začal být následně důvěrnější. V šesté nebo v sedmé třídě přišlo graffiti. Odtud také přišlo na svět jeho jméno DANZ. Nedlouho nato musel kvůli trackům vymýšlet rapové jméno. „Nejdřív jsem chtěl být podle tagu jen DANZ, ale to mi přišlo nemasné neslané. Tak jsem tam dodal HUN, jako Maďar. Potom mi ale došlo, že to jde vysvětlit jako Dan-z-Hun. Byl to původně omyl, ale teď to takto vysvětluju,“ říká.

Tyto úvahy přišly na řadu v 16 letech. „Byli jsme u kámoše. Ožralí, zhulení, v p*či. A měl tam mikrofon. Stal se první track, pak druhý a pomalu jsem to začal vydávat na Soundcloudu. Následně jsem se dostal k zařízení Spotify, tak to šlo tam a postupně dál,“ vyjasňuje svůj start s jednoduchostí.

Na otázku, jestli měl k rapové hudbě vždycky tak blízko, se jen směje. „V životě jsem si neříkal, že budu dělat hudbu. Nikdy. Vždycky jsem poslouchal rap, vždy mě to přitahovalo, ale nikdy jsem si neříkal, že budu interpretem, psát texty a dělat koncerty,“ popisuje cesty osudu.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 120135 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co ti fresh rap nabízí po odemknutí?

  • Dozvíš se, kam měl DANZ vstup zakázán a proč;
  • jestli má respekt z trávy, nebo si ujede;
  • proč svoje tracky sám nesdílí;
  • co ho nakoplo, když chtěl se vším skončit;
  • jaké akce chystá;
  • které české album zná zpaměti;
  • proč není cool být gangster;
  • a co radí všem, kteří se chtějí pustit do dělání hudby.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse