„Je to všechno naprosto neuvěřitelné,“ uvedla planetární astronomka Imke de Pater z Kalifornské univerzity, jež hrála v projektu klíčovou roli. „Upřímně řečeno, nečekali jsme, že to bude tak dobré,“ dodala.
Největší a nejvýkonnější vesmírný teleskop na světě odhalil dosud nevídané pohledy na Jupiter. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pořídil v červenci snímky největší planety sluneční soustavy, které ukazují polární záře, obří bouře, měsíce a prstence obklopující Jupiter v detailech, jež astronomové označili za „neuvěřitelné“. Informoval o tom server BBC.
Infračervené fotografie byly uměle obarveny, aby vynikly jednotlivé prvky. „Takto jsme Jupiter ještě nikdy neviděli. Je to všechno naprosto neuvěřitelné,“ uvedla planetární astronomka Imke de Pater z Kalifornské univerzity, jež hrála v projektu klíčovou roli. „Upřímně řečeno, nečekali jsme, že to bude tak dobré,“ dodala.
Projekt JWST v hodnotě 10 miliard dolarů (8,5 miliardy Kč) je mezinárodní misí, kterou vede americká vesmírná agentura NASA s partnery z Evropské vesmírné agentury a Kanadské vesmírné agentury. JWST byl vypuštěn v prosinci 2021 a v současné době se nachází asi milion mil (1,6 milionu km) od Země.
Obrázky jsou složeny z několika různých vlnových délek světla. Na některých nových snímcích se dva měsíce planety, Amalthea a Adrastea, třpytí na oběžné dráze plynného obra a Jupiterovy slabé prstence nádherně září. Severní a jižní póly planety svítí bledou polární září.
Judy Schmidt z Modesta v Kalifornii zpracovává astronomické snímky z NASA. Příkladem její práce je Minkowski's Butterfly (na fotce níže), planetární mlhovina ve směru souhvězdí Ophiuchus. Judy nemá žádné formální vzdělání v astronomii, ale před 10 lety podnítila soutěž ESA její vášeň pro zpracování obrazu. Schmidt pro blog NASA říká, že s Jupiterem se ve skutečnosti pracuje hůře než se vzdálenějšími vesmírnými tělesy, a to kvůli tomu, jak rychle se planeta otáčí.