Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
Adéla Ježková
25. srpna 2022 v 16:00
Čas čtení 1:22

Průzkum: Až 35 % mladistvých lituje poslání „nudes“

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Průzkum: Až 35 % mladistvých lituje poslání „nudes“
Zdroj: Pexels/RODNAE Productions

Z průzkumu vyplynulo, že dívky (17 %) a ženy (36 %) posílají své intimní fotografie častěji než mladíci (12 %) a muži (30 %).

Podle výsledků průzkumu společností ESET a Median má s posíláním intimních fotografií nebo videí zkušenost každý sedmý nezletilý (14 %) a každý třetí dospělý (7 %) – nejčastěji ve věkové kategorii 25 až 34 let. Až 35 % mladistvých a 19 % dospělých ovšem poslání takzvaných „nudes“ lituje a znovu by tak neučinilo. Sdílení intimního vizuálního obsahu přitom hodnotí jako nebezpečné více než čtyři pětiny dotázaných.

15 % mladistvých dívek zároveň uvedlo, že intimní materiál poslaly pod nátlakem. Právě obětí vydírání či vyhrožování zveřejněním intimního obsahu se stal každý dvacátý mladistvý. Nejčastějšími kanály, kde dochází k nekonsenzuálnímu šíření intimního obsahu, jsou Instagram, Snapchat, Messenger a Facebook.

V reakci na výsledky výzkumu vytvořila společnost ESET webové stránky tonevymazes.cz, na kterých můžete najít rady, jak bezpečně sdílet intimní fotografie a vyhnout se tak jejich zneužití.

„Nedobrovolné zaslání intimní fotky či videa vlivem manipulace a přinucení nejvíce uváděly dotázané dívky ve věku do 18 let. Dívky také častěji uváděly, že jejich fotografie byly proti jejich vůli zveřejněny nebo jim zveřejněním někdo vyhrožoval a vydíral je. U mladších chlapců jsou pak jako nejčastější forma zneužívání uváděny posměch a šikana. Z průzkumu obecně vyplývá, že nejmladší sledovaná kategorie do 15 let je k těmto negativním jevům vůbec nejnáchylnější,“ popsala výsledky průzkumu specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET Vladimíra Žáčková.

13. června 2024 v 8:00 Čas čtení 8:10 „Měla jsem pocit, že mě to roztrhne zevnitř.“ Bolest žen při zavedení nitroděložního tělíska někteří lékaři prostě neřeší „Měla jsem pocit, že mě to roztrhne zevnitř.“ Bolest žen při zavedení nitroděložního tělíska někteří lékaři prostě neřeší

Z průzkumu také vyplynulo, že intimní fotografie posílají častěji dívky (17 %) a ženy (36 %) než mladíci (12 %) a muži (30 %). Ti je naopak posílají častěji jako reakci na příchozí intimní fotky. K „sextingu“ pak nejčastěji dochází v rámci partnerského vztahu. Téměř čtvrtina nezletilých respondentů a téměř pětina dospělých ovšem poslaly intimní fotky někomu, koho osobně neznají. Mezi nezletilými je tato zkušenost nejčastější u dětí mezi 12 a 15 lety.

Sexting, a to i mezi partnery, vnímají jako nepřípustný více než dvě třetiny mladistvých (69 %) a polovina dospělých (50 %). Tato tendence se dle průzkumu objevovala častěji na Moravě (72 %) a v Čechách mimo hlavní město (70 %) než v Praze (55 %).

Průzkum probíhal v období od 31. května 2022 do 12. června 2022. Zúčastnilo se jej 1 083 respondentů (541 ve věku 12–18 let a 542 starších 18 let).
Domů
Sdílet
Diskuse