Poslední sovětský lídr nastoupil k moci v roce 1985 a představil reformy, které přispěly k rozpadu celého tehdejšího impéria.
Ve věku 91 let zemřel po vážné nemoci Michail Gorbačov, poslední lídr Sovětského svazu. Informují o tom ruské agentury TASS a Interfax s odvoláním na představitele nemocnice. Zasloužil se o konec studené války a v roce 1990 dostal Nobelovu cenu za mír.
Gorbačov jako poslední hlava komunistického Sovětského svazu vedl dialog se Západem, který vedl ke snížení počtu zbraní, pádu železné opony a sjednocení Německa. Když v roce 1989 začaly po Evropě prodemokratické protesty, rozhodl se nevyužít sílu tak, jako to v roce 1956 učinili jeho předchůdci v Maďarsku a v roce 1968 v Československu. Nakonec, navzdory Gorbačovovým snahám, došlo k rozpadu Sovětského svazu jako takového.
Politika glasnosti
Generálním tajemníkem sovětské komunistické strany se stal v roce 1985 v 54 letech. Jeho reformní politika „glasnosti“ představovala rozšíření ekonomických svobod, minimální potlačování svobody slova a informací a větší otevřenost o činnosti státu, což postupně vedlo k rozpadu celého sovětského bloku.
Narodil se 2. března 1931 v obci Privolnoje do rolnické rodiny. Studoval na Právnické fakultě Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova a už během studijních let vstoupil do strany. Od poloviny padesátých let zastával různé stranické funkce. V roce 1970 se stal poslancem Nejvyššího sovětu a jeho kariéra vyústila až do jmenování generálním tajemníkem ÚV KSSS v roce 1985 po smrti Konstantina Černěnka. Tím se stal faktickým sovětským lídrem.