Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Adam Smeták
30. srpna 2022 22:45
Čas čtení 0:52

Zemřel Michail Gorbačov. Poslední lídr SSSR

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Zemřel Michail Gorbačov. Poslední lídr SSSR
Zdroj: Getty Images/Wojtek Laski

Poslední sovětský lídr nastoupil k moci v roce 1985 a představil reformy, které přispěly k rozpadu celého tehdejšího impéria.

Ve věku 91 let zemřel po vážné nemoci Michail Gorbačov, poslední lídr Sovětského svazu. Informují o tom ruské agentury TASS a Interfax s odvoláním na představitele nemocnice. Zasloužil se o konec studené války a v roce 1990 dostal Nobelovu cenu za mír.

Gorbačov jako poslední hlava komunistického Sovětského svazu vedl dialog se Západem, který vedl ke snížení počtu zbraní, pádu železné opony a sjednocení Německa. Když v roce 1989 začaly po Evropě prodemokratické protesty, rozhodl se nevyužít sílu tak, jako to v roce 1956 učinili jeho předchůdci v Maďarsku a v roce 1968 v Československu. Nakonec, navzdory Gorbačovovým snahám, došlo k rozpadu Sovětského svazu jako takového.

Politika glasnosti

Generálním tajemníkem sovětské komunistické strany se stal v roce 1985 v 54 letech. Jeho reformní politika „glasnosti“ představovala rozšíření ekonomických svobod, minimální potlačování svobody slova a informací a větší otevřenost o činnosti státu, což postupně vedlo k rozpadu celého sovětského bloku. 

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Narodil se 2. března 1931 v obci Privolnoje do rolnické rodiny. Studoval na Právnické fakultě Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova a už během studijních let vstoupil do strany. Od poloviny padesátých let zastával různé stranické funkce. V roce 1970 se stal poslancem Nejvyššího sovětu a jeho kariéra vyústila až do jmenování generálním tajemníkem ÚV KSSS v roce 1985 po smrti Konstantina Černěnka. Tím se stal faktickým sovětským lídrem. 

Domů
Sdílet
Diskuse