Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
11. září 2022 14:09
Čas čtení 1:12

Sebevražednost je v Česku nad průměrem EU, pomoci s prevencí chce nový web

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Sebevražednost je v Česku nad průměrem EU, pomoci s prevencí chce nový web
Zdroj: Pixabay/volně k užití

Za webem stojí Národní ústav duševního zdraví.

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) vytvořil nový web, který si klade za cíl pomoci s prevencí sebevražd. Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd chce zejména více otevřít toto téma a hledat cesty, jak sebevraždám předcházet. Na webu plánuje sdílet informace pro lidi, kteří potřebují pomoc. Nabídne také konkrétní příběhy lidí.

17. srpna 2022 6:00 Čas čtení 15:14 „Chodím na terapii.“ S čím mladým lidem pomáhá? „Chodím na terapii.“ S čím mladým lidem pomáhá?

Důležitá platforma

„Myslíme si, že by se o sebevraždách mělo mluvit. Tento web jsme vytvořili za účelem poskytování ověřených informací, možností pomoci, inspirativních zdrojů a mnoho dalšího. Obsah zde bude postupem času přibývat. Cílem a přáním této stránky je zvyšovat povědomí o tématu sebevražd a sebepoškozování, poskytovat potřebné informace lidem, kteří mají sebevražedné myšlenky, jejich blízkým či pozůstalým, ale také široké veřejnosti a odborníkům,“uvedla skupina na webu.

deprese
Zdroj: Unsplash/Damir Samatkulov/volně k užití

Uživatelé tam najdou informace o tom, co to je sebevražda a jaké varovné signály jí mohou předcházet. Věnuje se také rizikovým faktorům, které mohou vést k sebepoškozování, speciální pozornost věnuje také sebevraždám dětí a mladistvých. 

V rubrice Pomoc pak nabízí návod, co dělat. Pro ty, kteří mají sami sebevražedné myšlenky, i pro ty, kteří mají o někoho strach. Neopomíná ani lidi, kteří kvůli sebevraždě přišli o blízkého člověka a nedokáží se se ztrátou vyrovnat. Na webu je dostupný také široký seznam konkrétních míst a kontaktů, na které se dá v případě potřeby obrátit.

2. května 2020 12:30 Čas čtení 10:33 Nic mi není, mám jen depresi Nic mi není, mám jen depresi

Smutné statistiky

Podle posledních průzkumů Českého statistického úřadu sebevražednost v Česku klesá, stále je ale nad průměrem Evropské unie. V roce 2020 bylo v Česku spácháno 1 224 sebevražd, z celkového počtu úmrtí jde o podíl 0,95 procenta.

Nejčastějším způsobem provedení sebevraždy bylo v letech 2011–2020 oběšení s podílem 56 %, následováno zastřelením (12 %), skokem z výše (10 %) a otrávením (9 %). Muži častěji než ženy volili hlavně zastřelení a oběšení, ženy naopak otrávení a skok z výše. Otrava léky a léčivy byl jediný způsob provedení, kterým bylo spácháno ročně více sebevražd ženami než muži.

Domů
Sdílet
Diskuse