Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dnešní svět je svět úspěchů. Ve zprávách se zřídka objevují příběhy o selhání lidí. Úspěch patří všem a se selháním mě neobtěžuj, nevypadá to dobře. Selhání a průměrnost se nenosí, a proto může mít člověk pocit, že je možná jediný, komu se nedaří.
„Dnes nejsem v pohodě, mám totální depku.“ Asi každý z nás si alespoň jednou za život řekl podobnou větu. Pojem deprese však často doslova zneužíváme k označení našeho momentálního stavu nepohody, špatné nálady, pocitů smutku a zdánlivého neštěstí. Ale co se ve skutečnosti skrývá za tímto slovem?
V tomto článku si přečteš:
Jak odlišit smutek od deprese
Stres z deprese a deprese ze stresu
Mohu zdědit depresi?
Z deprese se nevyspím
Jak může náš jídelníček ovlivnit vznik deprese
Několik antidepresivních rad a tipů
Kdy se smutek mění v depresi?
Lidé, kteří zažili smutek, si mohou myslet, že chápou depresi. Taktéž je mnoho definic a pouček, které se nám snaží přiblížit a charakterizovat, co člověk s depresí prožívá. Podle Americké psychiatrické asociace může deprese zahrnovat dlouhodobé prožívání pocitu smutku a celkové únavy, ztráty radosti a zájmů, poruchy spánku či snížené sebevědomí.
Deprese je proto více než smutek. Je to vážná duševní porucha, která negativně ovlivňuje to, jak se cítíte, jak myslíte a jak jednáte. Může vést k různým emocionálním a fyzickým problémům, které v konečném důsledku snižují schopnost člověka žít svůj každodenní život v práci, v rodině, ve společnosti. Dobrou zprávou je, že při správné léčbě a podpoře může většina lidí s depresí dosáhnout úplného uzdravení.
Vše zmíněné jsou ale jen slova a pravý význam a podobu jim dá pouze ten, kdo stavy depresí prožil nebo právě prožívá. Jaké jsou tedy popisy člověka žijícího s depresí?
Lidé si myslí, že deprese je smutek, pláč, že je oblečená v černé barvě. Ale mýlí se. Deprese je neustálý pocit necitlivosti. Jste necitliví k emocím, necitliví k životu. Ráno se vzbudíte, abyste se opět vrátili do postele.
Objasnit stavy deprese zdravým lidem se proto může zdát tak těžké jako vysvětlit muži, jaké je to být ženou a naopak. Můžeme se tvářit, že rozumíme, ale ve skutečnosti nechápeme a zůstáváme nepochopení. Deprese není známkou slabosti nebo něco, čeho se můžeš zbavit slovy „vzchop se a dej se dohromady!“
Novodobá epidemie?
V dnešní uspěchané době, která nám dennodenně servíruje alespoň malou dávku stresu, se stále odsouvají na druhou kolej tzv. duševní onemocnění. Psychiatrické nemoci nebo poruchy, i když již nejsou tabu, v nás i nadále vyvolávají jakýsi pocit studu. Zaklepat u psychologa či psychiatra vyžaduje řádnou dávku odvahy. Můžeme si dovolit mít nemocné srdce, ale mít nemocnou duši? Ne, to se mně přece nemůže stát.
Probudit nás může až skutečnost, kterou uvedla globální epidemiologická studie v prestižním The Lancet Journal a údaje Světové Zdravotnické Organizace (WHO), že depresí trpí více než 264 milionů lidí na celém světě. Častěji jí trpí ženy než muži. Podle odhadů jí bude letos patřit druhé místo, hned za srdečně-cévními onemocněními.
Neléčená deprese může mít fatální následky a je alarmující, že podle souhrnných informací WHO zemře každý rok v důsledku sebevraždy téměř 800 000 lidí, přičemž sebevražda je druhou nejčastější příčinou smrti u lidí ve věku 15–29 let.
Co může být důvodem stále častějšího výskytu deprese a jiných psychických poruch? Je dnešní člověk jiný než ten z roku 1985? Můžeme si pomyslet, že lidé v minulosti o diagnóze deprese až tak nemluvili, nechodili k psychologům či psychiatrům. Je to skutečně obraz jen dnešní doby? Obraz narušených lidských vztahů, při kterých je člověk více a více zaměřený sám na sebe, na svůj stoprocentní výkon a na to, jak co nejlépe vypadat před druhými lidmi na sociálních sítích?
Odpověď na tyto otázky přinesl výzkum publikovaný v Social Indicators Research, který se uskutečnil na vzorku 6,9 milionu studentů v letech 2000 až 2010. Jeho výsledky následně porovnali se stejným výzkumem provedeným v 80. letech. Studentů se v něm ptali na typické příznaky deprese. Závěrem byl nárůst tzv. somatických (tělesných) problémů s pamětí a se spánkem. Srovnání s lety 1980–1990.
Zajímavé ale bylo zjištění, že pokud se lidi ptali přímo, zda si „myslí, že mají depresi“, mezi lety 1980 a 2010 se toho moc nezměnilo. Znamená to, že většina lidí si ani neuvědomuje, že problémy se spánkem a pamětí, chutí k jídlu a životem ve stresu mohou být příznaky deprese.
Co je to deprese?
Deprese je skutečný zdravotní stav, je to nemoc s reálnými příznaky. Patří mezi tzv. afektivní poruchy, které se vyznačují poruchami nálad. Pro stanovení diagnózy je podle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN 10) podstatná identifikace tzv. depresivní epizody. Během ní dochází ke změnám nálad a tento stav trvá více než dva týdny. Tyto změny nálad však musí být doprovázeny i dalšími příznaky jako:
Výbušnost, podrážděnost nebo frustrace, dokonce i v malých záležitostech
Ztráta zájmu nebo ztráta potěšení z běžných činností, jako je sex, koníčky nebo sport
Poruchy spánku, zvýšená spavost nebo nespavost
Únava a nedostatek energie, takže i malé úkoly vyžadují zvýšené úsilí
Nechutenství a hubnutí nebo zvýšená chuť k jídlu a zvýšení tělesné hmotnosti
Úzkost, neklid
Ztráta sebedůvěry, vyhýbání se kontaktem s ostatními
Zpomalené myšlení , mluvení nebo pohyby těla
Pocity bezcennosti nebo viny, fixování se na selhání v minulosti
Neschopnost soustředit se, rozhodovat se
Časté nebo opakující se myšlenky na smrt, sebevražedné myšlenky, pokusy o sebevraždu
Zácpa, menstruační poruchy, psychosomatické potíže, svrbění a bolesti hlavy a zad
Zhoršení nálady v určitou denní dobu, např. hned po probuzení
Známe příčiny deprese?
Za vznikem deprese nestojí jedna konkrétní příčina, ale podle National Alliance on Mental Illness, je to spolupůsobení několika faktorů, jejichž mechanismus není dosud dostatečně objasněn.
Genetika: Deprese není dědičná, ovšem lidé, jejichž rodiče nebo sourozenci trpěli depresí, mají až třikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich deprese rozvine
Psychologické faktory: Naše charakterové rysy a vlastnosti, jakými jsou uspořádanost, svědomitost, puntičkářství, orientace na výkon, závislost na intimních osobních vztazích, zdrženlivost, uvážlivost a dominance mohou být ideální živnou půdou pro rozvoj deprese
Životní události: Deprese mohou vyvolat závažné změny života a stresové události jako například rozvod, smrt blízkého, ztráta zaměstnání nebo finanční problémy
Hormonální změny: Deprese a změny nálad jsou často spojeny s menopauzou, těhotenstvím a premenstruačními poruchami.
Spojitost s jinými onemocněními: Úzkost, dlouhodobá bolest, cukrovka a srdeční onemocnění mohou způsobit, že se u někoho deprese více rozvine
Užívání drog a alkoholu: V některých případech může užívání drog a alkoholu způsobit depresi nebo naopak, deprese může vést k užívání alkoholu a drog
I deprese dokáže být jedinečná
Některé formy deprese jsou podle National Institute of Mental Health mírně odlišné nebo se mohou vyvinout za jedinečných okolností:
Přetrvávající depresivní porucha (také nazývána dysthymie) je depresivní nálada, která trvá nejméně dva roky.
Poporodní deprese, kterou doprovázejí úzkostné symptomy, pocity extrémního smutku, úzkosti a vyčerpání, obvykle se projeví do dvou týdnů po porodu.
Předmenstruační deprese u žen před menstruací, typické jsou symptomy jako přibírání, podrážděná nálada, bolesti.
Psychotická deprese je doprovázena nějakou formou psychózy (bludy, halucinace).
Sezónní afektivní porucha se může objevit během zimních měsíců, kdy je méně přirozeného slunečního světla.
Bipolární porucha je doprovázena záchvaty přehnané radosti, které vystřídá extrémní smutek.
Může za to chemická nerovnováha?
Chemie deprese stále není dostatečně objasněna. Předpokládá se, že jde o kombinaci několika faktorů, nepříznivých okolností, které při současném působení vyvolají depresivní poruchu.
V našem těle, mozku se však odehrávají miliony chemických reakcí tvořících mozaiku dokonalého systému, který je zodpovědný za naši náladu a za to, jakým způsobem vnímáme a prožíváme svůj život. Složitost tohoto systému potvrzuje i fakt, že dva lidé mohou mít podobné příznaky deprese, ale příčiny vzniku a způsob léčby mohou být zcela odlišné.
Tým vědců uvedl ve své studii v Nature Neuroscience zjištění, že jedna z možných příčin deprese by mohla souviset i s narušením schopnosti mozkových buněk navzájem komunikovat. Autoři článku Is Depression Just Bad Chemistry uvádějí, že taková komunikace probíhá pomocí chemických látek tzv. neuropřenašečů:
serotoninu (ovlivňuje spánek, chuť k jídlu a náladu a utlumuje bolest)
noradrenalinu (zvyšuje krevní tlak, připravuje tělo na „akci boj, nebo útěk“)
dopaminu (ovlivňuje vnímání reality, uvolňuje se při přirozených příjemných aktivitách, jako je například příjem potravy, sex)
Porucha v jejich tvorbě a dostupnosti může vést ke vzniku deprese. Léky používané k léčbě depresí – antidepresiva – zvyšují koncentraci těchto chemických poslů v mozku.
Je depresivní mozek jiný?
Liší se mozek člověka s depresí od mozku zdravého člověka? Má více nervových buněk, nebo méně? Ovlivňuje deprese jeho velikost? Vědci k objasnění těchto otázek používají různé zobrazovací metody mozku (např. PET, SPECT, fMRI), aby zjistili, které oblasti mozku regulují náladu a jaký dopad může mít deprese například na takovou paměť. Ukázalo se, že deprese skutečně mění strukturu mozku.
„Lidé často nechápou, proč se psychicky nemocní lidé chovají podivným způsobem. Chovají se jinak, protože jejich mozky jsou odlišné. Deprese je emocionální porucha, takže dává smysl, pokud je oblast mozku řídící emoce odlišná,“ uvedl Dr. Dwight German, profesor psychiatrie na Texaské univerzitě v Austinu.
Tým vědců pod vedením Dr. Germana skutečně zjistil, že depresivní lidé mají více nervových buněk v thalamu, což je část mozku zodpovědná za to, jak emoce vnímáme a prožíváme. Jiná oblast mozku s názvem amygdala se aktivuje, když si člověk vzpomene na silné emocionální zážitky a je odpovědná za to, jak se chováme, když se bojíme nebo radujeme. A právě u depresivních lidí je tato oblast více aktivována než u zdravých lidí.
Odpověď na otázku, proč mají lidé s depresí problém s pamětí, se vědci snažili najít v části mozku hipokampus, protože právě tato oblast hraje důležitou roli v tvorbě dlouhodobé paměti a při tvorbě vzpomínek. Studie provedená na vzorku téměř 8 tisíc pacientů zjistila, že lidé prožívající depresi mají tuto část značně zmenšenou.
Deprese – reakce psychiky na stres?
Naše geny předurčují naši citlivost na různé stresové životní události. Když se setkají genetika, biologie a stresové životní situace, může dojít k depresi. Stresová situace spouští kaskádu stresových hormonů (kortizol, adrenalin), která způsobuje fyziologické změny jako červenání se, pocení, třes, bolesti hlavy, silné bušení srdce, nechutenství, nadměrnou chuť k jídlu, kousání si nehtů. Pokud je stres krátkodobý, tělo se obvykle vrací do normálu. Ale pokud začne být stres chronický, vysoké hladiny kortizolu mohou poškodit některé tělesné systémy jako například i zmíněný hipokampus.
Mohou za to geny?
Každá část našeho těla, včetně mozku, je řízena geny. Geny vytvářejí proteiny, které se podílejí na biologických procesech. Naše nálada je ovlivněna desítkami genů, které vědci musí správně identifikovat a pochopit jejich funkce, aby se léčba deprese stala úspěšnější. V průběhu života se různé geny zapínají a vypínají.
V případě, že někde nastane chyba, mohou geny změnit svou biologii způsobem, který vede k tomu, že naše nálada se stane nestabilní. U osoby, která je kvůli svým genům náchylnější k depresi, může jakýkoliv stres (zmeškaný termín v práci nebo třeba zdravotní choroba) tento systém rozladit, což může směřovat ke vzniku deprese. Studie jednovaječných dvojčat, která sdílejí stejné geny, ukazují, že pokud jedno z dvojčat má bipolární poruchu, druhé má 60% až 80% šanci na její rozvoj. Jinak je to u dvojvaječných dvojčatech, která, stejně jako jiní biologičtí sourozenci, mají stejnou pouze přibližně polovinu svých genů. To znamená, že pokud má jeden ze sourozenců bipolární poruchu, druhý má 20% šanci na její rozvoj.
Každý člověk je jedinečný a každý člověk má odlišnou predispozici k depresivním příznakům, ale existují specifické typy lidí, kteří jsou přeci jen více náchylní. Podle studie v časopise American Journal of Public Health, větší náběh na depresi mají transsexuálové, transgenderlidé a homosexuálové, protože od útlého věku žijí v homofobním světě předsudků, diskriminace, násilí a strachu.
Další skupinou jsou tzv. kreativní lidé, umělci. Mnoho známých osobností, komiků, herců a spisovatelů jako například Robin Williams, Charles Dickens, Ernest Hemingway, Lev Tolstoj trpěli během svého života depresí. Vysvětlením může být, že prožívají život více emocionálně, ne vždy získají podporu rodiny nebo společnosti v tom, co dělají, a to v nich může nastartovat pocity izolovanosti a samoty.
Studie v Journal of Affective Disorders a v The American Journal of Psychiatry také zjistila, že příznaky deprese u žen a mužů jsou odlišné. Jedním z důvodů mohou být hormonální změny, které ženy zažívají od puberty, po porodu, během menopauzy. U mužů to může být strach z neúspěchu a selhání při dosahování určitého cíle, ztráta zaměstnání. Symptomy deprese u mužů mohou být také odlišné. Muži častěji než ženy zažívají záchvaty vzteku, agrese a riskantní chování.
Vyspím se z deprese?
Když se dobře vyspíme, cítíme se lépe. Všichni to známe, ale málokdo si uvědomuje skutečnou sílu spánku. Deprese ovlivňuje nejen naši schopnost spát, ale mění i způsob, jakým spíme, což může mít vliv nejen na náladu, ale i na způsob, jakým se tělo regeneruje.
Obecně se odhaduje, že 65 % až 90 % dospělých pacientů s depresí a přibližně 90 % dětí s touto poruchou má určitý problém se spánkem. Během běžného spánku se u člověka několikrát zopakují dvě základní fáze spánku, které souvisejí s pohyby našich očí. REM spánek (Rapid Eyes Movements) a non-REM spánek. A právě REM fáze spánku má význam pro emocionální i duševní zdraví.
Člověk během této fáze sní a zpracovává emoce a přestože spíme, některé hodnoty a stav našeho těla naznačují spíše stav bdělosti. Stresové situace během dne způsobí uvolňování stresových hormonů (kortizol, adrenalin). Podle zjištění lidé trpící depresí setrvávají v REM fázi déle a jejich mozek je i déle emočně aktivní. To je důvod, proč se lidé trpící depresí probouzejí vyčerpaní a proč je pro ně právě ráno nejtěžší a nejdepresivnější část dne. Kvalitu spánku ovlivňuje i tzv. hormon noci melatonin.
Jeho tvorbu brzdí světlo během noci, proto není dobré usínat při zapnuté televizi, počítači nebo mobilu. Dobrou zprávou je, že léčba problému se spánkem může skutečně snížit příznaky deprese.
Jste to, co jíte?
Do jisté míry našla odpověď na tuto otázku studie, která potvrdila, že výběr potravin může také významně zvýšit riziko vzniku deprese. Ať už trpíme depresí nebo jí chceme předcházet, měli bychom ve svém jídelníčku omezit potraviny bohaté na sacharidy, rychlé občerstvení nebo zpracované maso a naopak, měli bychom zvýšit příjem ovoce, zeleniny, libového masa, potraviny s obsahem vlákniny, a omezit pití alkoholických nápojů.
Zvýšená konzumace potravy s vysokým obsahem rafinovaných uhlohydrátů, nadměrné pití alkoholu a chronický stres mohou mít negativní vliv na tzv. střevní mikrobiotu (soubor všech mikroorganismů ve střevě), což vede k přemnožení méně prospěšných mikroorganismů.
Jak uvádí několik výzkumů, vše, co se děje v našem střevním systému, následně ovlivňuje náš mozek. Toto tvrzení podporuje i zjištění, že až 90 % již zmíněného neurotransmiteru serotoninu, se tvoří a vylučuje ve střevě.
Jak do toho nespadnout?
Neexistuje zaručený způsob nebo recept, jak zabránit depresi. Ale existuje pár rad a tipů, jak se nestát součástí negativního bludného kruhu, ale spíše toho pozitivního. Dělejme hlavně to, co nás těší. Jsou to běžné činnosti, kterým mnohokrát nepřikládáme důležitý význam a bereme je jako samozřejmost. Vyzkoušejte je, když máte pocit úzkosti nebo stresu:
odpočívej, vyčisti si hlavu pomocí jógy, hudby, meditace, masáží a relaxačních technik.
Jez energeticky vyvážená jídla bez experimentů s dietami
Omez alkohol a kofein, který může zhoršit úzkost a vyvolat záchvaty paniky
Dopřej si spánek po stresovém dni
Denně cvič
Zkus dechové cvičení 4 - 7 - 8 před spaním: Zhluboka se nadechni (4 sek.), zadrž dech (7 sek.) a pomalu vydechni (8 sek.)
Nesnaž se o dokonalost a přijmi skutečnost, že všechno nemůžeš ovládat
Hodně se směj a snaž se nahradit negativní myšlenky pozitivními myšlenkami.
Zjisti, co je spouštěčem tvé úzkosti. Je to práce, rodina, škola, nebo něco jiného?
Nezatajuj své pocity, ale řekni o nich přátelům a rodině, lékaři nebo terapeutovi
Psychiatrička Andrea Heretiková Marshallovy se v článku pro deník SME vyjádřila: „Ne vždy znamenají depresivní příznaky depresi a naopak, někdy stavy, které jako deprese nevypadají, depresí jsou. A navíc, ne každá deprese se léčí stejně! Proto je nevhodné shánět si léky přes známé a samoléčit se.“
Ti, kdo mají příznaky deprese, by měli vyhledat lékařskou pomoc. Ať už jste muž nebo žena, léčba deprese je stejná: psychoterapie, léky nebo jejich kombinace. Antidepresiva ovlivňují hladiny neuropřenašečů v mozku, přičemž jejich účinek se obvykle plně rozvine až po několika týdnech léčby.
Je znám jeden neověřený výrok slavného psychiatra Sigmunda Freud na téma deprese, který stojí minimálně k zamyšlení:
„Předtím, než si diagnostikuje depresi a nízké sebevědomí, ujistěte se prosím, zda nejste obklopeni hlupáky.“