Po dlouhé době přichází studie, která vyvrací výsledky, s nimiž přišlo mnoho vědců v poslední době.
Vědci z univerzity Brigham v Utahu zveřejnili studii, která je podle jejich slov největším výzkumem zabývajícím se propojením mezi sociálními sítěmi a mentálními chorobami u mladých lidí. Kompletně vyvrací všechny dosud zveřejněné studie, které tvrdily, že čím více času trávíme na sociálních sítích, tím více zhoršujeme svůj psychický stav.
Během osmi let zkoumali vývoj 500 teenagerů, které začínali sledovat, když jim bylo 13. Postupně sledovali jejich vývoj, dávali jim vyplňovat dotazníky v pravidelných intervalech a sledovali, zda má čas strávený na Instagramu, Facebooku nebo Snapchatu vliv na jejich deprese nebo úzkosti.
„Měli více depresí, když se zvýšil čas užívání sociálních sítí? Měli méně depresí, když se čas před obrazovkou telefonu snížil? Odpověď na obě otázky zní – ne. Zjistili jsme, že čas strávený na sociálních sítích není tím, co ovlivňuje úzkosti a deprese,“ komentuje závěry studie vědkyně Sarah Coyne pro Yahoo.
Portál informuje i o obavách rodičů, kteří tvrdí, že zveřejnění výsledků může způsobit, že budou děti trávit s mobily v ruce ještě více času. Vědci namítají a tvrdí, že dříve bylo cílem poukázat na to, že když děti trpí psychickými chorobami, snížení času stráveného na sociálních sítích jim ve skutečnosti nemusí vůbec pomoci.