Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
22letý Adrian nám vyprávěl o životě s depresí. Jeho výpověď slouží jako inspirace pro mladé lidi, aby se nebáli vyhledat odbornou pomoc.
Adrian je mladý a odvážný člověk, který se s námi rozhodl podělit o svůj příběh. Trpí totiž depresí, kterou mu způsobily jisté traumatické události z dětství.
Navzdory stigmatizaci, která stále obklopuje tuto diagnózu i ve 21. století, se o ní nebojí otevřeně mluvit. Říká, že chce pomoci jiným mladým a zranitelným lidem, aby se nebáli s depresí bojovat.
Adrian je jedním z 300 milionů lidí na světě, které tato choroba postihuje. Mnoho z nich si dokonce ani neuvědomuje, co se s nimi vůbec děje a nevědí, že existuje účinný lék na jejich trápení.
Deprese je totiž vážná, ale léčitelná nemoc a může být úspěšně potlačena antidepresivy. Jelikož deprese patří mezi duševní choroby, rozhodli jsme se zachovat Adrianovu anonymitu, aby mu to nezpůsobilo v budoucnu problémy se zaměstnáním nebo nezkomplikovalo osobní život.
Nyní ti však přinášíme příběh Adrianova boje s depresí, který snad pomůže jiným mladým lidem trpícím touto chorobou, aby se nebáli vyhledat odbornou pomoc. Adrianovi se totiž podařilo depresi potlačit a už dva měsíce se může pochlubit tím, že se konečně cítí jako dříve a opět se raduje ze života.
V tomto rozhovoru se dozvíš:
Jako Adrian zjistil, že trpí depresí;
jaké symptomy provázely tuto diagnózu;
z jakého zážitku z dětství mu deprese vyplynula;
proč se rozhodl vyhledat odbornou pomoc;
co říká na život na antidepresivech;
jak poznat jiné lidi, kteří by mohli mít podobný problém;
jaké plány má do budoucna.
Kdy jsi poprvé zjistil, že se s tebou něco děje?
Když jsem třetí měsíc studoval na vysoké škole. Ze dne na den jsem přestal spát. První noc, co jsem celou probděl, jsem okamžitě věděl, že se něco děje. V životě se mi něco takového nestalo, tak jsem hned věděl, že za tím něco bude.
Kvůli nedostatku spánku se mi zhoršila pozornost a na škole jsem vydržel jen dva týdny. Celé ty dva týdny jsem pořádně nespal, nedokázal jsem se soustředit a tím pádem jsem ze školy musel odejít.
Kam jsi šel po odchodu z vysoké školy? Věděl jsi, co ti je?
Šel jsem bydlet zpět k rodičům. Věděl jsem, že se se mnou něco děje a že se to zhoršuje, ale nevěděl jsem, co přesně. Rodiče si však mysleli, že si jen vymýšlím, protože nezvládám vysokou školu a tudíž to nebrali příliš vážně. Pak jsem však zůstal 2 měsíce doma a stav se vůbec nezlepšil. Právě naopak, přidaly se k tomu další a další komplikace.
Nedokázal jsem prožívat žádné emoce jako lásku, štěstí, hněv, absolutně nic. Jednoho dne se to ve mně zlomilo, rozplakal jsem se a máma už viděla, že to myslím opravdu vážně.
Jaké byly ty komplikace?
Tak nejprve přišla ta otupělost a nepozornost. Také jsem se přestal dívat druhým lidem do očí. Pak se mi projevily tetanické záchvaty, při kterých jsem se neuvěřitelně třásl. U mě to mělo strašně rychlý průběh.
To bylo docela neobvyklé, protože se to takto rychle neprojevuje u jiných lidí. Někteří to pociťují tak, že je přestane bavit život. Tak jsem se cítil i já, ale k tomu se objevilo i obrovské množství dalších symptomů, které jsem již zmínil.
Podle toho, jak popisuješ tyto symptomy, by mě ani nenapadlo, že mluvíš o depresi. Jak jsi zjistil, že tě trápí přesně to?
Tak hlavně jsem již více než dva měsíce pořádně nespal a nedokázal jsem prožívat žádné emoce jako lásku, štěstí, hněv, absolutně nic. Jednoho dne se to ve mně zlomilo, rozplakal jsem se a máma už viděla, že to myslím opravdu vážně.
Vzala mě tedy k psychiatrovi, protože očividně se mnou něco nebylo v pořádku. Jelikož jsem měl strašně moc symptomů, ani doktorka hned nevěděla, co mi je. Její první tip dokonce byl, že mám nádor na mozku. To mě neuvěřitelně vystrašilo, ale po absolvování magnetické rezonance jsme tuto možnost naštěstí vyloučili.
Pak se mě snažili diagnostikovat vylučovací metodou. Měl jsem i podezření ze schizofrenie či z ADHD. Nakonec však zjistili, že mám depresi, kterou mi vyvolalo trauma z minulosti a nasadili mi antidepresiva.
Víš, jaké trauma ti tuto diagnózu mohlo způsobit?
Ano. Moje dětství. Na základní škole jsem byl totiž obětí šikany. V té době byla neskutečně rozšířena homofobie a i přesto, že jsem nebyl gay, tak si ze mě spolužáci udělali terč všech urážek.
V té době byl velmi populární Justin Bieber a já se rád stajloval jako on, takže asi proto jsem se stal jejich terčem. Toto trvalo dva roky a dokonce i na mé lavici jsem měl napsané homofobní urážky.
Toto mě úplně desocializovalo ve třídě a bylo to právě ve věku, kdy jsem už začal přemýšlet i nad dívkami. Ty však drbům věřily, a já jsem proto s nimi nemohl navázat žádný bližší kontakt.
Lékaři také řekli, že podle nich za to může můj otec, ale může za to i ta šikana. Nevědí konkrétně, co to zapříčinilo, ale vědí, že něco z minulosti. 7 let se nic nedělo, ale propuklo mi to až v dospělosti.
Mnoho lidí nehledá pomoc, protože mají pocit, že je zavřou někde na psychiatrickém oddělení do kazajky. Je však velmi mnoho duševních chorob a deprese je jedna z těch jednodušších.
Jak za to může tvůj otec?
Naši se rozvedli, když jsem měl 11 let a toto období bylo pro mě velmi náročné. Mám také bratra a otec se o nás pořádně nezajímal ani do rozvodu. Hodně pracoval, viděli jsme ho jen po večerech, když přišel domů.
Pár let po rozvodu si však uvědomil, že má dvě děti a rozhodl se nás brát na víkendy k sobě domů. Má však velmi dominantní povahu, což mnohdy způsobilo problémy. Když jsem měl 17 let, na Vánoce mi koupil laptop. 2 týdny nato ho však rozbil, protože se mu něco na mém chování nelíbilo.
Myslím, že jsem přišel pozdě domů po večerce a on tedy hodil laptop o stěnu a rozbil ho. Neviděl jsem ho potom následujících 6 měsíců, protože to na mě nemělo dobrý vliv.
A teď jste si to už vyřešili?
No už jsem dospělý a nyní se na ty věci dívám trochu jinak. Bohužel, nezměním to, co bylo, ale stále můžeme napravit náš vztah. Sice se moc nezměnil a jeho chování se mi často nelíbí, ale postupně se ten vztah napravuje.
A jak tedy probíhalo tvoje první setkání u psychiatra?
Když jsem tam přišel a třásl jsem se, tak jsem nedokázal udržet oční kontakt a ani jsem nic kolem sebe nevnímal. Snažil jsem se té doktorce pomoci, aby zjistila, co mi reálně je, ale nejdříve se to nedařilo. Ti psychiatři jsou k tobě však opravdu milí a starají se, není se čeho bát. Opravdu se z toho dá vyléčit.
Kolik dohromady trvalo, než ti konečně stanovili tuto diagnózu?
Zatímco jsem navštěvoval psychiatra, tak mě zároveň posílali i k psychologům, aby ti zjistili, z čeho ty problémy pramení. Ptali se mě absolutně na všechno a trvalo jim tři měsíce, než stanovili depresi. S tou mojí konkrétní diagnózou to bylo tak, že sice jsem na to přestal myslet, ale moje podvědomí si to pamatovalo, a tak to jednoho dne propuklo.
Znám dvě osoby, které kvůli depresi spáchaly sebevraždu. Za ten strach z doktorů to tedy určitě nestojí.
Máš to už dnes pod kontrolou? No teď ano. Předtím jsem však udělal základní chybu, co dělá mnoho pacientů diagnostikovaných s depresí. Tou chybou bylo, že jsem přestal brát antidepresiva v momentě, když jsem cítil, že mi je lépe.
Ty se mají brát minimálně 6 až 9 měsíců. Já jsem je vyřadil už po čtvrtém měsíci a cítil jsem se perfektně. Byl jsem to opět já. A samozřejmě se mi ta deprese vrátila. Nebyl jsem vůbec vyléčen, můj stav byl jen utlumený, takže se zanedlouho vrátila zpět.
A jak se to projevilo podruhé?
Začal jsem podnikat a nevyšel mi business a celý ten stav se vrátil zpět. Problém však byl, že jsem se zadlužil v zdravotní pojišťovně a nemohl jsem proto vyhledat odbornou pomoc. Takto jsem pak trpěl dalších šest měsíců. Teď jsem už však dva měsíce úspěšně zpět na antidepresivech a neplánuji přestat, dokud mi to lékaři neřeknou.
Měly na tebe léky i nějaký vedlejší efekt?
Tak určitě jsou to silné tabletky, a proto se tam přidruží nějaké komplikace. Například ta otupělost. Byl jsem otupělý i předtím a i potom. Jakmile jsem začal brát léky jsem počítal s tím, že to půjde automaticky pryč.
To bylo velmi nepříjemné, protože jsem se chtěl rychle začlenit zpět do společnosti a protože jsem nevnímal ten svět jako kdokoliv jiný, kvůli depresi nebo tabletám, tak to bylo velmi těžké.
Ale po dvou týdnech, co jsem bral antidepresiva, se ve mně přestaly vířit myšlenky a trošku jsem se začal zlepšovat. Začal jsem spát, zlepšila se mi dušnost a dýchal jsem normálně.
Myslíš, že mnoho lidí takto trpí a neuvědomují si, co jim je?
Tak ono se to projevuje fakt všelijak. U někoho je to jen smutek nebo špatná nálada a neřeší to. Nemají dojem, že jsou nemocní, ale problém je v tom, že se to zhoršuje. Také to má i různé stupně. Já si myslím, že jsem měl tu středně těžkou depresi. Ta těžká je asi u těch, co nevidí jiné východisko než sebevraždu. Naštěstí na něco takového jsem nikdy nemyslel, ale také mě úplně vyřadila z normálního života.
A dokázali bychom to nějak na těch lidech zpozorovat a popřípadě jim nějak pomoci?
Když máš depresi, zhorší se ti komunikace. Vypadáš, že si takový zpomalený a když se s někým bavíš, jsi bez života. I když mluvíš, ta se slova natahují. To jsou takové povrchní příznaky té deprese, kterých si může možná všimnout i okolí, že něco prostě s tím člověkem není v pořádku. Ta deprese ti tedy jakoby zpomaluje mozek.
Lékaři to považují za léčitelné a opravdu se není třeba bát vyhledat pomoc. Chvilku to potrvá, ale určitě vás dají dohromady.
Po vysazení léků se nějak výrazně změnila tvá osobnost?
Hlavně bylo dost neobvyklé, že když jsem vysadil léky, tak jsem se cítil úplně zdravý. Byl jsem to opravdu opět já a nic mi nebylo. Když jsem to říkal lékařce, ona byla v šoku, protože se to takto prý neděje. Já jsem tedy věřil, že jsem vyléčen, ale po čase se to vrátilo zase, takže dnes už takovou hloupost určitě neudělám.
A tví kamarádi si této radikální změny v chování vůbec nevšimli?
Já jsem byl kvůli tomu jen doma, nikam jsem nechodil, vůbec jsem nevycházel. Necítil jsem se v pořádku, a tak jsem se bránil setkání s jinými lidmi. Oni mě znali a teď jsem byl úplně jiný. Zbláznil se mi mozek a já jsem nechtěl, aby to viděli.
Po tak dlouhé době si stále rodiče mysleli, že simuluješ?
Tak deprese je hlavně choroba 21. století a starší generace si asi myslí, že opravdu simuluje. Já jsem se musel dostat až do bodu, kdy jsem se rozplakal a až tehdy to mámě otevřelo oči, aby mě vzala k doktorovi.
Proč jsi vlastně doktora nevyhledal sám?
Když má člověk depresi, tak je velmi líný, je nešťastný. Já jsem prostě nechtěl jít nikam mimo dům. Byl jsem absolutně letargický, musel jsem být k tomu jednoduše donucen. A rovněž ohledně návštěvy psychiatra existuje obrovské stigma.
Mnoho lidí nehledá pomoc, protože mají pocit, že je zavřou někde na psychiatrickém oddělení do kazajky. Je však velmi mnoho duševních chorob a deprese je jedna z těch jednodušších. Dá se léčit, popřípadě utlumit a člověk bude zase v pohodě. Někteří si myslí, že pokud půjdou k psychiatrovi, tak jsou z nich nějací psychopati a mají strach.
A nemůže to být spojeno s tím, že návštěva u psychiatra se ukáže na zdravotní kartě a lidé se mohou obávat, co jim to udělá s kariérou?
Já to tak neměl. Měl jsem už dvě zaměstnání od té doby a nikdo o tom nevěděl. Lékaři to považují za léčitelné a opravdu se není třeba bát vyhledat pomoc. Chvilku to potrvá, ale určitě vás dají dohromady.
Znám dvě osoby, které kvůli depresi spáchaly sebevraždu, neboť sebevražda se v největším množství vyskytuje hlavně kvůli duševním chorobám. Za ten strach z doktorů to tedy určitě nestojí.
Vidíš rozdíl mezi svým starým „já“ a dnešním „já“?
Momentálně jsem na antidepresivech, tak asi vidím ten svět trošku jinak než ty, díky těm lékům a díky depresi. Je tam ten útlum a otupělost, ale určitě je to mnohem lepší než předtím, takže je tam obrovský rozdíl. Pokud je člověk zdravý, tak je život krásný. Při depresi je to jedno velké neštěstí.
A co plánuješ dělat v budoucnosti, když máš depresi nyní pod kontrolou? Nerozmýšlel jsi nad návratem na výšku?
Možná mi v tom ta deprese trochu pomohla, ale dnes už mám jiné hodnoty a priority. Nikdy jsem si ten život pořádně neužíval a nebral ho jako hezký a super. Když jsem se z toho trošku dostal, tak jsem si uvědomil, že si ho chci užívat. Nechci se trápit ve škole. Možná je to sice chyba, ale nyní chci cestovat a poznávat svět a přežít ten život naplno.